digilearn4u

digilearn4u

آشنایی با مکمل بدنسازی وگن (وگان)

استفاده از مکمل‌ها امروزه در میان مردم افزایش پیدا کرده است. بااین‌حال، خرید مکمل بدنسازی گیاهی نیز رفته‌رفته جای خود را در میان مردم باز می‌کند. پروتئین، ضروری‌ترین ماده مغذی، نه‌تنها برای بدنسازان برای عضله‌سازی و ترمیم بافت مفید است، بلکه باعث تعادل مایعات، تقویت سیستم ایمنی، ایجاد آنزیم‌ها و هورمون‌ها و غیره می‌شود.

همچنین اعتقاد بر این است که یک مکمل گیاهی می‌تواند به پیشگیری از سرطان، افزایش شانس کاهش وزن و کمک به مدیریت دیابت نوع 2 کمک کند. فراتر از مزایای سلامتی شخصی، پروتئین‌های گیاهی نیز می‌توانند در محیط‌زیست تفاوت ایجاد کنند. در ادامه مطلب به بررسی کاملی از مکمل بدنسازی وگان خواهیم پرداخت؛ پس همراه ما باشید.

مکمل پروتئین وگن

اگر در انتخاب پودر پروتئین گیاهی با کیفیت بالا برای بدن خود محتاط باشید، متوجه خواهید شد که اغلب مکمل‌های پروتئینی نیز می‌توانند به‌عنوان جایگزین وعده غذایی عمل کنند. آن‌ها از نظر خواص مغذی بسیار غنی هستند و منبع بسیار مؤثری برای رژیم غذایی پروتئین گیاهی هستند. شما می‌توانید پروتئین گیاهی را از برنج، شاهدانه، نخودفرنگی، سویا و غیره دریافت کنید. بااین‌حال، مکمل پروتئین نخود به دلیل خواص بسیار آن بهترین مورد شناخته شده است.

پودر پروتئین گیاهی بهترین گزینه موجود برای ورزشکاران و بدنسازان است؛ زیرا به تأمین آمینواسیدهای کافی بدن و حمایت از سنتز پروتئین، ترمیم عضلات و افزایش رشد عضلات کمک می‌کند. پودرهای پروتئین دوستدار وگان نیز به‌اندازه پروتئین وی مؤثر هستند و در ترکیب، عملکرد، قدرت و افزایش عضله تفاوتی ندارند. علاوه بر این، پروتئین گیاهی به‌طورکلی حاوی فیبر است و باعث تقویت باکتری‌های خوب، هضم بهتر و سلامت قلب می‌شود.

انواع مختلف مکمل‌های بدنسازی وگن

مکمل بدنسازی وگان کراتین

کراتین اساساً یک ماده طبیعی است که در سلول‌های ماهیچه‌ای یافت می‌شود. کراتین به ماهیچه‌ها کمک می‌کند تا در حین بلندکردن وزنه‌های سنگین در باشگاه یا دنبال‌کردن روتین‌های ورزشی با شدت بالا انرژی تولید کنند. جالب اینجاست که تقریباً 95 درصد کراتین بدن معمولاً به‌صورت فسفوکراتین ذخیره می‌شود. مقدار باقیمانده را می‌توان در مغز، کبد و کلیه‌ها یافت. کراتین شباهت‌های زیادی با اسیدهای آمینه دارد.

مصرف گوشت، مقدار توده عضلانی و ورزش از جمله عواملی هستند که بر ذخیره کراتین بدن شما تأثیر می‌گذارند. ازاین‌رو، به طور خلاصه خواص مکمل بدنسازی یونیورسال کراتینی شامل موارد زیر است:

  • افزایش ظرفیت کار بی‌هوازی که به فرد امکان می‌دهد تمرینات پرفشار بیشتری را انجام دهد.
  • افزایش متوسط ​​قدرت استقامتی
  • افزایش توده بدون چربی
  • افزایش سطح انرژی بدن

پیشنهاد می‌شود ورزشکارانی که رژیم‌های گیاهی را ترجیح می‌دهند تغذیه خود را با کراتین مونوهیدرات کامل کنند تا منبع روزانه کراتین را در رژیم غذایی خود تنظیم کنند.

مکمل بدنسازی وگن سیترولین مالات

سیترولین مالات که یک مکمل بدنسازی وگان به حساب می‌آید، ترکیبی است که از یک اسیدآمینه غیرضروری (سیترولین) تشکیل شده است. این ترکیب، پس از مصرف تولید آرژنین را تحریک می‌کند؛ بنابراین در مقابل، سطح اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد. این یک عنصر محبوب در میان مکمل‌های مختلف قبل از تمرین در سطح جهانی است؛ زیرا جریان خون را افزایش می‌دهد و تأثیر قابل‌توجهی بر استقامت عضلانی، افزایش عضلات، درد عضلانی و عملکرد هوازی دارد.

مکمل ورزشی وگان وزن‌گیری یا Mass Gainers

برای شروع ﺧﺮﯾﺪﻣﮑﻤﻞورزﺷﯽ وزن‌گیری‌ها بیشتر توسط ورزشکاران و ورزشکاران مصرف می‌شوند؛ زیرا بخش زیادی از کالری را به شکل پروتئین، کربوهیدرات و چربی ارائه می‌کنند. این کربوهیدرات‌ها معمولاً ترکیبی از گلوکز و مالتوز هستند. برخی از مزایای قابل‌توجه وزن‌گیری‌ها عبارت‌اند از:

  • ریکاوری بعد از تمرینات سخت
  • افزایش عملکرد کلی تمرینی یک فرد
  • افزایش رشد عضلات

بااین‌حال، هیچ برنده‌ای بهتر از یک رژیم غذایی گیاهی و متعادل برای وزن مناسب و افزایش عضله برای یک فرد وجود ندارد. اگرچه می‌توان برای رفع کمبود کالری مصرف مکمل را انتخاب کرد، اما برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و همه‌جانبه نباید کاملاً به مکمل‌ها وابسته باشید.