ketabkhoon

bache

رمان‌هایی که روزگارتان را خوش می‌کنند

کتاب عامه پسند داستانی از چارلز بوکوفسکی با ترجمه پیمان خاکسار است. این رمان اولین بار در سال ۱۹۹۴ و کمی پیش از مرگ نویسنده‌اش منتشر شد. داستان شرح ماجراهای کارآگاهی بدشانس به نام نیک بلان است که خیلی اتفاقی باید به مهم‌ترین پرونده قرن رسیدگی کند!

 

 

چارلز بوکفسکی کتاب عامه پسند را با سبکی زیبا و خاص نوشته است. او جزو نویسندگانی است که هیچ‌گاه نگران قضاوت‌های دیگران نبود و آشکار بودن حقیقت باعث شده بود تا رمان‌های او تا این حد جذاب باشند. رمان عامه پسند به زبان طنز نوشته شده است و رگه‌هایی از نوشته‌های علمی تخیلی، فوق طبیعی و فلسفی را درون خود دارد. رمان عامه پسند آخرین کتاب این نویسنده است. چارلز بوکوفسکی چندین ماه بعد از انتشار این کتاب درگذشت. او نوشته‌های بسیار زیادی دارد و او بیشتر از اینکه نویسنده باشد شاعر بوده است. عامه پسند داستان زندگی یک کارآگاه نه‌چندان باهوش به نام نیکی بلان است. هفت‌تیر روی جلد کتاب نیز هفت‌تیر این کارآگاه است و در هر موقعیتی که دچار مشکل می‌شود یا خطر را حس می‌کند از آن استفاده می‌کند. این کارآگاه با این ویژگی‌ها بعید بود که شخصیتی در یکی از کتاب‌های چارلز بوکوفسکی باشد اما همین موضوع باعث جذاب شدن کتاب شده است. خواندن این رمان به‌اندازه‌ی خواندن بینوایان لذت‌بخش بود.

 

 

نکته دیگر در این کتاب انتخاب ترجمه‌ای مناسب و فراخور برای عنوان آن است. این امر ناشی از مهارت و تسلط مترجم بر مفهوم موردنظر نویسنده است. بوکوفسکی در این کتاب نیز به زندگی در محله‌های پایین‌شهر و زندگی درآمیخته با فقر مردم پرداخته است. قهرمان این داستان یک کارآگاه است که ویژگی خاص او این است که مانند سایر هم‌رده‌ها و همکاران خود و برخلاف تصویر و تصوری که ما از چنین اشخاصی داریم، باهوش و زیرک نیست و برای حل معماهایی که با آنها مواجه می‌شود هیچ ایده‌ای ندارد.

 

ketabkhoon

bache

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋