مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان

پارس لاین: مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان، ویدیوهای جذاب و دیدنی را در صفحه ما در آیدت ببینید.
توسط ۱۷ نفر دنبال می شود
 ۸ نفر را دنبال می کند

فاجعه برای داوری ایران چه بود؟

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: نام فغانی از ابتدا در لیست کمیته داوران بود و اینطور نبود که بعد اضافه شود.

فاجعه برای داوری ایران چه بود؟

مسعود مرادی در مورد اینکه وضعیت داوری فوتبال کشورمان را چطور می‌بیند، اظهار داشت: انتظارم خیلی بیشتر از حالا است. به نظر من توانایی داوران ما این نیست و نیازمند داوران قوی تری هستیم. در یکی دو هفته ای که گذشته در چند بازی اشتباهات کمک داوران تاثیرگذار در نتیجه بود . واهمه‌ای نداریم که از گفتن اشتباهات نداریم. هدف این است که داوران جوانتر را بیاوریم، اما اگر نتوانند مجبوریم به سمت قدیمی‌تر ها برویم که باز هم داوری ما افت می‌کند.

وی در مورد اینکه علت افت داوری چیست، گفت: علت عدم پشتوانه سازی است و خلع بسیار بزرگی به وجود آمده است. در زمان منوچهر نظری نسلی وارد شد که جام جهانی هم رفت و داوران خوبی مانند مظفری زاده و ترکی و ... شناخته شدند. بعد از آن داوران ما نتوانستند این خلع را پر کنند. در این بین یک پدیده به نام فغانی داشتیم که البته توانایی خود او هم خیلی بالا بود و نام داوری ما را بزرگ کرد.

چطور کسی که به جام‌جهانی رفته را حذف کنیم؟

عضو کمیته داوران در مورد اینکه چطور نام فغانی ابتدا در لیست نبود و بعدا اضافه شد، گفت: دوستانی که اکنون در این خصوص صحبت می‌کنند، قضیه را معکوس می‌بیند. می‌گویند کمیته لیستی را اعلام کرده و نام فغانی را حذف کرده است، اما صورتجلسه موجود است و نام فغانی در لیست ما نفر اول بود و همه اعضا آن را تایی کرده بودند. اینکه گفته‌اند کمیته بعد از اعلام فدراسیون نام فغانی را اضافه کرده، درست نیست.

وی ادامه داد: من در داوری بی تجربه نیستم. چطور می‌شود کسی که جام جهانی رفته و دو کمک داور جهانی هم کنارش است را حذف کنیم؟ بندی وجود داشت که داوران باید یک سال در بالاترین سطح کشور باید قضاوت کنند. او در ایران نبود و در لیگ استرالیا قضاوت کرده بود و این موضوع محل اختلاف بود و دوستان توپ را به زمین کمیته داوران می‌انداختند. باید در این زمینه اطلاع رسانی دقیق می‌شد، اما من صادقانه در این خصوص صحبت می‌کنم.

در بررسی داوران، فغانی را جدا می‌کنیم

مرادی در خصوص اینکه گفته می‌شود فغانی آمد و عرب براقی حذف شد، گفت: این یک بحث جداست. ما وقتی می‌خواستیم در مورد داوران بین المللی صحبت کنیم، بعد از فغانی که نفر اول بود بررسی‌ها را انجام می‌دادیم. اگر فغانی جام جهانی نرود، دو کمک داور هم نمی‌روند. ما وظیفه خود را انجام دادیم و اینکه فدراسیون در استعلام اشتباه کرده را نمی‌دانم. به نظر من نبود فغانی در لیست فاجعه بود. خیلی بد بود که داوران بحرین و امارات و عربستان در لیست جام جهانی باشند و نام داور ایران نباشد.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود فغانی می‌توانست از امتیاز ویژه فیفا استفاده کند، گفت: چرا کاری که خودمان می‌توانیم انجام دهیم را از فیفا منت بکشیم.

با هیچ داوری حب و بعض و تسویه حساب شخصی نداریم

عضو کمیته داوران در مورد اینکه خارج شدن نام عرب براقی سرمایه سوزی بوده است، گفت: کمیته داوران سرمایه سوزی نکرده و کسی که از لیست خارج شده الیت نبوده است. داوری هم که جای او آمده همه آن دوره های آسیایی را گذرانده است.  عرب برقی جوان و آینده دار است. در این موضوع تسویه حساب شخصی نبوده و با کسی هم حب و بغض نداریم. او ۲۸ سال دارد و گفتم شهریور سال آینده هم لیست جدید را می‌دهیم و می‌تواند وارد شود.

چک مومنی برای کار شخصی بوده است، نه ضمانت داوری

مرادی در مورد اینکه گفته شده مومنی چک ضمانت هم به فدراسیون داده است، تاکید کرد: ما این موضوع را به کمیته حقوقی فدراسیون اطلاع دادیم و باید شفاف سازی می‌شد که مشخص شد این چک برای کار شخصی بوده است. فاجعه‌ای در داور کشوری رخ نداده که آنقدر حاشیه درست شده است. چند سال قبل هم ۴ داور البت ما از لیست خارج شدند و چرا آن زمان صدای کسی درنیامد.

استفاده از VAR هزینه زیادی دارد

وی در خصوص اینکه سیستم VAR چه زمانی به کمک داوران می‌آید، عنوان کرد: استفاده از VAR نیازمند هزینه بالا است. در ترکیه باشگاه‌ها چون متضرر می‌شدند خودشان هزینه ها را قبول کردند، اما در ایران نه باشگاه‌ها و نه فدراسیون هنوز قبول نکرده‌اند. اگر هم بیاید، ۸، ۹ ما طول می‌کشد که از فیفا تاییدیه بگیریم. به نظر هرچقدر در داوری هزینه کنیم سرمایه گذاری است.

عضو کمیته داوران ادامه داد: در همین دو هفته دو اشتباه تاثیرگذار داشتیم و انتظارم این است که حالا که به خاطر کرونا تماشاگران نیستند، داوران راحت تر قضاوت کنند.

مرادی در مورد اینکه چرا داوران تست کرونا نمی‌دهند، گفت: قطعا آنها هم باید مثل بازیکنان و مربیان تست بدهند. یک بار گرفته شده و باید بیشتر باشد.

وی در پایان تاکید کرد: داوران ما باید به حق و حقوق خود برسند، اما نباید سهم خواهی شود.

مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان

پارس لاین: مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان، ویدیوهای جذاب و دیدنی را در صفحه ما در آیدت ببینید.

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋