مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان

پارس لاین: مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان، ویدیوهای جذاب و دیدنی را در صفحه ما در آیدت ببینید.
توسط ۱۵ نفر دنبال می شود
 ۸ نفر را دنبال می کند

راهنمای خرید اینترنتی؛ چطور به یک فروشگاه ناشناس اعتماد کنیم؟

راهنمای خرید اینترنتی؛ چطور به یک فروشگاه ناشناس اعتماد کنیم؟

فروشگاه‌های آنلاین غیرمعتبر ممکن است سرتان کلاه بگذارد. تازه این قسمت بدبینانه ماجرا است. شاید فروشگاه مدت زیادی شما را چشم انتظار بگذارد. احتمال دارد کالایی که به دستتان می‌رسد همانی نباشد که می‌خواستید. برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوید، بهتر است قبل از خرید حتما دنبال جواب برای هفت سوال کلیدی بگردید

پارس لاین قرنطینه خانگی احتمالا شما را هم به خرید غیرحضوری از فروشگاه‌های آنلاین ترغیب کرده باشد. آمار‌های رسمی نشان می‌دهد از زمان شیوع ویروس کرونا سهم خرید آنلاین تقریبا دو برابر شده و حالا با یک چالش جدید مواجه شده‌ایم. چطور بفهمیم فروشگاه‌هایی که قرار از آن خرید کنیم سرمان کلاه نمی‌گذارد و پولمان را بالا نمی‌کشد؟ تازه این قسمت بدبینانه ماجرا است. ممکن است هزار یک اتفاق در خرید اینترنتی برایتان بیافتد. مثلا شاید فروشگاه مدت زیادی شما را چشم انتظار بگذارد. احتمال دارد کالایی که به دستتان می‌رسد همانی نباشد که می‌خواستید. ممکن است از خریدتان پشیمان شوید و کلی احتمال دیگر. برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوید، بهتر است قبل از خرید حتما به هفت سوال درباره فروشگاه مورد نظرتان پاسخ دهید.

آیا فروشگاه نماد اعتماد الکترونیک دارد؟

اولین موردی که باید چک کنید، نماد اعتماد الکترونیک است. حتی قبل از پیدا کردن محصول مورد نظرتان و بررسی قیمت‌های فروشگاه، باید سراغ نماد اعتماد الکترونیک بروید که عموما در پایین صفحه می‌توان رد و نشان آن را پیدا کرد. توجه داشته باشید که صرفا یک لوگو ای‌نماد در قسمت پایینی سایت نمی‌تواند معیار نشان‌دهنده معتبر بودن فروشگاه باشد. وقتی روی لوگو ای‌نماد در فروشگاه‌ها کلیک کنید، شناسنامه آن‌ها در یک پنجره جداگانه با نشانی enamad.ir قابل مشاهده خواهد بود. کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند؛ بهتر است خودتان به سایت enamad.ir مراجعه کنید و با جستجوی نام فروشگاه ببینید آیا چنین فروشگاهی معتبر است یا نه؟ همچنین باید توجه داشته باشید که مجوز ای‌نماد برای فروشگاه‌های اینترنتی دارای تاریخ انقضا است. فروشگاه‌هایی که ای‌نماد آن‌ها منقضی شده لزوما فروشگاه‌های غیرمعتبری نیستند، اما بهتر است به آن‌ها اعتماد نکنید.

آیا قیمت کالا‌ها در فروشگاه مناسب است؟

وقتی برای خرید به بازار می‌روید، حتما یکی دو مغازه را می‌چرخید، قیمت می‌گیرید و بعد از بالا پایین کردن مشخصات، تصمیمتان را برای خرید قطعی می‌کنید. فروشگاه‌های اینترنتی از این قاعده مستثنی نیستند. قبل از اینکه سفارشتان را ثبت کنید، بهتر است قیمت محصول مورد نظرتان را در چند فروشگاه مقایسه کنید و فقط به یک فروشنده اکتفا نکنید. اگر صرفا یک فروشگاه را می‌شناسید و نمی‌دانید چطور می‌توان قیمت بقیه فروشنده‌ها را پیدا کرد، می‌توانید روی پلتفرم‌هایی مثل ترب به نشانی torob.com حساب باز کنید. ترب قیمت محصول مورد نظرتان در فروشگاه‌های آنلاین مختلف را بررسی می‌کند و به شما قدرت انتخاب می‌دهد تا بتوانید بین فروشگاه‌های معتبری که شاید اسمشان را نشنیده باشید، خوش‌حساب‌ترین را پیدا کنید.

بازه زمانی تحویل کالا مشخص است؟

خیلی فرق می‌کند که خریدتان سه ساعت بعد به دستتان برسد یا یک هفته چشمتان را به در بدوزد. فروشگاه حتما باید مشخص کند که چطور می‌خواهد بسته را به شما برساند. فروشگاه‌های نام‌آشنا عموما چنین امکانی را در همان صفحه ثبت سفارش دارند و حتی می‌توان ساعت دقیق تحویل کالا را هم مشاهده کرد. تازه بعضا بعد از ثبت سفارش دائما شما را در جریان می‌گذارند که کالای مورد نظرتان دقیقا در چه مرحله‌ای است. در طرف مقابل بعضی فروشگاه‌ها که امکانات کمتری دارند، بازه زمانی تحویل کالا را گسترده‌تر تعیین می‌کنند. حتی بعضا فروشگاه‌های کوچک کالا مورد نظر مشتری را با پست به آدرس اعلام شده می‌فرستند که این مورد باعث می‌شود زمان تحویل کالا دست کم به یک هفته برسد. در چنین مواقعی حتی متوجه نمی‌شوید کی قرار است سفارشتان را تحویل بگیرید.

آیا امکان پرداخت در محل وجود دارد؟

اگر از فروشگاه‌های غیرنام‌آشنا خرید می‌کنید و زیاد به معتبر بودن آن و به خصوص خوش‌قولی‌شان در تحویل به موقع کالا اعتماد ندارید، بهتر است امکان پرداخت در محل را برای تسویه هزینه کالا انتخاب کنید. چراکه در این صورت اگر خریدتان سر موقع به شما نرسد آیا اشکالی داشته باشد، می‌توانید بدون پرداخت هزینه آن را تحویل نگیرید. اما اگر از قبل پول آن را پرداخت کرده باشید، چاره‌ای جز تا کردن با فروشنده بدقول ندارید. این مورد باعث می‌شود فروشگاه‌هایی که امکان پرداخت در محل ندارند، همیشه در اولویت‌های آخر قرار بگیرند.

آیا فروشگاه ضمانت بازگشت کالا دارد؟

هر کس ممکن است از خریدی که داشته پشیمان شود. این موضوع درباره خرید اینترنتی پوشاک و کفش به وفور اتفاق می‌افتد. شما لباس مورد نظرتان را از یک فروشگاه اینترنتی می‌خرید و وقتی آن را تن می‌کنید، می‌بینید اندازه‌تان نیست. در چنین مواقعی شما می‌مانید و یک لباس که کلی برای آن پول داده‌اید، اما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. برای همین بهتر است دور فروشگاه‌هایی که ضمانت بازگشت کالا ندارند خط قرمز بکشید. فرقی نمی‌کند پوشاک و کفش باشد یا محصولات دیجیتال. این مورد موضوعی جدا از گارانتی است و خود فروشگاه باید این تضمین را به شما بدهد که اگر از خریدتان ناراضی بودید و در مدت کوتاهی در حد چند روز پشیمان شده‌اید، هزینه خرید را کامل به شما برگرداند و کالا را پس بگیرد.

آیا جزئیات کالا به طور کامل مشخص شده؟

مشخصات کامل به خصوص موقع خرید لوازم دیجیتال یکی از فاکتور‌هایی است که به فروشگاه اعتبار می‌دهد. بهتر اصت اصلا به فروشگاه‌هایی که مشخصات کالا را گنگ یا ناقض معرفی کرده‌اند اعتماد نکنید. مثلا ممکن است شما دنبال گوشی موبایل با حافظه ۱۲۸ گیگابایتی بگردید، اما فروشگاه یک گوشی با حافظه ۶۴ گیگابایتی به شما بفروشد. از آنجا که عموما بین چنین گوشی‌هایی دست کم ۲۰۰ هزار تومان تفاوت قیمت وجود دارد، ممکن است به محض مشاهده قیمت پایین‌تر برای خرید ترغیب شوید، اما بدانید که هیچ ارزانی در فروشگاه‌های آنلاین بی‌حکمت نیست. محصول مورد نظرتان ممکن است بدون گارانتی یا کد رجیستری برای فروش گذاشته شده باشد. برای همین بهتر است قبل از خرید همه این موارد را به دقت بررسی کنید.

آیا پشتیبانی فروشگاه فعال است؟

تماس با پشتیبانی برای خیلی از ما جزو سخت‌ترین کار‌های دنیا است. اغلب فکر می‌کنیم جوابی که از پشتیبانی یک برند، فروشگاه یا اپراتور می‌گیریم، ثابت است و آن‌ها نمی‌توانند به ما کمکی بکنند. شاید خیلی وقت‌ها اینطور باشد، اما زمانی که چشم به در دوخته‌اید و سفارشتان معلوم نیست در چه مرحله‌ای قرار دارد، چاره‌ای جز تماس با پشتیبانی نخواهید داشت. برای همین بهتر است قبل از خرید وضعیت پشتیبانی فروشگاه آنلاین را بررسی کنید. مثلا قبل از اینکه سفارشتان را ثبت کنید، با پشتیبانی تماس بگیرید و ببینید آیا کسی جواب تلفن شما را می‌دهد یا نه؟ بهتر است قبل از به وجود آمدن شرایط اضطراری پشتیبانی فروشگاه‌ها را امتحان کنید. چراکه بعد از آن دیگر کاری از دستتان برنمی‌آید.

مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان

پارس لاین: مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان، ویدیوهای جذاب و دیدنی را در صفحه ما در آیدت ببینید.

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋