مهندسی و فناوری

مهندسی و فناوری

لذت دنیای فناوی و الکترونیک * هادی محبی زاده - مهندس برق دانشگاه تبریز

Epic Games در دادگاه فاش شد قرارداد مخفی Spotify با گوگل برای جلوگیری از پرداخت هزینه

در دادگاه اپیک گیمز فاش شد؛ معامله محرمانه اسپاتیفای با گوگل برای عدم پرداخت کارمزد

معمولاً کارمزد گوگل برای شرکت‌های دیگر حدود 15 درصد است؛ اما اکنون مشخص شد که اسپاتیفای از این قاعده مستثنی شده است.

طی یک شهادت جدید در دادگاه اپیک گیمز مشخص شد سرویس پخش موسیقی اسپاتیفای یک معامله منحصربه‌فرد با گوگل بسته است. در این دادگاه «دان هریسون»، رئیس مشارکت‌های جهانی گوگل تأیید کرد که در اسپاتیفای زمانی‌که کاربران تصمیم به خرید اشتراک از طریق سیستم خود اسپاتیفای می‌کنند، اسپاتفیای هیچ پورسانتی به گوگل نمی‌دهد. همچنین اگر کاربران از طریق گوگل اقدام به خرید اشتراک در اسپاتیفای کنند، این شرکت تنها 4 درصد کارمزد به گوگل می‌دهد؛ معمولاً گوگل از دیگر توسعه‌دهنده‌ها کارمزد حدود 15 درصدی می‌گیرد.

براساس گزارش سایت ورج، دان هریسون، مدیر مشارکت گوگل در دادگاه گفت: «گوش‌دادن به موسیقی یکی از اهداف اصلی تلفن‌های همراه است… اگر اسپاتیفای در سرویس‌های گوگل و سرویس‌های اصلی دیگر به‌درستی کار نکند، مردم گوشی‌های اندرویدی نمی‌خرند». ازاین‌رو، هم گوگل و هم اسپاتیفای توافق کردند که هر کدام 50 میلیون دلار را به یک «صندوق موفقیت» اختصاص بدهند.

گوگل در طول دادگاه ضدانحصاری خود با اپیک گیمز تلاش کرد تا عدد و رقم معامله اسپاتیفای را خصوصی نگه دارد و گفت که این اعداد می‌تواند به مذاکرات با توسعه‌دهندگان برنامه‌هایی که ممکن است نرخ‌های دست‌ودل‌بازانه بخواهند آسیب بزند.

در دادگاه اپیک گیمز فاش شد؛ معامله محرمانه اسپاتیفای با گوگل برای عدم پرداخت کارمزد

معامله سخاوتمندانه گوگل و اسپاتیفای

گوگل طرح صورت‌حساب برحسب انتخاب کاربر را در سال 2022 راه‌اندازی کرد. این طرح معمولاً به این صورت است که اگر توسعه‌دهندگان از سیستم پرداخت خود استفاده کنند، حدود 4 درصد از پورسانت فروشگاه گوگل پلی کاهش می‌یابد و هزینه 15 درصدی خدمات گوگل به حدود 11 درصد می‌رسد. این اتفاق اغلب منجر به صرفه‌جویی کوچکی در هزینه‌های توسعه‌دهندگان می‌شود زیرا آن‌ها باید هزینه پردازش پرداخت را خودشان بپردازند. اما هریسون می‌گوید که محبوبیت بی‌سابقه اسپاتیفای به اندازه‌ای عالی بوده که چنین معامله سفارشی را توجیه کند.

به نظر می‌آید اسپاتیفای تنها معامله‌ سفارشی گوگل نباشد. پیش‌تر مشخص شده بود که گوگل به نتفلیکس تخفیف ویژه‌ای پیشنهاد داده بود که در آن فقط باید 10 درصد کارمزد پرداخت می‌کردند، اما نتفلیکس این پیشنهاد را نپذیرفت. نتفلیکس دیگر گزینه خرید درون‌برنامه‌ای را در اندروید ارائه نمی‌دهد و در نتیجه به گوگل پولی برای توزیع برنامه‌اش هزینه‌ای نمی‌پردازد.

اسپاتیفای در گذشته بارها از هزینه‌های خرید درون‌برنامه‌ای انتقاد کرده بود. این شرکت در اواسط سال 2023، به طور کامل پشتیبانی از سیستم صورت‌حساب اپ استور اپل را کنار گذاشت تا از پرداخت کمیسیون 30 درصدی کوپرتینویی‌ها جلوگیری کند.

مهندسی و فناوری
مهندسی و فناوری لذت دنیای فناوی و الکترونیک * هادی محبی زاده - مهندس برق دانشگاه تبریز

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋