سیمین قادرپور

سیمین قادرپور

دانشجوی پزشکی و علاقمند به نویسندگی
توسط ۱ نفر دنبال می شود

آموزش چهار مدل فرنی مجلسی برای افطار

فرنی یکی از انواع دسرهای خوشمزه و سنتی ایرانی است که پایه شیر و آرد دارد و برای سفره افطار و روزه‌داران بسیار مناسب است.

فرارو: فرنی یکی از انواع دسرهای خوشمزه و سنتی ایرانی است که پایه شیر و آرد دارد و برای سفره افطار و روزه‌داران بسیار مناسب است.

آموزش چهار مدل فرنی مجلسی برای افطار

فرنی یکی از دسر‌های سنتی ایرانی است که از کودکی تا بزرگسالی همچنان محبوب است و طرفداران زیادی دارد. پایه فرنی شیر است که معمولا آن را با آرد برنج و در برخی مناطق دیگر با آرد گندم و نشاسته در طعم‌های متفاوت زعفرانی، وانیلی و یا شکلاتی تهیه می‌کنند. این دسر خوشمزه و لطیف معمولا یکی از غذا‌های اصلی کودکان در ماه‌های ابتدایی غذا خوردن است و همچنین در مراسم مذهبی مثل افطاری‌های ماه رمضان و یا به صورت دسر برای مهمانی‌ها و جشن‌ها تهیه می‌شود. در ایام ماه رمضان فرنی کاربرد بیشتری دارد؛ زیرا روزه‌داران می‌توانند هنگام افطار یک دسر نرم و لطیف و شیرین را بخورند. فرنی معمولا به صورت سنتی با آرد برنج و شیر تهیه می‌شود، اما ما در این مطلب می‌خواهیم چهار مدل فرنی خوشمزه و متفاوت را آموزش بدهیم که می‌توانید در منزل درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید، پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

فرنی نارگیلی

آموزش چهار مدل فرنی مجلسی برای افطار

مواد لازم

شیر سرد: ۲ لیوان

نشاسته ذرت: ۲ قاشق غذاخوری

گلاب: ۳ قاشق غذاخوری

پودر نارگیل: ۴ قاشق غذاخوری

پودر هل و دارچین: به میزان لازم

شکر: ۴ قاشق غذاخوری

طرز تهیه

برای درست کردن این فرنی خوشمزه ابتدا نشاسته ذرت و پودر نارگیل را داخل یک قابلمه مناسب بریزید و شیر سرد را کم کم به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا با شیر مخلوط شود. در مرحله بعد شکر را اضافه کنید و هم بزنید. قابلمه را روی حرارت متوسط اجاق گاز بگذارید و مدام هم بزنید تا شیر کم کم بجوشد و به غلظت برسد. وقتی فرنی غلیظ شد، گلاب، پودر هل و دارچین را اضافه کنید و هم بزنید و وقتی روی فرنی چین افتاد، یعنی آماده است. فرنی را داخل ظرف سرو بکشید و در محیط آشپزخانه قرار بدهید تا سرد شود و روی آن را به دلخواه تزیین کنید.

فرنی بستنی

آموزش چهار مدل فرنی مجلسی برای افطار

مواد لازم

شیر سرد: ۲ لیوان

آرد برنج: ۲ قاشق غذاخوری

وانیل: نوک قاشق چای‌خوری

بستنی وانیلی: ۱ لیوان

خامه صبحانه: ۳ قاشق غذاخوری

شکر: ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه

برای درست کردن فرنی بستنی ابتدا شیر سرد و آرد برنج را همراه با وانیل داخل یک قابلمه بریزید و هم بزنید تا آرد برنج باز شود. قابلمه را روی حرارت متوسط اجاق گاز بگذارید و مدام مواد را هم بزنید تا کم کم به جوش بیاید. حالا شکر را اضافه کنید و به هم زدن ادامه بدهید تا مایه فرنی به غلظت برسد. در مرحله بعد بستنی وانیلی را اضافه کنید و خوب فرنی را هم بزنید تا بستنی مخلوط شود. حالا اجاق گاز را خاموش کنید و وقتی فرنی کمی از حرارت افتاد، خامه صبحانه را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا فرنی کاملا یکدست شود. حالا فرنی بستنی آماده را داخل ظرف سرو بریزید. می‌توانید به دلخواه مقداری از مایه فرنی را با پودر کاکائو مخلوط کنید و برای تزیین روی ظرف‌های فرنی بریزید.

فرنی کره‌ای

آموزش چهار مدل فرنی مجلسی برای افطار

مواد لازم

کره: ۱۰۰ گرم

آرد گندم: نصف لیوان

شیر: ۴ لیوان

وانیل: نوک قاشق چای‌خوری

گلاب: ۲ قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده: به میزان لازم

شکر: نصف لیوان

طرز تهیه

برای درست کردن فرنی کره‌ای ابتدا کره را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت اجاق گاز قرار بدهید تا کره آب شود. حالا آرد گندم را با الک داخل قابلمه بریزید و به مدت ۵ دقیقه آرد و کره را با حرارت کم تفت بدهید. در مرحله بعد شیر سرد را کم کم و طی سه مرحله به آرد و کره اضافه کنید و خوب هم بزنید تا آرد گلوله نشود. حالا مدام فرنی را هم بزنید تا به نقطه جوش برسد. در این مرحله شکر، وانیل و گلاب را اضافه کنید و به هم زدن ادامه بدهید تا فرنی به غلظت برسد. در آخر زعفران دم کرده غلیظ را اضافه کنید و باز هم فرنی را هم بزنید. وقتی روی فرنی چین افتاد، اجاق گاز را خاموش کنید. فرنی داغ را داخل پارچ مخلوط کن یا غذاساز بریزید و یک دور بزنید تا فرنی کاملا یکدست شود و گلوله‌های آرد باز شود. حالا فرنی آماده را داخل ظرف سرو بریزید و روی فرنی را با خلال پسته و بادام تزیین کنید.

فرنی شیره انگور

آموزش چهار مدل فرنی مجلسی برای افطار

مواد لازم

شیر سرد: ۲ لیوان

آرد برنج: ۱ قاشق غذاخوری

نشاسته ذرت: ۱ قاشق غذاخوری

وانیل: نوک قاشق چای‌خوری

گلاب: ۲ قاشق غذاخوری

کره: ۲۰ گرم

شیره انگور: به میزان لازم

طرز تهیه

برای درست کردن این فرنی رژیمی و خوشمزه ابتدا آرد برنج، نشاسته ذرت و شیر سرد را داخل یک قابلمه بریزید و خوب هم بزنید تا آرد برنج و نشاسته کاملا داخل شیر باز شود. حالا قابلمه را روی حرارت متوسط اجاق گاز بگذارید و مدام مواد را هم بزنید تا فرنی کم کم به غلظت برسد. در آخر وانیل و گلاب را اضافه کنید و بعد از اینکه روی فرنی چین افتاد، کره را داخل قابلمه بیندازید و اجاق گاز را خاموش کنید. فرنی را هم بزنید تا کره آب شود، سپس فرنی آماده را داخل ظرف سرو بکشید و هنگام سرو روی ظرف فرنی شیره انگور بریزید، نوش جان.

 

 

سیمین قادرپور
سیمین قادرپور دانشجوی پزشکی و علاقمند به نویسندگی

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋