zahrarajabi

zahrarajabi

آغاز طرح فروش بلیط هواپیما ویژه رسپینا تا پایان سال ۱۴۰۱

با توجه به افزایش احتمالی تعرفه بلیط پرواز، وب سایت رسپینا طرح ویژه فروش بلیط هواپیما را در آستانه تعطیلات نوروزی آغاز کرده است. در این طرح مسافران می توانند بلیط هواپیما را با گارانتی و تضمین ارزانترین قیمت تهیه کنند.

افزایش قیمت بلیط هواپیما در این روزها هر ازچند گاهی شنیده می شود اما برخی از مسئولان با تکذیب این اخبار، افزایش قیمت را ناممکن می دانند. با این وجود، طی بررسی انجام شده برخی وب سایت ها مانند وب سایت رسپینا طرح ویژه فروش بلیط هواپیما با گارانتی قیمت را آغاز کرده است که بلیط پرواز را با تضمین ارزانترین قیمت ارائه می دهند.

 

جزئیات طرح ویژه بلیط هواپیما در رسپینا

در میان اخبار منتشر شده در مورد بلیط هواپیما، خبرهای وب سایت رسپینا در رابطه با طرح ویژه آن به چشم می خورد. شرکت رسپینا به مرکزیت مشهد، شرکتی دانش بنیان بوده که در زمینه خدمات گردشگری فعالیت دارد. در این طرح با خرید آنلاین بلیط هواپیما از وب سایت رسپینا، در صورتی که مسافران پس از رزرو بلیط پرواز، همان بلیط را در سایتی دیگر با قیمتی کمتر مشاهده کردند، می توانند دو برابر اختلاف قیمت را از مجموعه رسپینا دریافت کنند. به منظور دریافت جزئیات بیشتر در این رابطه، اطلاعات بیشتر در ادامه ذکر شده است.

میزان تخفیف بلیط هواپیما در طرح ویژه رسپینا

طبق اخباری که از سوی شرکت رسپینا اعلام شده است، این میزان برای همه بلیط ها یکسان نیست و در مسیرهایی که میزان سفر هوایی در آن کمتر است، تخفیف کمتری ارائه می شود. برای برخی از مسیرها می توان تخیفی حدود 5 درصد را انتظار داشت که البته این به نوع پرواز، شرکت هواپیمایی و زمان پرواز بستگی دارد. در طرح ویژه رسپینا، بلیط هواپیمای سیستمی طبق نرخ مصوب اعلام شده و با تضمین ارزانترین قیمت و نرخ بلیط چارتر نیز با توجه به قیمت گذاری شرکت چارترکننده عرضه خواهد شد.

مدت زمان طرح ویژه فروش بلیط هواپیما در رسپینا

طرح ویژه فروش بلیط هواپیما در رسپینا از اوایل تابستان امسال شروع شده است اما در اواخر پاییز و با شروع شب یلدا به صورت جدی تر برای آن تبلیغ شده است. این طرح در حال حاضر تا پایان سال جاری اعتبار دارد که به منظور تشویق مسافران برای سفرهای نوروزی است. مسافران می توانند در این مدت زمان، بلیط هواپیما را با کمترین قیمت از رسپینا رزرو کنند. با این وجود ممکن است مدت زمان این طرح ویژه در سال بعد نیز تمدید شود که بستگی به نوسانات قیمت بلیط هواپیما دارد.

آیا بلیط هواپیما گران می شود یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال باید عوامل متعددی را در نظر گرفت که در تعیین نرخ بلیط هواپیما موثر است. بطور کلی بلیط هواپیما توسط سازمان هواپیمایی کشور قیمت گذاری می شود که معمولا در هر سال با توجه به قیمت ارز، هزینه شرکت های هواپیمایی برای انجام پرواز، تبلیغات، حقوق کارمندان و خلبانان و مالیات تعیین می شود. آخرین نرخ مصوبی که از سوی این سازمان اعلام شد در آذر سال 1400 بود که نرخ بلیط هواپیما برای مسیرهای مختلف را اعلام کرده است. اما آیا این قیمت ها دچار تغییر خواهند شد؟ آیا قیمت ارز می تواند روی نرخ بلیط هواپیما تاثیر داشته باشد؟ آیا این افزایش قیمت روی قیمت سایت های فروش بلیط مانند رسپینا نیز موثر است؟

 

با بررسی وضعیت بلیط هواپیما از نظر قیمت گذاری در دو سال گذشته و به ویژه در ایام کرونا می توان دریافت که قیمت آن نوسان زیادی نداشته است. با وجود اینکه در ایام کرونا میزان مسافرت ها کمتر شد و علاوه بر آن هواپیماها به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی با 60 درصد ظرفیت پرواز می کردند، نرخ بلیط ها دچار افزایش نشد. این شرایط باعث شد که خسارت های زیادی از نظر مالی به ایرلاین ها وارد شود که در نتیجه آن کاهش کیفیت خدمات تنها توانست بخشی از این ضرر و زیان را جبران کند.

با وجود اینکه بلیط هواپیما توسط سازمان شرکت هواپیمایی و بر اساس قانونی شناورسازی نرخ ها قیمت گذاری می شوند، اما افزایش قیمت ارز و درخواست ایرلاین ها برای جلوگیری از ضرر و زیان در این زمینه بی تاثیر نیست. با وجود اینکه افزایش قیمت بر کیفیت پروازها و خدمات تاثیر واضحی نداشته است اما گاهی اوقات شاهد افزایش قیمت های اندکی در بلیط هواپیما هستیم. شرکت های هواپیمایی با اعلام اینکه برگذاری پرواز در این شرایط مقرون به صرفه نیست بر افزایش و یا اصلاح قیمت تاکید دارند.

طی اخباری که در تابستان امسال اعلام شد، رئیس کمیسیون عمران از افزایش قیمت در بلیط هواپیما به میزان 30 درصد، طی مصوبه شورای عالی هواپیمایی خبر داد که البته رئیس سازمان هواپیمایی این موضوع را تکذیب کرد. سازمان هواپیمایی در این زمینه اعلام کرد که با وجود اینکه این افزایش قیمت برای بلیط هواپیما پس از سه ماه پیش اعلام شده بود اما از ابتدا با آن مخالف بودند.

با این وجود رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کردند که نمی توان در مقابل افزایش قیمت بلیط هواپیما مقاومت کرد و مصوبه افزایش 30 درصدی نرخ برای بلیط پرواز در شورای عالی تصویب شده است و شرکت های هواپیمایی در انتظار ابلاغ آن هستند تا آن را اجرا کنند. در این رابطه محمدرضا رضایی کوچی اعلام کرد که شرکت های هواپیمایی برای یک ساعت پرواز حدود 930 هزار تومان دریافت می کنند که با افزایش 30 درصدی قیمت آن به حدود یک میلیون و 200 هزار تومان خواهد رسید که با توجه به افزایش زیاد نرخ بلیط هواپیما، این مصوبه را متوقف کرده ایم. البته این نرخ مصوب را می توانید در سایت سازمان هواپیمایی کشوری و سایت های فروش بلیط مانند رسپینا مشاهده کنید.

در این میان ایرلاین ها نیز سعی دارند با شگردهایی و با کم کردن تعداد پروازها، قیمت گذاری بلیط هواپیما را تحت تاثیر قرار دهند. در این رابطه رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کردند که شرکت های هواپیمایی به صورت غیرمستقیم هواپیماهای خود را با طرح دلایل مختلف زمین گیر می کنند. به همین دلیل در برخی روزها بلیط هواپیما به سختی پیدا می شود که به دلیل تعداد محدود ناوگان هوایی فعال است. تعداد ناوگان هوایی فعال در کشور در حال حاضر، 115 فروند که است با این وجود در ایران تعداد 400 فروند هواپیما وجود دارد.

آیا اظهارات متفاوت مسئولین حاکی از افزایش قیمت بلیط است؟

در میان اخبار ضد و نقیض در رابطه با افزایش قیمت در بلیط هواپیما، افزایش نرخ دلار و همچنین اصرار ایرلاین ها، مصاحبه های متفاوت مسئولین، این اخبار را تقویت می کند. در این رابطه اقای محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشور اعلام کردند که ایرلاین ها ضرر ده نیستند و افزایش نرخ در بلیط پرواز قابل توجیه نیست. اما دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی آقای مقصود اسعدی سامانی اعلام کردند که پیشنهاد افزایش نرخ را به  وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده است. زیرا در حال حاضر بلیط هواپیما با نرخ دلار 24 هزار تومانی محاسبه می شود و با افزایش قیمت دلار باید در قیمت گذاری بلیط پرواز تجدید نظر کرد.

 

مقصود اسعدی سامانی توضیحات بیشتری در این رابطه اعلام کردند که حدود 70 درصد هزینه های یک شرکت هواپیمایی به نرخ ارز وابسته است که به دلیل افزایش قیمت آن، با مشکلات فراوانی برای سرویس دهی به مسافران مواجه شده اند. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در ادامه دلیل اعلام درخواست به سازمان هواپیمایی را همین موضوع اعلام کردند که امیدوار است با موافقت با این موضوع، ایرلاین ها بتوانند هزینه خدمات خود را پوشش داده و سایر هواپیماهای خود را نیز به پرواز در آورند.

طبق اظهار نظر آقای اسعدی سامانی حدود 130 فروند هواپیمای فعال در کشور وجود دارد که در صورت عدم تامین منابع مالی مورد نیاز آن ها، سایر هواپیماها نیز به احتمال زیاد زمینگیر شوند. البته ایشان ذکر کردند که این افزایش بها باید همراه با افزاییش کمیت و کیفیت خدمات باشد.

آیا مجلس طرح افزایش قیمت ها را تصویب می کند؟

برای افزایش بهای بلیط هواپیما علاوه بر نیازی که سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه و شهرسازی اعلام می کنند، مجلس باید این نیاز را بررسی کرده و با توجه به شرایط آن را پذیرفته یا رد کند. به نظر می رسد که این نیاز برای افزایش بهای بلیط به مجلس ارسال شده است و نمایندگان در حال بررسی آن هستند.

در این میان احمد نادری نماینده مجلس اعلام کردند که سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان سازمانی دولتی که زیرمجموعه وزارت مسکن و راه و شهرسازی است، که وظیفه تعیین قیمت و ساماندهای ناوگان هواپیمای کشور را دارد. ایشان در ادامه اعلام کردند که وضعیت نامناسب این سازمان هواپیمایی از نظر بی قانونی و سوء مدیریت باعث ایجاد این وضعیت شده است که در حال بررسی صحت و لزوم افزایش بهای بلیط هواپیما طی درخواست این سازمان دارد.

آیا افزایش بهای بلیط هواپیما، تعداد مسافران را دچار ریزش می کند؟

افزایش بهای بلیط هواپیما در صورتی که با افزایش خدمات همراه نباشد معمولا دچار ریزش تعداد مسافران خواهد شد. البته اسعدی سامانی در این رابطه اعلام کردند که نگران این مسئله نیستند. ایشان در ادامه با ذکر مثالی گفتند در سال 1394 و پس از آزادسازی نرخ بلیط ها، 268 هواپیمای فعال وجود داشت که 17 میلیون مسافر را جابجا می کردند. پس از آزادسازی نرخ ها، تعداد جابه جایی مسافران تا سال 97 به 24 میلیون مسافر در سال رسید. اما آیا افزایش دوباره قیمت های بلیط هواپیما تاثیری در این رابطه خواهد داشت؟ این سوالیست که پاسخ آن در گروی میزان افزایش قیمت و کیفیت خدمات ایرلاین هاست.

zahrarajabi
zahrarajabi

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋