zaresahar

چگونگی طراحی اتاق فرار

شاید برایتان سوال شده باشد که طراحی اتاق فرار و ساخت اسکیپ روم ها چگونه و بر چه اساسی انجام می شود؟ بهتر است بدانید که با توجه به رقابت بسیار زیاد اتاق فرارها در شهرهای مختلف در جذب کاربر، چگونگی طراحی اتاق های فرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین بهتر است که ساخت اسکیپ روم با در نظر گرفتن جزئیات کامل انجام شود که این جزئیات شامل مجموعه گسترده ای از کارها از قبیل طراحی سناریو، آماده سازی محیط و دکور و ... می باشد. لازم به ذکر است که، طراحان موفق اسکیپ روم ها کسانی هستند که بتوانند با طراحی و ساخت صحیح تجهیزات از آسیب پذیری وسایل، بازیکنان، تغییر ریتم بازی و اسپویل معماهای اتاق فرار برای بازیکنان و … جلوگیری نمایند. در ادامه به بررسی گام به گام طراحی یک اتاق فرار ترسناک خواهیم پرداخت.

طراحی سناریو

طراحی سناریو اولین و مهم ترین قدم در ساخت اتاق فرار می باشد، زیرا بدون داشتن سناریوی قوی، هیچ اسکیپ رومی نمی تواند به طور کامل موفق شود. برای اینکه سناریوی موفقی نوشته شود، فرد طراح ابتدا باید در اسکیپ روم های متعددی شرکت کرده و تجربه کافی برای این کار را داشته باشد. سپس با ایجاد طرح اولیه و مشخص نمودن ژانر می تواند جوانب مختلف را در نظر گرفته و بهترین سناریو را طراحی نماید. بعد از مشخص نمودن ژانر بازی، با تصویرسازی ذهنی و رسم مراحل مختلف بر روی کاغذ نواقص کار برطرف میشود و طراح می تواند ایده هی خود را با سایر افراد تیم سازندگان به اشتراک بگذارد. بدین ترتیب، با رفع نواقص و بهبود طرح اولیه و اشتراک گذاری مجدد تا رفع تمام مشکلات، بهترین خروجی دریافت شده و سناریوی اسکیپ روم آماده پیاده سازی می شود.

مشخص نمودن محل

پس از طراحی سناریو، باید به دنبال مکانی باشید که بتوانید به راحتی سناریوی مورد نظر را در آن پیاده سازی نموده و تجهیزات لازم را در آن قرار دهید. در این مرحله بهتر است، افراد حرفه ای و با تجربه در این زمینه، مکان مورد نظر را از نزدیک بازدید کنند. سپس با توجه به میزان فضایی که لازم است به اتاق ها اختصاص داده شود، شرایط نور محیط و ... تصمیم گیری شود که آن مکان برای سناریوی مورد نظر مناسب است یا خیر.

طراحی معماها و سرنخ ها

طراحی معماها و سرنخ ها، از مهم ترین گام ها در ساخت اسکیپ روم ها می باشد. باید توجه داشت که ارائه معماهای بسیار سخت که بیشتر شبیه به تست هوش باشند گزینه ایده آلی نخواهد بود و سطح معماها باید منطقی و منصفانه باشد و در عین حال مغز را به چالش وادار کند. همچنین اگر معماها ساده باشند نیز، تاثیر نامطلوبی بر میزان رضایت کاربران خواهد داشت. بنابراین، بهتر است که ارتباط بین معما و سرنخ ها، با طراحی حرفه ای سناریو و محیط داخلی به درستی ایجاد شود تا رضایت کاربران را درپی داشته باشد.

طراحی دکور و هوشمند سازی 

در آخرین مرحله، طراحی دکور اتاق فرار بر اساس سناریوی انتخابی و استفاده از المان ها و وسایل دکوراتیو در بخش های مختلف اتاق بر اساس نوع سرنخ ها می باشد. نورپردازی مناسب در بخش های مختلف اتاق و انتخاب بهترین رنگ که همخوانی کافی با نوع سناریو را داشته باشد نیز از نکات قابل توجه در دکوراسیون اسکیپ روم ها می باشند. همچنین، هوشمند سازی اتاق ها به وسیله سنسورهای مختلف و سیستم های کنترلی و امنیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که به بهبود شرایط بازی کمک بسیاری خواهد نمود.

نکات قابل توجه در طراحی اسکیپ روم ها

با توجه به موارد بالا، بهتر است قبل از طراحی اتاق فرار به نکات زیر توجه شود:

  • توجه به حفظ امنیت جان بازیکنان در تمام مراحل بازی
  • تصویر سازی و مرور تمام مراحل بازی در ذهن جهت رفع مشکلات احتمالی
  • طراحی و آماده سازی موزیک متناسب با گام های مختلف بازی
  • دریافت ایده های منحصر به فرد با مرور شرایط اتاق فرارها در سراسر جهان
  • جلوگیری از تکراری شدن بازی ها با ایجاد تغییرات کلیدی

در این مطلب سعی شد تمام نکات مهم در رابطه با ساخت اتاق های فرار بررسی شود. به عنوان سخن آخر لازم به ذکر است که قبل از طراحی هر نوع اسکیپ رومی، بهتر است از متخصصان این زمینه کمک و مشورت گرفته شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری گردد.

zaresahar

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋