fateme zaeim

بهترین روش های تصفیه فاضلاب صنعتی

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به نوع آلاینده های موجود در این پساب ها و کیفیت مورد نظر خروجی تعیین می گردد. به طوریکه برخی تنها برای از بین بردن ذرات بزرگ جامد کاربرد داشته و برخی دیگر مواد آلی را نیز نشانه می گیرند. در ادامه به مهم ترین و کاربردی ترین روش های تصفیه فاضلاب صنعتی و مزایا و معایب هر یک اشاره خواهیم داشت.

کدام روش تصفیه فاضلاب صنعتی بهتر است؟

در صنعت تصفیه فاضلاب یکی از مهم ترین گام ها این است که مشخص کنید کدام روش بهترین کارایی را با توجه به هدف مورد نظر دارا هستند. به دلیل تنوع بالا در میان روش های مناسب برای تصفیه فاضلاب صنعتی لازم است چند فاکتور مهم زیر ابتدا بررسی و سپس بر همین اساس روش ایده آل انتخاب شود که عبارتند از:

شرایط محیطی تصفیه خانه چگونه است؟ تصفیه در فضای باز انجام میشود یا به کمک پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی؟

کیفیت فاضلاب خروجی مورد نظر چقدر باشد؟ آیا تنها هدف استاندارد سازی پساب ها قبل از ورود به طبیعت است یا در سایر صنایع از آن استفاده مجدد میشود؟

چه تجهیزاتی در دسترس می باشند؟

میزان بودجه برای پیاده سازی روش های تصفیه فاضلاب صنعتی چقدر است؟

پس از بررسی موارد فوق می توان مجموعه ای از روش های مناسب برای تصفیه را انتخاب نمود. توجه داشته باشید که هیچ یک از روش های تصفیه به تنهایی نمی توانند در این زمینه موثر واقع شوند و به همین دلیل مجموعه ای از اقدامات متعدد لازم است اجرا شوند.

تصفیه فیزیکی فاضلاب صنعتی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین اقدامات اولیه برای تصفیه فاضلاب صنعتی، تصفیه فیزیکی آن می باشد. در این روش ها تمرکز اصلی بر جمع آوری ذرات با اندازه های بزرگ درون پساب ها می باشد تا از انسداد سایر تجهیزات تصفیه جلوگیری و روند افزایش کیفیت پساب ها را تا حد زیادی با سرعت بالاتر بهبود دهد. در این روش ها از تجهیزاتی مانند آشغالگیرهای مکانیکی و زوج توری و موارد مشابه استفاده شده و تا حد زیادی می توان تکه های بزرگ از مواد جامد موجود در حوضچه های تصفیه را جمع آوری نمود. در بسیاری از مواقع این تجهیزات در کانال های ورودی فاضلاب به حوضچه های تصفیه نصب شده و می توانند حجم بالایی از آشغال ها را از این طریق جمع آوری کنند.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب صنعتی

از اصلی ترین نگرانی ها در صنعت تصفیه فاضلاب، مقاومت بسیار بالای مواد آلی در برابر مواد شیمیایی ضد عفونی کننده می باشد. به همین دلیل برای کاهش و تجزیه آنها، از روش های بیولوژیکی استفاده شده و باکتری های هوازی و بی هوازی را برای این منظور به کار می برند. روش های بیلوژیکی متعددی در صنعت تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد که می توان به دو گروه هوازی و بی هوازی آنها را تقسیم کرد.

روش های هوازی موارد استفاده برای تصفیه فاضلاب صنعتی به روش بیلوژیکی شامل cpf، MBR و SBR بوده و پکیج های تصفیه فاضلاب UASB به عنوان روش بی هوازی در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرد.

تصفیه شیمیایی فاضلاب شیمیایی

مهم ترین ویژگی روش های تصفیه فاضلاب صنعتی در این دسته، استفاده از مواد شیمیایی مختلف است. این مواد می توانند شامل مواد منعقد کننده، ضد عفونی کننده و چربی گیری شوند و تاثیر بسیار زیادی بر افزایش کیفیت فاضلاب خروجی خواهند داشت. به عنوان مثال در این روش های تصفیه از مواد منعقد کننده و فلوکولانت ها استفاده میشود که تاثیر زیادی بر ایجاد چسبندگی بین مواد معلق در اندازه های بسیار ریز موجود در فاضلاب دارند.

 

fateme zaeim

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋