filmology

سعی دارم که در این سایت فیلم ها و سریال های برتر سینمای جهان را به شما نشان دهم
توسط ۱۲ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

آیا فیلم‌های جدید DC می‌توانند با مارول رقابت کنند؟

 

سال‌های سال است که فیلم‌ های DC در تلاش‌اند خود را به آثار مارول نزدیک کنند و تا به امروز مشاهده‌ کرده‌ایم که تقلید و کپی‌برداری به هیچ‌وجه روش درستی نبوده و نهایتاً موفقیتی هم به همراه نداشته است. در سال ۲۰۱۳ دنیای سینمایی جدید DC با عنوان Man of Steel آغاز به کار کرد و ادامه ماجرا چندان خوشایند نبود؛ درست است که کتاب‌های کمیکِ DC با همین شخصیت‌ها سال‌هاست که بازار را به تسخیر خود درآوردند اما فیلم‌های برادران وارنر نتوانستند چنگی به دل هواداران و منتقدان بزنند.

 

البته، در این میان سه‌گانه Dark Knight (شوالیه تاریکی) به طرز شگفت‌انگیزی برتر از هر اثر دیگری بود اما خب بقیه فیلم‌های DC هرچقدر هم تلاش کردند خود را به چنین اثر فاخر و کم‌نظیری نزدیک کنند، اوضاع خراب‌تر شد. در آن سوی میدان، مارول روز به روز پیشرفت کرد و عنوان The Avengers در سال ۲۰۱۲ مورد استقبال شدیدی قرار گرفت. این موفقیت موجب شد دی‌سی و برادران وارنر هم تصمیم به ساخت دنیای مخصوص خودشان بگیرند تا با دنیای سینمایی مارول رقابت کنند. در ادامه Man of Steel فیلم بتمن معرفی شد که نهایتاً شاهد یک فیلم نه چندان خوب به نام Batman VS Superman: Dawn of Justice بودیم؛ پس این فیلم نه چندان قوی، قدم بعدی DC هم چنان با شتاب برداشته شد که کمتر کسی از آن استقبال نمود. دی‌سی بدون بدون ساختن یک زیر بنای مستحکم و استوار، به سراغ طبقه دهم ساختمان رفت! در نهایت همه یقین داشتند که دنیای دی‌سی در حال غرق شدن است و نجات یافتنش از این باتلاق بعید خواهد بود.

پس از تمام این شکست‌ها، کمپانی بردران وارنر چه در رویکرد کلی و چه در میان کارکنانش تغییرات چشم‌گیری به وجود آورد. سپس شاهد فیلم‌هایی نظیر Aquaman و !Shazam بودیم که موفقیت‌های قابل‌قبولی برای دی‌سی محسوب می‌شوند و با این حساب، مارول باید آرام‌آرام منتظر رقیب قدیمی باشد که پس از چند سال عقب ماندن دارد به خود سر و سامانی می‌دهد. اما نباید یادمان برود که کلید این تغییرات، چشم‌پوشی از کپی‌برداری و نظایر آن بوده است؛ طی سال‌های اخیر DC مدام منتظر حرکات مارول بود و پس از آن صرفاً یک ضدحمله را روانه بازار می‌کرد! احتمالاً مسئولان Warner Bros. می‌گفتند: «عجب! مارول اونجرز را خلق کرده و قهرمانان را دور هم جمع کرده؟ ما هم می‌رویم لیگ عدالت خودمان را می‌سازیم که چیزی از آنان کم نداشته باشیم!». این بود که چنین رویه نامطلوبی دنیای دی‌سی را به لبه پرتگاه کشاند. حال قضایا کمی متفاوت شده و سران DC می‌دانند که روش تقلیدی نمی‌تواند جوابگوی نیازهایشان باشد؛ در نتیجه سعی کرده‌اند چیزی با اصالت و متعلق به خودشان خلق کنند تا شاید، شاید چشم‌ها بیشتر به سمت‌شان بچرخد. و ظاهراً این رویه بد هم پیش نرفته است.

دنیای سینمایی DC نتوانست شبیه دنیای سینمایی مارول بشود

 

پس از اکران Man of Steel در سال ۲۰۱۳، دی‌سی قصد داشت به سرعت دنباله‌ای بر آن بسازد و سپس یک جهان مستقل از ابرقهرمانان را ایجاد کند. اوایل ۲۰۱۴ DC از یک برنامه بلندپروازانه شامل ۱۰ فیلم ابرقهرمانی، رونمایی کرد. این فیلم‌ها قرار بود بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ دنیای DC را پوشش دهد. جالب این است که دقیقاً دو هفته بعد، کوین فایگی فاز سوم MCU (دنیای سینمایی مارول) را معرفی کرد. کاری که برادران وانر قصد انجامش را داشت، واضح و صریح بود؛ رقابت با مارول. و مهم نبود رابطه میان کاراکترهای DC چقدر منطقی و از پیش تعیین‌شده باشد. صرفاً هر فیلم داستان خود را – آن هم با نظر کارگردان – پیش می‌برد و مشخص است که با این رویکرد نه‌چندان منطقی، پروژه‌ای چون «لیگ عدالت» نمی‌تواند در دل مخاطب بنشیند.

در همان حال مارول عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و شخصیت‌‌پردازی‌های عالی مانند کاپیتان آمریکا، یا ریسک‌‌هایی مانند Guardians of the Galaxy به اعتبار و ارزش MCU افزود. در مقابل، دی‌سی هرچه می‌زد خطا می‌رفت. عنوان «بتمن در مقابل سوپرمن» با اینکه دوتا از محبوب‌ترین ابرقهرمانان تاریخ را در خود داشت، از سوی منتقدان به خاک و خون کشیده شد و در باکس آفیس هم موفقیت چندانی نداشت. زمانی که فیلم «لیگ عدالت» در سال ۲۰۱۷ اکران گشت، دیگر نام DC لکه‌دار شده بود و همه می‌دانستند چه چیزی قرار است به سینماها بیاید. البته، در میان تمام این ماجراها، فیلم Wonder Woman یک قدم صحیح و بجا بود که در آینده دنیای سینمایی DC هم تاثیر بسزایی خواهد داشت.

واندر وومن دقیقاً همان کاری بود که DC بایستی در سال‌های اول انجام می‌داد اما به خاطر چشم دوختن به مارول و طمع رقابت و برتری، به کلی آن را فراموش کرد. در یک نقطه، برادران وانر متوجه شد که دیگر چیزی برای از دست دادن باقی نمانده. فیلم The Flash مکرراً تاخیر خورده بود، آینده Cyborg و Green Lantern Corps نامشخص بودند، بن افلک نقش بتمن را رها کرده‌ بود، ادامه Man of Steel همچنان روی هوا بود، معمار و عامل اصلی فیلم‌های دی‌سی یعنی زک اسنایدر ناپدید شده بود و دیگر امیدی به نجات این کشتیِ در حال غرق نبود. حال طی دو سال اخیر، قواعد بازی عوض شده و امید به دل هواداران DC بازگشته است.

DC در ساختن فیلم‌های مستقل بهتر عمل می‌کند

 

پس از عملکرد ناامیدکننده فیلم‌های «بتمن در مقابل سوپرمن»، «جوخه خودکشی» و «لیگ عدالت» DC تمرکز خود را به عناوین مستقل با حضور یک ابرقهرمان معطوف کرد. عناوینی نظیر Aquaman همچنان در دنیای سینمایی DC جریان داشت اما دیگر با مشکلات قبلی روبه‌رو نبود؛  بدین معنا که در فیلم‌های گروهی امثال «لیگ عدالت» یا «اونجرز» هر شخصیت باید به نوعی خود را با تیم و دیگر افراد تطبیق دهد و جایگاه مناسبی برای خود بیابد. در عناوین سولو یا مستقل دیگر چنین مسائلی وجود ندارد و قهرمان داستان می‌تواند به سبک مخصوص خودش جریانات را به پیش راند. در کنار Aquaman، فیلم !Shazam هم به همین سبک جلو آمد و فروش خوبش در باکس آفیس، نشانگر موفقیت نسبی آن در دنیای DC است.

هردوی این عناوین با استقبال خوبی روبه‌رو شدند؛ آکوآمن به اولین فیلم دنیای DC تبدیل شد که مرز یک میلیارد دلار را رد می‌کند و شزم! هم یکی از بالاترین نمرات در میان فیلم‌های دی‌سی را به‌ دست آورد. شزم! درست مانند واندرو وومن، دست به کارهای تازه و عجیبی زد و در متن آن حس شوخ‌طبعی دیده می‌شد. این شخصیت‌های مستقل در حال حاضر آزادی عمل زیادی دارند و لازم نیست به سبک یا استایل خاصی پایبند باشند.

حال عناوین بعدی لیگ عدالت، آکومن و شزم! به راحتی می‌توانند در ادامه راه دنیای DC را غنی و پرمخاطب‌تر کنند. به عنوان مثال شزم! در کنار آن حس شوخ‌طبعی، گاهی حس ترس هم به مخاطب منتقل می‌کند و در واقع می‌بینیم که این فیلم‌ها چیزی متمایز و متفاوت هستند؛ عناوینی با استایل ویژه خود، بجای تقلید صِرف. به همین دلیل شانس درخشش آن‌ها در آینده DC بیشتر است.

فیلم‌های جدید DC به اندازه عناوین مارول هیجان‌انگیز هستند

 

مارول به تازگی از فاز چهارم MCU رونمایی کرده و آن‌طور که می‌دانیم اولین پروژه آن فیلم مستقل Black Widow در سال ۲۰۲۰ خواهد بود. در همان سال باید شاهد اکران The Eternals هم باشیم و پس از آن در ۲۰۲۱ عناوین Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings، Doctor Strange 2 و Thor 4 به سینماها خواهند آمد.  این پروژه‌ها به معنای واقعی کلمه مراسم کامیک‌کان ۲۰۱۹ در سن‌دیگو را به درجه انفجار رساند و هواداران مارول بی‌صبرانه منتظر هستند ببینند دنیای سینمایی مارول پس از Avengers: Endgame به چه شکل پیش خواهد رفت.

در این سو DC هم فیلم‌های به‌شدت جذابی در راه دارد؛ امسال قرار است فیلم مستقل «جوکر» با بازی واکین فینیکس به اکران در آید که با فیلم‌های دیگر دی‌سی به کلی تفاوت دارد. بسیاری معتقدند فیلم جوکر بهترین فیلم ساخته‌شده از روی یک کمیک‌بوک در سال ۲۰۱۹ خواهد بود. استایل فیلم شباهت زیادی به کارهای مارتین اسکورسیزی داشته و به عقیده منتقدان پتانسیل بالایی برای موفقیت دارد. در ادامه، عناوین بسیاری از جمله Birds of Prey، Wonder Woman 1984، The Batman و قسمت دوم The Suicide Squad دیده می‌شوند و با رویکرد تازه DC، چشمان زیادی منتظر آن‌ها است.

تک‌تک عناوینی که نام بردیم می‌توانند به فیلمی درخور و موفق تبدیل شوند. استعداد‌های زیادی در جلو و پشت دوربین هرکدام دیده می‌شود و قرار است چیزهای جدیدی از این قهرمانان محبوب ببینیم. مهم‌ترین کاری که سران Warner Bros. انجام داده‌اند، جدا کردن مسیرشان از مارول و در پیش گرفتن راه خودشان بوده است. البته، از حالا نمی‌توان گفت که در سال‌های آتی DC می‌تواند خود به مارول رسانده و یا حتی آن را پشت سر بگذارد. مارول طی این سال‌ها بنیان و پایه‌های قوی‌ای برای خودش ایجاد کرده و فروش شگفت‌انگیزی اثری مانند Avengers: Endgame که رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را به‌دست آورد، حاکی از استقبال عموم مردم از آثار مارول است. حتی فیلم جدید Spider-Man: Far From Home هم به راحتی توانست مرز یک میلیارد دلار در گیشه را پشت سر بگذارد. تا رسیدن چنین روزی، DC باید بسیار تلاش کند و در این میان دست به کارهای بزرگی زند.

منبع: Screen Rant

filmology

سعی دارم که در این سایت فیلم ها و سریال های برتر سینمای جهان را به شما نشان دهم

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋