سیما رادمان

سیما رادمان

دانشجوی مهندسی مخابرات؛ اهل تهران، همیشه در حال یادگیری

جایگزین چینی برای LLaMA رسیده است. استارتاپ 01.AI هوش مصنوعی منبع باز Yi-34B را معرفی کرد

جایگزین چینی LLaMA از راه رسید؛ استارتاپ 01.AI هوش مصنوعی متن‌باز Yi-34B را معرفی کرد

استارتاپ چینی 01.AI که توسط «کای-فو لی» تأسیس شده است، از مدل هوش مصنوعی متن‌باز جدیدی پرده برداشته که به رقابت LLaMA متا می‌رود.

«کای-فو لی»، دانشمند کامپیوتر که در غرب با کتاب پرفروش AI Superpowers و در چین به‌خاطر سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های هوش مصنوعی شناخته می‌شود، حالا یک ماجراجویی را در پیش گرفته و از طریق استارتاپ 01.AI از یک مدل هوش مصنوعی متن‌باز به‌نام Yi-34B رونمایی کرده است که می‌خواهد جایگزین چینی LLaMA باشد.

به‌گزارش تک‌کرانچ، آقای لی در اواخر ماه مارس شرکتی موسوم به 01.AI را تأسیس کرد تا یک مدل زبانی بزرگ را برای بازار چین توسعه دهد. در شرایطی که کاربران چینی به مدل‌های هوش مصنوعی OpenAI و گوگل دسترسی ندارند، Yi-34B آمده است تا یک مدل متن‌باز مشابه LLaMA را در اختیار هم‌وطنان خود قرار دهد.

معرفی هوش مصنوعی Yi-34B از استارتاپ کای-فو لی

مدل هوش مصنوعی Yi-34B در حال حاضر از دو زبان انگلیسی و چینی پشتیبانی می‌کند و با 34 میلیارد پارامتر آموزش داده شده است. بنابراین اندازه این مدل نسبت به برخی مدل‌های رقیب از جمله LLaMA 2 با 70 میلیارد پارامتر خیلی کوچک‌تر است.

جایگزین چینی LLaMA از راه رسید؛ استارتاپ 01.AI هوش مصنوعی متن‌باز Yi-34B را معرفی کرد

بااین‌حال، کای-فو لی انتظار دارد که استارتاپ او در یک الی یک سال و نیم آینده، مدل‌هایی با 100 تا 400 میلیارد پارامتر را معرفی کند. این مدل‌های آتی قدرت بسیار بیشتری نسبت به مدل فعلی 01.AI خواهند داشت.

این استارتاپ به‌خاطر جذب سرمایه خوبی که داشته توانسته به این جایگاه برسد. آقای لی دقیقاً اعلام نکرده است که 01.AI دقیقاً چقدر سرمایه جذب کرده، اما می‌گوید ارزش استارتاپ آن‌ها اکنون به 1 میلیارد دلار می‌رسد. کسب‌وکار ابری Alibaba ازجمله شرکت‌هایی است که روی این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده است.

استارتاپ 01.AI در حال حاضر بیش از 100 کارمند دارد که بالغ بر نیمی از آن‌ها متخصص مدل‌های زبانی بزرگ هستند. معاون بخش فناوری این استارتاپ یکی از اولین مهندسان پروژه بارد گوگل بود. معمار ارشد استارتاپ نیز یکی از اعضای بنیان‌گذار TensorFlow بود و در کنار «جف دین» و «سمی بنجیو» در Google Brain کار می‌کرد.

اگرچه این شرکت به توسعه متن‌باز برخی از مدل‌های خود ادامه می‌دهد، اما در نظر دارد تا برای درآمدزایی یک مدل انحصاری و پیشرفته نیز بسازد که برای استفاده در محصولات تجاری کاربردی داشته باشد. هدف نهایی لی خلق اکوسیستمی است که توسعه‌دهندگان بتوانند به‌راحتی با ابزارهای آن اپلیکیشن بسازند.

سیما رادمان
سیما رادمان دانشجوی مهندسی مخابرات؛ اهل تهران، همیشه در حال یادگیری

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋