kaafcoir

صنایع نسوز کاف

معرفی انواع آجر برای کوره های صنعتی

 

 

 

آجر نسوز در اصل ساختاری از آجر میباشد که مقاومت دمایی بالایی داشته و در کاربرد اولیه آن برای مصارف صنعتی و کوره های ذوب استفاده میشود. آجر نسوز به دلیل مقاومت حرارتی بالایی که در برابر حرارت دارد در کوره ها و پاتیل ها و عایقکاری صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر نسوز نوعی آجر است که از خاکهای چینی و نسوز تولید شده و با ساختار مولکولی متراکم و ظریف است. و نحوه تولید این نوع آجر به این صورت است که ابتدا سنگ ها را آسیاب کرده و سپس به خاک نرم تبدیل می شود و پس از 3 روز پخت در کوره در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ساخته میشود. همانطور که از اسم آن برمی آید این آجر با مقاومت حرارتی بالایی که دارد در کوره ها و پاتیل ها و عایقکاری صنعتی کاربرد فراوان دارد.

یکی از شرکتهای فعال در حوزه تولید و تامین نسوزهای صنعتی گروه فراورده های نسوز کاف است . که در این راستا با تامین آجرهای نسوز باکیفیت در جهت پاسخگویی به نیازهای بازار صنعت نسوز در داخل و خارج از کشور درحال فعالیت است.

 

نگاهی به فراورده های نسوز کاف

گروه صنعتی کاف در سال 1392 تأسیس گردید و فعالیت خود را در زمینه آجر های نسوز آغاز و با توجه به نیاز بازار به تامین فراورده های نسوز کورهای صنعتی فعالیت خود را در جهت تامین انواع آجرهای نسوز از قبیل آجر منیزیتی، آجر سیلیسی و آجر کوره آلومینی، آجرهای سبک عایق حرارتی و انواع جرم های سبک و سنگین ریختنی و کوبیدنی توسعه داد.

ما در فراورده های نسوز کاف در تمام این سالها همواره در تلاش بوده ایم تا باکیفیت ترین و مرغوبترین محصولات دیرگداز و نسوز را در اختیار صنعتگران ایرانی و خارجی قرار دهیم. در این راستا فراورده های نسوز کاف توانسته است طیف وسیعی از آجر های کوره و انواع ملاتهای نسوز را برای صنایع آهن و فولاد، آلومینیوم، صنایع مس، سیمان، آهک، نفت و پتروشیمی، صنایع شیشه و سرامیک تامین نماییم و سهمی هرچند کوچک در توسعه صنعت ایران بزرگ ایفا کنیم.

 

طبقه بندی آجر نسوز

طبقه بندی آجر نسوز به ماده اولیه اصلی آن برمی گردد. در حال حاضر تولید کنندگان از مواد زیادی برای تولید آجر های نسوز استفاده می کنند مانند، مواد سیلیکات آلومینا، سیلیس و زیرکَن که معمولاً در دمای پایین مورد مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این مواد نسوز اساسی، از جمله منیزیا، دولوما و اسپینل، اغلب با کربن و گرافیت ترکیب می شوند و در محیط های بسیار اساسی استفاده می شوند. آنها می توانند بالاترین درجه حرارت عملکرد را تحمل کنند اما در معرض هیدراتاسیون قرار دارند و بنابراین به نگهداری مناسب نیاز دارند.

آجر کوره

آجر نسوز صنعتی از نظر ترکیبات و مواد اولیه ای که در آن ها به کار برده می شود به چند دسته تقسیم می شوند. که در این مقاله سعی می کنیم با انواع این آجرهای نسوز اشاره کنیم.

آجر شاموتی

به علت قیمت پایین ساخت این نوع آجر، یکی از پر مصرف‌ترین آجرهای نسوز است. البته هدایت و انبساط حرارتی این نوع آجر پایین‌تر از سایر آجرهای نسوز است اما قیمت مناسب آن باعث شده است تا در بسیاری از صنایع از این نوع آجر استفاده شود.

شاموت ماده اصلی تشکیل دهنده متریال آجر نسوز شاموتی است که به انگلیسی Chamotte refractory brick نامیده می شود. مواد اصلی تشکیل دهنده این آجر نسوز ترکیبی از چند نوع مواد معدنی و فلزی شامل اکسید آلومنیوم با فرمول شیمیایی Al۲O۳ و سيليس با فرمول شیمیایی SiO۲ می باشد.

آجرهای شاموتی معمولا به ۵ دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

 

لو دیوتی (Low Duty)

شبه سیلیسی

مدیوم دیوتی (Medium Duty)

های دیوتی (hight Duty)

سوپر دیوتی

 

آجر نسوز سمیرم

آجرهای نسوز سمیروم عمدتاً شامل SiO۲ و Al۲O۳ می‌شوند. میزان سیلیس و آلومین در ترکیب آجرهای سمیروم به نسبت کمتر از آجر شاموتی است. همچنین این آجرها دارای Fe۲O۳، TiO۲ و مقادیر کمی اکسید منیزیم، اکسید کلسیم، اکسید سدیم و اکسید پتاسیم است.

آجر عایق نسوز

آجر عایق حرارتی یکی از محصولات کاربردی و پرمصرف در صنعت میباشد و معمولا از خاک نسوز دیرگداز یا سیلیس ساخته میشوند. این آجر دانسیته کمتری نسبت به آجر نسوز شاموتی و آجر نسوز آلومینی دارند.

این نوع آجر عایق ، دارای شوک پذیری و کیفیت بالا، تخلخل بالا و ضریب انتقال حرارتی پایین می‌باشند. این ویژگیها در آجر عایق نسوز حرارتی سبک سبب ایجاد یک مزیت ویژه است که باعث میشود از این آجر در لایه های دوم و لایه پشتیبان کورههای مختلف استفاده گردد. البته در بسیاری از کوره ها از انواع آجر سبک حرارتی با گریدهای مختلف حرارتی نیز در لایه اول کوره استفاده میگردد.

آجر سیلیسی

این نوع آجر از سنگ‌های نسوز سیلیسی ساخته شده است و حدود 93 درصد از این آجر را اکسید سیلیسیوم (SIO2) تشکیل می‌دهد.

این دیرگدازها جزء دیرگدازهای اسیدی به شمار می‌روند و تا دمای 1700 درجه سانتی گراد را می‌توانند تحمل کند و به دلیل مقاومت خوب آن در برابر گرما و حرارت امکان استفاده در بسیاری از صنایع نسوز وجود دارد.

همچنین این نوع آجر در برابر گرد و غبار و دوده‌ها هم عملکرد بسیار بهتری دارد و تنها نقطه ضعف این آجر را می‌توان عدم مقاومت در برابر محیط‌های قلیایی دانست.

آجر آلومينيومی

آجر نسوز ویژه آلومینیومی دارای مقدار زیادی آلومین است که در دمای حدود ۱۷۵۰ درجه سانتیگراد پخته می‌شود. در این آجر بیش از ۷۰ درصد آلومین وجود دارد و همین امر سبب افزایش مقاومت آن در برابر گرما و مواد قلیایی می شود. این آجر در پوشش داخلی کوره های ذوب فلزات و آهن و شیشه سازی های بزرگ کاربرد بسیاری دارد. همچنین از این آجر در ساخت دیواره درونی کوره‌های سیمان و شیشه استفاده می‌شود.

 

 

آجر منیزیتی

آجر منیزیتی یا آجر منیزیایی، یکی از انواع آجر نسوز کوره محسوب می‌شود که دارای خواص قلیایی است. آجر منیزیتی با مقاومت خوب نسبت به سرباره های قلیایی و آسیب پذیری کم نسبت به اکسید آهن و مواد قلیایی شناخته می‌شوند.

مواد اولیه‌ای که عمدتاً برای تولید آجرهای قلیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، منیزیت و کلرید منیزیم است. فرمول شیمیایی منیزیت 3MgCO و فرمول شیمیایی کلرید منیزیم 2MgCI می باشد. همچنین کلرید منزیم از آب دریاها، دریاچه های نمک و ذخایر نمکی بدست می آید. ضمنا کلرید منیزیم از فاضلاب های صنعتی قابل جمع آوری می باشد.

 

آجر نسوز زیرکونیوم

آجر نسوز زیرکونیوم با ترکیب سولفات زیرکونیوم طبیعی، مقدار کمی آلومین و کوارتز ساخته می شود. از این آجر در ساخت کوره‌هایی که به حرارت بسیار بالایی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. فلز زیرکونیوم مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما دارد و به همین دلیل در کوره‌های ذوب آلومینیوم، کوره مخزن شیشه مذاب، راکتورهای اتمی، ساخت بوته‌های ذوب فلزات و به صورت کلی در صنایع ذوب فولاد و فلز مورد استفاده قرار می گیرد.

در ساخت کوره های صنعتی انواع ملات نسوز نقش مهمی را ایفا می کنند. انواع جرم های نسوز، سیمان نسوز کوره ، خاک نسوز کوره ، خاک شاموتی و ... بعنوان ملات برای ساخت کورههای صنعتی استفاده میشود.

 

راهنمای خرید آجر نسوز صنعتی

برای خرید آجر نسوز باید درک کاملی از ویژگی های هر کدام از آجرهای موجود در بازار داشته باشید. به طور کلی می توان مزیت های این نوع آجرها را این گونه برشمرد:

 

  • عملکرد بدون دردسر
  • قدرت بالا
  • مقاومت در برابر درجه حرارت بالا
  • هزینه های نگهداری کم

 

البته میزان نسوز بودن هر کدام از آجرها به مواد اولیه آن بستگی دارد، هر کدام از آجرهای موجود میزان قابل توجهی از حرارت را تحمل می کنند. برای این که به صورت کامل با آجر نسوز و ویژگی های هر کدام از آنها آشنا شوید، بهتر است مقالات منتشر شده را یک بار مرور کنید.

 

منبع وب سایت : https://kaafco.com

منبع وب سایت : شما نیوز

kaafcoir

صنایع نسوز کاف

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋