دانایی؛ دانش روز، آموزش، کسب‌وکار، سلامت

مجله اینترنتی دانایی؛ مقالات به روز علمی، مطالب آموزنده، کسب و کار، سلامت و سبک زندگیِ سالم، موفقیت در تحصیل، موفقیت و رشد فردی
توسط ۶ نفر دنبال می شود
 ۵ نفر را دنبال می کند

همه گیری ویروس کرونا چه تأثیری بر سلامت روان زنان داشته است؟

همه‌گیری ویروس کرونا چه تأثیری بر سلامت روان زنان داشته است؟

ماه‌هاست که کرونا به یکی از رایج‌ترین واژه‌های زندگی‌مان بدل شده است. این ویروس بدقلق و سرکش گاهی ریه‌هایمان را نشانه می‌گیرد، گاهی به قلبمان حمله می‌کند و در مواردی هم کبد و کلیه‌ها را درگیر خودش می‌کند. از مشکلات و آسیب‌های جسمانی کرونا یا کووید-۱۹ که بگذریم، عواقب مخرب آن بر روان و روح‌هایمان نادیده‌گرفتنی نیست. متأسفانه باید گفت یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها از این نظر زنان هستند. این چیزی نیست که از روی حرف‌های کوچه و بازار بگوییم. تحقیقات نشان داده‌اند آثار منفی همه‌گیری ویروس کرونا در حال تهدید جدیِ سلامت روان زنان دنیاست. در این مقاله، از این آثار، بیشتر خواهید خواند.

همه‌گیری ویروس کرونا چه تأثیری بر سلامت روان زنان داشته است؟

کرونا و زنانی که بیش از همیشه آسیب‌پذیر شده‌اند

زنان در کرونا

مؤسسه مددکاری و غیرانتفاعی کِر (CARE) به‌تازگی پژوهشی انجام داده و دریافته است که اگرچه تقریبا تمام افراد جامعه تحت‌تأثیر کرونا درگیر اضطراب و نگرانی و خستگی عاطفی‌اند، بنا به آمارها، زنان ۳ برابر مردان آزرده شده‌اند. میزان مشکلات روانی برای زنان ۲۷ درصد و برای مردان ۱۰ درصد است. از مشکلات زنان در این دوران باید به اضطراب، بی اشتهایی، اختلالات خواب و ناتوانی در انجام امور روزانه اشاره کرد.

۴ وسیله برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

در پژوهشی که گفته شد، جامعه آماری گسترده‌ای بررسی شد. ۱۰ هزار و ۴۰۰ مرد و زن از ۳۸ کشور مختلف در آن حضور داشتند. کشورهایی از قاره آمریکا، آمریکای لاتین، آسیا و خاورمیانه در این پژوهش شرکت کردند. برای پی‌بردن به اثرات کرونا روی افراد، وضعیت عاطفی آنها و دلایل ریشه‌ای مشکلاتشان بررسی شده است.

بنا به آمارها، زنان ۳ برابر مردان،‌ تحت‌تأثیر کرونا درگیر اضطراب و نگرانی و خستگی عاطفی‌اند.

امیلی جانیک (Emily Janoch)، رئیس بخش مدیریت دانش و آموزش مؤسسه کِر و مسئول انجام این پروژه تحقیقاتی می‌گوید: «ما داده‌های کیفی متعددی درباره اضطراب، استرس، نگرانی و ترس از آینده از زنان دریافت کردیم. با بررسی این داده‌ها به‌دنبال دلایل مشکلات بودیم.»

اوضاع اقتصادی نابسامان شرایط را سخت‌تر می‌کند

در پژوهشی که در بخش قبل گفته شد، ریشه‌های مشکلات به مسائل اقتصادی هم می‌رسد. یکی از عوامل پررنگ در ایجاد فشار و مشکلات روانی بر زنان تهدیدشدن موقعیت‌های شغلی‌شان است. شیوع ویروس کرونا به کسب‌وکارهای زیادی آسیب زده، اما در این میان وضعیت زنان در بازار کار را بیشتر تهدید می‌کند؛ برای مثال، در کشوری مانند آمریکا، از ماه فوریه تا مه، حدود ۱۱٫۵ میلیون زن شغل خود را از دست داده‌اند. این رقم برای مردان ۹ میلیون نفر است. زنان پیش از این ۶۶٫۶ درصد از نیروهای کاری آمریکا را تشکیل می‌داده‌اند. کم‌پرداخت‌ترین مشاغل آمریکا به زنان اختصاص دارد. حال با خانه‌نشین‌شدن زنان، همان مشاغلِ با پرداخت اندک نسبت به متوسط پرداختی‌های مردان هم به خطر افتاده است.

یکی از عوامل پررنگ در ایجاد فشار و مشکلات روانی بر زنان تهدیدشدن موقعیت‌های شغلی‌شان است.

مسئولیت کارهای منزل نیز به‌شکل نامتوازنی در جوامع مختلف میان مردان و زنان تقسیم می‌شود؛ مثلا در آمریکا، ۵۵ درصد از زنان شاغل مسئول انجام کارهای خانه هم هستند. این رقم برای مردان ۱۸ درصد است. زنان دو برابر مردان با فرزندان خود زمان می‌گذرانند. با تعطیلی مدارس، مسئولیت رسیدگی و مدیریت آموزش فرزندان هم به گردن مادران افتاده است.

این آمار و ارقام‌ها قطعا در کشور خودمان هم وضعیتی مشابه دارد؛ اما از آنجا که پژوهش‌ها در آمریکا به‌شکل دقیق‌ و با صحت بالایی انجام می‌شود، باید به آن استناد کرد و به چشم مُشتی از خروار به آن نگاه کرد.

وضعیت نابسامانی عاطفی در نقاط مختلف دنیا

اینستاگرام

@داناییmedia

صفحه جدید ما را دنبال کنید

دنبال می‌کنم

در آمریکای لاتین، با بسته‌شدن ۹۵درصدی مدارس، بار مسئولیت کنترل و مدیریت یادگیری فرزندان به دوش زنان افتاده است. این وضعیت در کشورهای در حال توسعه سخت‌تر هم هست. در کشور بنگلادش، زنان ۶ برابر مردان مشاغل خود را در اثر شیوع کرونا از دست داده‌اند.

از ۵۴۲ زنی که از این کشور در پژوهش شرکت کرده‌اند تمامشان دچار مشکلات سلامتی شده‌اند. محدودیت‌های تردد در دوران کرونا و مشکلات سنتی و مذهبی که مانع از دسترسی راحت زنان به خدمات درمانی می‌شود هم به تشدیدشدن این مصائب دامن زده است.

دغدغه‌های زنان را در نظر بگیرید:‌ ترس از دست دادن شغل، پررنگ‌ترشدن ردپای فقر در زندگی خود و فرزندانشان، نبود چشم‌اندازی روشن از آینده و… . در چنین شرایطی، وجود انواع بحران‌های عاطفی و روانی به‌هیچ‌عنوان بعید نیست.

مشاغل پرخطر عامل دیگر فرسودگی روانی زنان است

تأثیر کرونا بر سلامت روان زنان

در خاورمیانه و نقاط مختلف دنیا هم می‌توان شاهد وضعیت بد روانی زنان بود؛ برای مثال، در کشور لبنان، ۴۹ درصد از زنان در مقایسه با ۲۱ درصد مردان شغل خود را در طول شیوع ویروس کرونا از دست داده‌اند. در کشوری مانند فلسطین، زنانی که شغلشان را از دست نداده‌اند نیز در موقعیت‌های کاری پرخطر فعالیت می‌کنند؛ برای نمونه، ۴۴ درصد از آنها آموزگار، پرستار یا صاحبان مشاغلی‌اند که در معرض ابتلای به بیماری قرار دارند.

در چنین اوضاعی، برای دسترسی به خدمات سلامت روان، زنان با محدودیت‌هایی شدیدتر از مردان روبه‌رو هستند. فقط ۸ درصد از زنان می‌توانند به این خدمات دست پیدا کنند، اما این رقم برای مردان ۶۷ درصد است.

پس تمام شواهد و قرائن نشان می‌دهد زنان در این دوران در حال تجربه اوضاعی به‌شدت سختی‌اند. جوامع محدود و بسته، که افکار سنتی بر بخش‌های مختلفشان سایه انداخته است، زنان را در شرایط دشوار کنونی محدودتر هم می‌کند: در بسیاری از جوامع، مراجعه زنان به درمانگرانِ مرد تابو به شمار می‌رود. حتی اگر مراجعه زنان به پزشک و روان‌شناسان مرد صورت هم بگیرد، حتما باید مردی با آنها همراه باشد.

حضور زنان در نقش کارگران کارگاه‌های تولیدی شلوغ یا مشاغل این‌چنینی هم باعث می‌شود در خطر ابتلا به کرونا قرار بگیرند. در نقاط مختلف دنیا، زنان بیشتر از مردان در مشاغلی مانند نظافتچی و کارگر منازل فعالیت می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود در صورت ازدست‌ندادن شغلشان در معرض ابتلا به ویروس باشند یا به‌واسطه قرنطینه‌شدن خانواده‌ها، دیگر کاری برایشان در منازل وجود نداشته باشد.

از رونق‌افتادن بازارهای غیررسمی مشاغل

تهدید سلامت روان در دوران کرونا

مشارکت زنان در بازار کار رسمی نسبت به مردان در تمام دنیا کمتر است. بسیاری از زنان در بازارها و صنایعی مشغول به فعالیت‌اند که آنها را به‌طور رسمی به استخدام درنمی‌آورند. در واقع، بازارهای غیررسمی (موسوم به بازارهای خاکستری) مکان‌هایی‌اند که زنان در آنها فعالیت زیادی دارند.

بازارهای خاکستری بازارهایی غیررسمی‌اند که دلالان در آن مشغول به کارند و نیروهای کاری‌شان هم به‌طور رسمی و قانونی استخدام نمی‌شوند. با شیوع کرونا، این بازارها به‌شدت آسیب دیده‌اند و یکی از نتایج منفی هم بیکارشدن بسیاری از زنان بوده است. محدودیت‌هایی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، در از رونق‌افتادن بازارهای غیررسمی کار و بیکاریِ زنان شاغل در آنها نقش دارد.

در آخر

اقتصاد و بازار کار با شیوع کرونا رکود شدیدی را به کشورها و خانواده‌ها تحمیل می‌کند. همان طور که گفته شد، زنان در بازار آشفته اقتصادیِ این روزهای دنیا بیش از مردان متضرر شده‌اند و آسیب دیده‌اند. مسئولیت‌های زیاد کار در منزل و تحمل فشارهای مختلف روان زنان را آسیب‌پذیر کرده است. کرونا با دندان‌های تیز و بی‌رحمش به جان دنیا افتاده است: جان‌ها را می‌گیرد و شغل و کار افراد را به خاک‌وخون می‌کشد. عواقب روانیِ تمام فشارهایی که به لحظه‌لحظه زندگی‌ها تزریق می‌کند نیز جبران‌ناپذیر است. در چنین شرایطی، جنسیت نیز عامل پررنگی است که زنان دنیا را بیش از هر زمان دیگری به چالش می‌کشد و آزار می‌دهد.

شما هم از تجربه‌های خودتان درمورد شرایط روحی و روانی‌تان در دوران کرونا بنویسید. از شرایط شغلی،‌ بزرگ کردن فرزندان و… .

دانایی؛ دانش روز، آموزش، کسب‌وکار، سلامت

مجله اینترنتی دانایی؛ مقالات به روز علمی، مطالب آموزنده، کسب و کار، سلامت و سبک زندگیِ سالم، موفقیت در تحصیل، موفقیت و رشد فردی

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋