پونه یاری

پونه یاری

اسیر فلسفه و تاریخ.. و متخصص در پیدا کردن جواب سوالات سخت
توسط ۲ نفر دنبال می شود

باورهای نادرستی که برخی هنوز به آن اعتقاد دارند

در این گزارش به برخی باور‌های غلطی خواهیم پرداخت که هنوز هم بسیاری به آن‌ها اعتقاد دارند.

برترین‌ها: در این گزارش به برخی باور‌های غلطی خواهیم پرداخت که هنوز هم بسیاری به آن‌ها اعتقاد دارند.

باور‌های غلط بی شماری وجود دارد که همه مان آن‌ها را می‌دانیم و به عنوان یک حقیقت باورشان داریم. با این حال اگر به منبع درستی مراجعه کنید می‌توانید به راحتی متوجه شوید آنچه که همه‌ی ما باور به درست بودنش داریم در حقیقت از سوی کارشناسان رد شده است. مثلاً سازمان فضایی ناسا این باور رایج را که دیوار بزرگ چین از فضا قابل رؤیت است را رد کرده است.

در ادامه به برخی باور‌های غلطی خواهیم پرداخت که هنوز هم بسیاری به آن‌ها اعتقاد دارند.

وایکینگ‌ها کلاهخود‌های شاخدار به سر می‌گذاشتند

این فکر که وایکینگ‌ها کلاهخود‌هایی با شاخ حیوانات به سر می‌گذاشتند در حقیقت یک اختراع قرن نوزدهمی بود. همه اش به این خاطر است که یک طراح لباس به نام کارل امیل دوئپل به طراحی‌های خود برای اثر کلاسیک ریچارد واگنر به نام «حلقه نیبلونگ» شاخ هم اضافه کرده بود؛ و از اینجا بود که این باور شکل گرفت و تا به امروز هم پا برجا ماند. اما با نگاهی به شواهد و مدارک باستان شناختی به دست آمده می‌توان متوجه شد که وایکینگ‌ها کلاهخود‌های گردی به سر می‌گذاشتند که هیچ نوع شاخی نداشتند.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

در دوران قرون وسطی همه اعتقاد داشتند زمین تخت است

خیلی‌ها تصور می‌کنند به کریستف کلمب توصیه شده بود از راه دریا به آسیا نرود، چون این نگرانی وجود داشت که از روی کره زمین به پایین بیافتد. اما کاملاً اینطور نیست. از قرار معلوم در آن زمان آدم‌های معمولی تحصیل کرده اعتقادی به تخت بودن زمین نداشتند.

البته این بدان معنی نیست که همه تصور دقیقی از کره زمین در ذهن داشتند، اما شاید وقتش رسیده باشد که از این باور درباره‌ی قرون وسطی دست بکشیم. از قرار معلوم مردم آنقدری از جغرافی سردرمی آوردند که این تصور را داشته باشند که زمین تخت نیست.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

انگشت شست بزرگ‌ترین انگشت پای ما است

در حقیقت این مسأله در مورد خیلی‌ها صدق نمی‌کند. بعضی‌ها با چیزی که به انگشت مورتون معروف است متولد می‌شوند، یعنی انگشت دوم پایشان بلندتر از انگشت اول آن است. انگشت مورتون امری ژنتیکی است، بنابراین اگر پدر و مادرتان آن را داشته باشند، به احتمال زیاد شما را هم آن را به ارث برده اید.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

لامپ را توماس ادیسون اختراع کرد

گرچه نام توماس ادیسون بیشتر اوقات اختراع لامپ را برای ما تداعی می‌کند، اما این تصور درستی نیست، چون در واقع پیش از او افراد متعددی لامپ ساخته بودند. ادیسون صرفاً طراحی هایشان را اصلاح و آن‌ها را کاربردی‌تر کرد، اقدامی که لامپ‌های امروزی مان را از آن داریم.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

اینشتین در درس ریاضی مردود شده بود

از این «حقیقت» برای آن استفاده می‌شود تا به مردم نشان دهند ایرادی ندارد که گاهی شکست بخورند، اما متأسفانه حقیقت ندارد. نه ریاضی اینشتین در دوران مدرسه بد بود، نه این درس را مردود شده بود. چیزی که در آن قبول نشد امتحان ورودی مؤسسه پلی تکنیک زوریخ در سن ۱۶ سالگی بود، آن هم به این خاطر که ۲ سال کوچک‌تر از سن قابل قبول برای شرکت در این امتحان بود. او دو سال بعد در این امتحان قبول شد و تحصیل در پلی تکنیک را در سن ۱۸ سالگی آغاز کرد.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

ماهی گلی‌ها حافظه‌ی ۳ ثانیه‌ای دارند

غلط بودن این باور رایج به اثبات رسیده است، چرا که تحقیقات نشان می‌دهد این ماهی‌ها در واقع حافظه‌ی بلند مدتی دارند نه حافظ‌ای که ۳ ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد. بر اساس پژوهش ها، ماهی گلی‌ها می‌توانند رفتار‌های جدیدی یاد بگیرند، امری که ثابت می‌کند حافظه‌ی آن‌ها آنقدری هست که ظرفیت انجام این کار را داشته باشد.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

دیوار چین تنها ساخته‌ی دست بشر که از فضا قابل رؤیت است

این باور بسیار اشتباه است و بار‌ها رد شده است. اول از همه آنکه، ناسا اعلام کرده این سازه از فضا دیده نمی‌شود، چون دیوار آن تنها حدود ۴ تا ۵ متر پهنا دارد. دوم آنکه، بسیاری از دیگر ساخته‌های بشر مثل چراغ ها، شهر‌ها و و دریاچه‌های مصنوعی پشت سد‌ها هستند که از فضا دیده می‌شوند.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

اولین خودروی مدرن را هنری فورد اختراع کرد

علیرغم چیزی که شاید تاکنون شنیده ایم، این کارل بنز است که باید به عنوان مخترع اولین خودروی بنزین سوز مدرن مورد تمجید قرار گیرد، نه هنری فورد. کارل بنز خودروی خود را در سال ۱۸۸۵ / ۱۸۸۶ساخت، اما هنری فورد چند سال بعد، حدود سال ۱۸۹۳، یک خودروی بنزین سوز تولید کرد. با این حال، امروزه فورد را به عنوان اولین مخترع خودرو به یاد می‌آورند، در حالی که بنز چند سال قبل از او آن را تولید کرده بود.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

لباس بابانوئل قرمز است

امروزه بسیاری بابا نوئل را با لباس قرمز به یاد می‌آورند، با این حال، از ابتدا اینگونه نبوده. رنگ لباس او در هر فرهنگی متغیر بود و می‌توانست سفید، سبز، آبی یا قرمز باشد. اما در دهه‌ی ۱۹۳۰، شرکت کوکاکولا از بابا نوئل به عنوان یک ترفند تبلیغاتی استفاده کرد و به آن لباس قرمز پوشاند. این امر منجر به شکل گیری تصویری شد که امروزه از بابا نوئل وجود دارد و باقی رنگ‌ها را به مرور زمان کنار زد.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

اورست بلندترین کوه روی کره زمین است

بلندترین کوه در حقیقت، مونا کیا در هاوایی است که حدود ۱۰،۲۱۰ متر از پایه تا قله اش ارتفاع دارد. با این حال، اورست ۸،۸۴۹ متر ارتفاع دارد یعنی حدود یک کیلومتر کوتاه‌تر از مونا کیا است. علت این سردرگمی این است که پایه‌ی مونا کیه درون اقیانوس اطلس قرار دارد، به همین دلیل اورست بلندترین کوه در بالای سطح دریا محسوب می‌شود، نه بلندترین روی کره زمین.

باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آن‌ها اعتقاد دارند

پونه یاری
پونه یاری اسیر فلسفه و تاریخ.. و متخصص در پیدا کردن جواب سوالات سخت

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋