سارا برزویی

سارا برزویی

اینجا باهم به دنیای تکنولوژی های جدید و به روز دنیا سفر میکنم

موارد مؤثر در قیمت بلیط هواپیما

 

 

به گزارش طرفداری حتماً تاکنون با نوسانات قیمت بلیط سفرهای هوایی برخورد داشته‌اید. مثلاً ممکن است دیده باشید که بلیط هواپیما تهران مشهد در عرض چند روز گران‌تر یا ارزان‌تر شود. دلیل این تغییر قیمت بلیط هواپیما چیست؟ عوامل مختلفی مانند کلاس پرواز و انواع بلیط در قیمت بلیط تأثیر می‌گذارند. در این مطلب قصد داریم با اشاره به موارد مؤثر در قیمت بلیط هواپیما به سوالاتی که در این زمینه وجود دارند، پاسخ دهیم. برای خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت کلیک کنید.

اطلاعات مهم درباره قیمت بلیط‌های هواپیما

هنگامی که حرف از صنعت گردشگری به میان می‌آید، حمل و نقل گردشگران به ویژه سفرهای هوایی اهمیت پیدا می‌کند. هرقدر سفرهای هوایی ارزان‌تر باشند، گردشگری رونق بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل است که آژانس‌های مسافرتی در برخی مواقع از سال اقدام به ارائه تخفیف به مسافران می‌کنند.

بدون شک آگاهی از موارد مؤثر در قیمت بلیط هواپیما می‌تواند به شما برای خرید بلیط هواپیما ارزان‌تر کمک زیادی کند. در ادامه به سراغ معرفی برخی از این موارد می‌رویم.

عوامل تأثیرگذار در نرخ بلیط هواپیما

یکی از موارد مؤثر در قیمت بلیط هواپیما آشنایی با عواملی است که باعث تفاوت قیمتی بین پروازهای گوناگون می‌شوند. عواملی که در تعیین قیمت بلیط هواپیما نقش دارند، از قرار زیر هستند:

نوع بلیط

یکی از فاکتورهای مهم که بر قیمت بلیط تأثیر زیادی می‌گذارد، نوع بلیط است. انواع بلیط‌ها شامل بلیط سیستمی، چارتر و بلیط هواپیما لحظه آخری می‌شوند.

بلیط سیستمی

بلیط‌های سیستمی دارای نرخ ثابتی هستند و در فصول مختلف سال، نوسانات قیمتی چندانی را تجربه نمی‌کنند. به طور معمول، بلیط‌های سیستمی نسبت به دیگر انواع بلیط، از نظر قیمت گران‌تر هستند. البته نباید این نکته را از یاد برد که در بلیط‌های سیستمی برای کودکان تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل، خرید این نوع بلیط برای کسانی که کودک دارند، بسیار مقرون‌به‌صرفه تر است. 

بلیط چارتر

بلیط‌های چارتر نرخ ثابتی ندارند و قیمت آن‌ها را چارترکننده تعیین می‌کند. این بلیط‌ها در اکثر مواقع هنگام نزدیک شدن به زمان پرواز، قیمتشان ارزان‌تر می‌شود. بلیط‌های چارتر برای کودکان تخفیف قائل نمی‌شوند و امکان کنسل کردن آن‌ها جز در موارد خاص، وجود ندارد.

بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط‌های لحظه آخری جزء بلیط‌های چارتر هستند. آن دسته از پروازهای چارتر که تا لحظه پرواز هنوز تمامی بلیط‌هایشان فروش نرفته است، با نام بلیط لحظه آخری شناخته می‌شوند. این بلیط‌ها عموماً قیمت بسیار ارزان‌تری نسبت به بلیط‌های سیستمی دارند. بالطبع این بلیط‌ها نیز همچون بلیط‌های چارتر امکان کنسلی یا تغییر زمان بلیط ندارند. بلیط هواپیما لحظه آخری را از اینجا بخرید.

انواع کلاس‌های پروازی

یکی دیگر از موارد مؤثر در قیمت بلیط هواپیما کلاس پروازی است. هر بلیط هواپیما، به یک نوع کلاس پروازی اختصاص دارد. هر کلاس پروازی هم نرخ و قیمت‌گذاری مخصوص به خود را دارد. در هواپیماها، صندلی‌ها بر اساس جایگاه، امکانات و خدمات به سه دسته تقسیم می‌شوند. این سه دسته عبارت‌اند از:

درجه یک

در کلاس پروازی درجه یک، خدمات و امکانات بسیار مناسبی دریافت می‌کنید. قیمت این بلیط‌ها نیز از انواع دیگر، بالاتر است. به عنوان مثال، قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد درجه یک نسبت به بلیط نوع اقتصادی، بسیار گران‌تر است. 

تجاری

کلاس تجاری یک سطح پایین‌تر از کلاس پروازی درجه یک است. یعنی خدمات و امکانات مناسبی را دریافت می‌کنید، در حالی که قیمت بلیط کمی پایین‌تر از پرواز درجه یک است.

کلاس پرواز اقتصادی

کلاس‌های پرواز اقتصادی همان پروازهای عادی هستند که شامل اغلب پروازها می‌شود. این نوع پروازها از نظر قیمت، ارزان‌ترین پروازها به حساب می‌آیند.

نوع پرواز و شرکت‌های هوایی

از دیگر موارد مؤثر در قیمت بلیط هواپیما نقش شرکت‌های ارائه‌کننده بلیط است. قطعاً برخی از شرکت‌های هواپیمایی از هواپیماهای مجهزتر یا امکانات بهتری بهره می‌برند که باعث می‌شود خرید بلیط هواپیما از آن‌ها گران‌تر تمام شود.

سن مسافران

قیمت بلیط هواپیما بر این اساس که مسافر کودک یا بزرگ‌سال باشد، تفاوت دارد. البته این مورد در بلیط‌های سیستمی صدق می‌کند؛ چراکه قیمت بلیط‌های چارتر برای همه یکسان است. در بلیط‌های سیستمی، همراه داشتن کودک باعث می‌شود قیمت بلیط کاهش یابد.

زمان سفر

فاکتور بسیار مؤثر دیگر در قیمت بلیط، زمان سفر است. ممکن است از اطرافیان خود شنیده باشید که در برخی از فصول سال، افرادی توانسته‌اند برخی بلیط‌ها مانند بلیط هواپیما تهران مشهد را با قیمت‌های بسیار پایین خریداری کنند. همه ما می‌دانیم که خرید بلیط هواپیما در پیک سفرها مانند تعطیلات نوروز بسیار گران‌تر از دیگر ایام سال است. در مواقعی که سفر چندانی انجام نمی‌شود، می‌توان با قیمت پایین‌تری اقدام به تهیه بلیط هواپیما کرد.

بلیط هواپیما تهران مشهد را به سادگی و چند کلیک از این لینک خریداری نمایید.

بهترین مرجع تهیه بلیط هواپیما

یکی از روش‌های تهیه بلیط هواپیما، مراجعه به اپلیکیشن یا وب‌سایت اسنپ تریپ است. در این اپلیکیشن به انواع بلیط‌ها مانند بلیط سیستمی، چارتر و بلیط هواپیما لحظه آخری دسترسی خواهید داشت و می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها و امکانات پروازها، بهترین گزینه را انتخاب کنید. در این سامانه، امکان اعلام کنسلی و بهره‌مندی از پشتیبانی 24 ساعته را نیز خواهید داشت.

جمع‌بندی

تهیه بلیط هواپیما همواره یکی از بخش‌های مهم سفر است. اکثر افراد به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستند تا هزینه سفر خود را کاهش دهند. از موارد مؤثر در قیمت بلیط هواپیما می‌توان به شناخت انواع بلیط، کلاس پروازی و همچنین زمان سفر اشاره کرد. آشنایی با این موارد می‌تواند به ما در خرید بلیط مناسب کمک کند. 

منابع

https://www.superbmytrip.com/blog/types-of-flight-tickets/

سارا برزویی
سارا برزویی اینجا باهم به دنیای تکنولوژی های جدید و به روز دنیا سفر میکنم
Xخرید ارز دیجیتال

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!