🖊آخرین اخبار

جدیدترین خبرهای ایران و جهان🌍 پربیننده ترین اخبار روز. مهمترین اخبار روز. آخرین و جدیدترین اخبار جهان
توسط ۲۸ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

سواحل مکران مستعد وقوع زلزله و سونامی ساخت و سازها را متوقف کنید

با وجود اینکه گفته می‌شود سواحل مکران مستعد وقوع زلزله و سونامی است، برخی از مسئولان دولتی در این مناطق اقدام به ساخت و سازهای عظیم کرده اند.

مکران
به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی اخبار ، مَکْران، مُکْران یا مِکْران نامیست که در طول تاریخ به مناطق جنوبی و بخشی از مناطق مرکزی بلوچستان که در امتداد ساحل مکران به طول ۶۰۰ مایل (حدودا ۱۰۰۰ کیلومتر) از راس الکوه در غرب جاسک در ایران تا شرق لس بیله و نزدیکی بندر کراچی در پاکستان اطلاق می شود. 

گسل مکران در جنوب شرق ایران و جنوب پاکستان با طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر به دو قسمت مکران شرقی (بخش پاکستانی) با طول تقریبی ۵۰۰ کیلومتر و مکران غربی (بخش ایرانی) با طول تقریبی ۴۰۰ کیلومتر تقسیم بندی می شود.

تیتر پیشنهادی 1: ماشه زلزله در بهشت گمشده ایران کشیده شد؛ ساخت و سازها را متوقف کنید! تیتر پیشنهادی 2: ردپای زلزله 8 ریشتری در سواحل مکران؛ساخت و سازها را متوقف کنید!

بخش شرقی مکران برخلاف بخش غربی فعال است و موجب زمین لرزه های کوچک و بزرگی در صد سال اخیر شده است. در مقابل، بخش غربی زیر بستر دریای عمان نزدیک به سواحل جنوب شرق ایران واقع است و فاقد فعالیت لرزه ای به خصوصی بوده و سال های طولانی است که زمین لرزه ای بزرگ به وسیله آن رخ نداده که این مسئله احتمال قفل شدگی و تجمع انرژی قطعه غربی گسل مکران را برای ایجاد زمین لرزه ای بزرگ و مهیب در آینده به شدت افزایش داده است. 

شواهد تاریخی نشان می‌دهد زلزله‌های مختلفی در مکران روی داده ولی تنها زلزله شدیدی که به صورت دستگاهی ثبت شده و سونامی نیز ایجاد کرده, زلزله سال ۱۹۴۵ است که سونامی به ارتفاع ۱۲ متر ایجاد کرد و به گفته تعدادی از محققین حدود ۴ هزار نفر کشته شدند.

آخرین زلزله مکران در سال ۱۳۲۴ شمسی رخ داد که در نهایت منجر به تولید سونامی در شمال شرق اقیانوس هند شد. حدود ۷۵ سال از آن زلزله گذشته و در حال حاضر در سراسر این منطقه آرامش برقرار است.

زلزله بم (۱۳۸۲) نشان داد که ساخت و ساز بر فراز و در حریم گسل های اصلی و بزرگ نه فقط به دلیل احتمال گسیختگی مستقیم در محل عبور گسل بلكه به دلیل اینكه در نزدیكی گسلهای بزرگ امكان بروز جنبش های بسیار شدید و در نتیجه تشدید خسارات ها و تلفات وجود دارد، باید محدود شود.

ساخت بنا "بر" پهنه گسل فعال طبق  آئین نامه های مهم در کشورهای لرزه خیز (نظیر آئین نامه AP در کالفرنیا و آئین نامه نیوزیلند) ممنوع است.تیتر پیشنهادی 1: ماشه زلزله در بهشت گمشده ایران کشیده شد؛ ساخت و سازها را متوقف کنید! تیتر پیشنهادی 2: ردپای زلزله 8 ریشتری در سواحل مکران؛ساخت و سازها را متوقف کنید!

اگر بخواهیم از هوای به شدت گرم این منطقه صحبت نکنیم, مکران به دلیل جاذبه های بسیار زیبای گردشگری سالیانه توریست های بسیاری را به خود جذب کرده است. از مردم عادی گرفته تا از ما بهترون!

شنیده ها و دیده ها حاکی از آن است که برخی از مسئولان دولتی در سواحل مکران اقدام به ساخت و سازهای عظیم کردند. از این رو قیمت مسکن در این منطقه روز به روز در حال افزایش است.

قیمت مسکن در چابهار با تهران برابری می کند؟

یکی از بنگاه‌های املاک این منطقه در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی اخبار، درباره افزایش قیمت مسکن در چابهار، اظهار کرد: در حال حاضر اگر شما قصد خرید یک خانه ویلایی را داشته باشید، برای ۳۰۰ متر باید حدود ۸ میلیارد تومان هزینه کنید!

احتمال زلزله در سواحل مکران

با یکی از مسئولان سازمان نقشه برداری به گفتگو نشستیم؛ این مقام مسئول که تمایلی به فاش شدن نام خود نداشت، در خصوص گسل‌های فعال در مناطق جنوبی کشور به خصوص سواحل مکران اظهار کرد: در شمال مکران گسل‌های فعالی وجود دارد که در صورت فعال شدن آن و آزاد شدن انرژی موجب به وجود آمدن زلزله با پتانسیل ۸ ریشتری در این منطقه خواهد شد.

زلزله در مناطق ساحلی یا نزدیک دریاها, در بیشتر مواقع منجر به  به وجود آمدن سونامی در همان منطقه می شود. اگر بتوانیم  از ساخت و سازهای غیرضروری در منطقه مکران جلوگیری کنیم, می توانیم به مراتب از به وجود آمدن سونامی وحشتناک نیز در این منطقه جلوگیری کنیم.

در پایان؛

بسیاری از مسئولان از پرداختن به مسائل مربوطه به زلزله یا سونامی به خصوص در این مناطق طفره می روند زیرا در صورت پرداختن به این مسئله مردم آگاه تر شده و تقاضا برای خرید خانه های میلیاردی مسئولان کمتر می شود. از این رو قیمت مسکن روز به روز  روند نزولی به خود می گیرد.

🖊آخرین اخبار

جدیدترین خبرهای ایران و جهان🌍 پربیننده ترین اخبار روز. مهمترین اخبار روز. آخرین و جدیدترین اخبار جهان

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋