راهنمای بارداری و نوزاد🥰

راهنمای بارداری😍 بچه داری 😘 کودک و نوزادی 🥰 همه چیز درباره خانواده، دوران بارداری، زنان و زایمان😎
توسط ۱۴ نفر دنبال می شود
 ۳ نفر را دنبال می کند

چگونه روزه بگیریم که به کرونا مبتلا نشویم؟

کارشناسان توصیه می کنند در ماه مبارک رمضان با رعایت اصول تغذیه ای صحیح در افطار و سحر و تقویت سیستم ایمنی بدن می توان از بیماری کرونا جلوگیری کرد.
دکتر زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درباره شرایط خاص تغذیه ای برای روزه دارن در ایام شیوع کرونا توضیحاتی ارائه داده اند. او در پاسخ به این سوال که روزه داری باعث افزایش ابتلا به کرونا می شود؟ گفت:« روزه داری نقش مهمی در سلامت بدن دارد و رعایت اصول صحیح تغذیه در وعده های سحر و افطار و پس از افطار به عملکرد طبیعی بدن ، تنظیم سطح قند و چربی های خون ، کنترل فشارخون و بطور کلی تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می کند. حتی در بیماری هائی که عادات غذایی غلط، چاقی و افزایش وزن در بروز آن ها دخالت دارن، روزه داری مفید است.امسال ایام ماه مبارک رمضان همزمان با شیوع بیماری کروناویروس یا کووید 19 هست و بعضا نگرانی هایی در خصوص روزه داری در این شرایط مطرح می شود. براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت هیچ مطالعه ای مبنی بر خطر روزه داری و افزایش ابتلا به بیماری کووید -19 دیده نشده است.»
بیشتر بخوانید روزه گرفتن در بارداری ممنوع است؟
 

چگونه می توان با روزه گرفتن از کووید ۱۹ پیشگیری کرد؟

او درباره این سوال به بهداشت نیوز گفت: «افرادی که سالم هستند و بیمار نشده اند، اگر اصول تغذیه صحیح را در وعده افطار و سحر رعایت کنند، اصلا نباید نگران این مسأله باشند که روزه داری باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به کرونا ویروس کووید 19 می شود.روزه داران باید در وعده سحر و افطار از گروه های غذایی اصلی یعنی گروه سبزیجات و میوه جات، شیر و لبنیات، منابع پروتئینی و نان و غلات سبوس دار به طور متنوع بهره ببرند تا آن ترکیباتی که برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری ها از جمله کرونا لازمند مانند ویتامین A، ویتامین C ، ویتامین E ، سلنیم ، آهن و روی مورد نیاز بدن در طول روزه داری تأمین شود.»
در ادامه مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه در وعده سحر، روزه داران حتما از سبزی ها و صیفی جات که آب بیشتری دارند مانند کاهو، خیار و گوجه استفاده کنند، گفت:« این مواد غذایی از کم آبی بدن و خشکی گلو و دهان در طول روز جلوگیری می کنند، زیرا می دانیم که خشکی دهان و گلو می تواند احتمال ابتلا به کرونا را بیشتر کند.»

استفاده افراطی از مواد قندی در افطار و سحر و خطر ابتلا به کرونا

دکتر عبداللهی درباره مصرف بیش از حد مواد قندی در وعده سحر و افطار گفت:« در وعده سحر از مصرف زیاد مواد قندی و و نوشیدنی های خیلی شیرین مانند نوشابه و شربت های شیرین خوداری کنید! زیرا اگر چه مواد قندی و شیرین منبع تولید انرژی در طول روزه داری هستند ولی باید توجه داشت که مصرف زیاد قند با بالارفتن سطح قند خون و تحریک تولید انسولین در نهایت موجب افت قند و ضعف و بی حالی می شود.مصرف افراطی مواد قندی، موجب تشنگی و خشکی گلو در طول روز می شوند که این مسأله هم برای جلوگیری از کرونا مهم است و باید رعایت شود .» 
  

سحری های که گلوی شما را خشک می کند ممنوع!

او توصیه مهم دیگری هم برای وعده سحری داشت: «غذاهای پر پروتئین، خشک، چرب و پر ادویه مانند کباب، کتلت، کوکو و ماهی را در وعده ی سحر توصیه نمی کنیم زیرا این ها نیز باعث افزایش تشنگی و خشکی گلو در طول روز می شود. همان پلو خورشتی که در روزهای معمول در ناهار خورده می شود می تواند در سحر هم استفاده شود. همچنین غذاهای سرخ کرده، چرب و پر ادویه ممکن است باعث سوء هاضمه و نفخ هم شود و بهتر است غذاها ساده و سبک باشد.»

افراد مبتلا به کرونا نباید روزه بگیرند

عبداللهی درباره روزه داری بیماران هم توصیح داد:« افرادی که دچار بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی هستند برای روزه داری حتما باید با پزشک مشورت کنند.بیماران مبتلا به کرونا نباید روزه بگیرند. هم چنین گروهی از افراد نیز به بیماری کرونا مبتلا شده و بهبود پیدا کرده اند و یا در دوره نقاهت بیماری هستند، با توجه به اینکه احتمال برگشت و یا عود مجدد کرونا در این افراد تا شش هفته بعد از بیماری وجود دارد، لازم است حتما با پزشک خود مشورت کنند و ترجیحا روزه نگیرند.»

راهنمای بارداری و نوزاد🥰

راهنمای بارداری😍 بچه داری 😘 کودک و نوزادی 🥰 همه چیز درباره خانواده، دوران بارداری، زنان و زایمان😎

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
parsis trans
بسیار عالی
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋