امیر ساعی مبین

امیر ساعی مبین

مهندس برق، برنامه نویس JS ، علاقمند به گجت ها و تکنولوژی های روز دنیا
توسط ۶ نفر دنبال می شود
 ۶ نفر را دنبال می کند

تحقیقات جدید: بزها می توانند از طریق صدای یک فرد تشخیص دهند که آیا فرد خوشحال است یا عصبی

تحقیق جدید: بزها می‌توانند شاد یا عصبی‌بودن انسان‌ را از طریق صدای فرد تشخیص دهند

به گفته دانشمندان، بزها زمانی که صدای انسان‌ها از حالت شاد به عصبی تغییر می‌کند، زمان بیشتری به منبع صدا نگاه می‌کنند.

براساس تحقیق عجیب و جالبی که توسط پروفسور «آلن مک‌الیگوت»، کارشناس رفتارشناسی حیوانات «دانشگاه سیتی هنگ‌کنگ» (CityUHK) انجام شده است، بز ها می‌توانند تفاوت بین صدای افراد شاد و افراد خشمگین را تشخیص دهند!

براساس این تحقیق، بزها احتمالاً به‌دلیل ارتباط طولانی مدت خود با انسان‌ها، نسبت به علائم صوتی ما حساسیت پیدا کرده باشند. به گفته دانشمندان، هنگامی که صدای انسان‌ها از حالت شاد به خشمگین تغییر پیدا می‌کند، بزها به‌مدت طولانی‌تری به منبع صدا نگاه می‌کنند.

تحقیق جدید: بزها می‌توانند شاد یا عصبی‌بودن انسان‌ را از طریق صدای فرد تشخیص دهند

پروفسور مک‌الیگوت می‌گوید:

«این مطالعه اولین شواهد در این رابطه را ارائه می‌کند که بزها می‌توانند بین نشانه‌های بیان‌شده در صدای انسان، تمایز قائل شوند. همچنین نشان می‌دهد که دام‌ها به نشانه‌های احساسی انسان حساس هستند.»

هدف دانشمندان از انجام این مطالعه، تکمیل تحقیقات گذشته بوده است. در تحقیقات قبلی مشخص شده بود که بزها می‌توانند عبارات احساسی انسان را درک کنند و حیوانات همراه، مانند سگ و اسب تنها حیواناتی نیستند که نشانه‌های مختلف چهره انسان را درک می‌کنند.

مک‌الیگوت و تیمش همچنین نشان داده‌اند که بزها با اطلاعات مربوط به هویت فردی و تجربیات عاطفی که داشته‌اند، صدای خود را رمزگذاری می‌کنند.

تشخیص صدای انسان‌ها توسط بز ها

تحقیق جدید: بزها می‌توانند شاد یا عصبی‌بودن انسان‌ را از طریق صدای فرد تشخیص دهند

در این آزمایش، بزها به مجموعه‌ای از صداهای ضبط‌شده گوش داده‌اند که یک نمونه از آن‌ها به‌صورت شاد و دیگری به‌صورت عصبانی بیان شده است. سپس پخش صداها از فاز مثبت به منفی (یا برعکس) تغییر پیدا کرده است.

نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که 75 درصد از بزهایی که پس از تغییر صدا به گوینده نگاه کرده‌اند، این کار را برای زمان طولانی‌تری انجام می‌دهند که نشان می‌دهد، تغییر حالت صدای پخش‌شده را درک کرده‌اند. البته این موضوع در تمام بزها مشاهده نشده است و به گفته دانشمندان، تفاوت توانایی‌های شناختی بزها در این زمینه نقش دارد.

علاوه بر این، هنگام قرار گرفتن بزها در معرض تغییرات صدا، هیچ تغییر فیزیولوژیکی قابل توجهی مانند افزایش ضربان قلب در آن‌ها مشاهده نشده است.

امیر ساعی مبین
امیر ساعی مبین مهندس برق، برنامه نویس JS ، علاقمند به گجت ها و تکنولوژی های روز دنیا

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋