آموزش پرورش گوسفند

چرا باید گوسفند پرورش دهیم ؟

محاسن و معایب پرورش گوسفند


پرورش گوسفند در مقایسه با پرورش ساير دايها دارای محاسن و معایبي است که آگاهی درباره آنها برای افرادی که با اینگونه فعالیت های تولیدی سرو کار داشته و یا خواهند داشت لازم و ضروری است. | مهمترین محاسن پرورش گوسفند بشرح زیر است:|
- گوسفند حیوان نسبتا خوش بنیه ای است و شرایط آب و هوای متغییر و خشک را تحمل میکند و با فقیرترین علوفه و غذاها به رشد خود ادامه میدهد.
- بوسیله گوسفند می توان زمین های نامرغوبی را که برای کشت و زرع مناسب نیست با ایجاد مرتع مصنوعی مورد استفاده قرار داد.


- گوسفند در مقایسه با سایر دامها به جیره نگهداری کمتری احتیاج دارد و بیشتر غذائی را که دریافت می کند صرف تولید و رشد ونمو خود می نماید. بهمین سبب از نقطه نظر اقتصادی در اغلب کشورهای دنیا در درجه اول اهمیت قرار دارد.
و انواع فرآورده های حاصله از پرورش گوسفند را می توان در تمام طول سال به بازار عرضه کرد و به همین جهت دامدار بندرت با مشکلات مالی مواجه میشود

و برگشت سرما به نسبتا سریع است زیرا بعنوان مثال بره را می توان در سه ماهگی یعنی ۸ ماه بعد از آبستنی میش به فروش رساند. در بعضی از کشورها و منجمله ایران تعدادی واحد های تولیدی وجود دارد که مخصوص پرواربندی است و کار اینگونه واحدها فقط خرید پره های جوان فوق و فروش آنها بعد از پرواربندی است .

 

 عادت گوسفند از نفلر دفع فضولات و بویژه در نقاط مرتفع چراگاه و یا مرتع از نفلر تقویت خاک قسمت های نامبرده حائز اهميت است زیرا به این ترتيب عمليات کود دادن به طور دستی که مستلزم هزینه است خود بخود منتفی میشود. بعلاوه در سرتاسر اراضی مورد استفاده در یک واحد پرورش گوسفند، بطور طبیعی قابلیت پراکندگی و همچنین آغشتگی کود حیوان با خاک نسبتا زیاد است و این امر در مورد هیچ یک از دامهای دیگر مصداق ندارد.
- پشم حاصله را می توان برخلاف سایر فرآورده های دامی به آسانی ذخيره و نگهداری کرد و در موقع لزوم به بازار داخلی عرضه ساخت و یا در عدلهای متعدد به مسافت های دور صادر نمود.
- چربی خالص پشم که از پساب حاصله از شستشوی پشم بوسیله روشهای شیمیائی جاها می گردد بنام لانولین خوانده می شود. امروزه از لانولین بعنوان ماده اصلی مخلوط کننده کرم های طبی و آرایشی استفاده می شود.
بدیهی است در مقابل محاسن فوق برای پرورش گوسفند نیز می توان مانند سایر فعالیتهای تولیدی معایب زیر را عنوان کرد
| - گوسفند معمولا از نظر حيوانات مهاجم و بویژه سگ (باستثنای سگ گله و گرگ بیشتر در معرض مخاطره می باشد.
- گوسفند در برابر آسیب ها و بیماری ها و بویژه عوارض انگلی نسبت به سایر دامها بیشتر حساس است.

آموزش پرورش گوسفند

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋