مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان

پارس لاین: مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان، ویدیوهای جذاب و دیدنی را در صفحه ما در آیدت ببینید.
توسط ۲۵ نفر دنبال می شود
 ۸ نفر را دنبال می کند

تزریق یک مرحله ای واکسن کرونا کافی نیست؟

گزیده‌ای از اخبار جهانی در حوزه سلامت؛ تزریق یک مرحله‌ای واکسن کرونا کافی نیست؟؛ طبق پیش بینی دانشمندان در صورت ورود واکسن کرونا به بازار‌ها و دردسترس قرار گرفتن آن، احتمالا تزریق این واکسن در دومرحله انجام گیرد و تزریق یک دوز از این واکسن کافی نخواهد بود.

تزریق یک مرحله‌ای واکسن کرونا کافی نیست؟

پارس لاین در روز‌های اخیر همزمان با ادامه روند شیوع کرونا در جهان و نزدیک شدن به آغاز کار مدارس و دانشگاه‌ها، بسیاری از سرفصل‌های خبری حوزه سلامت رسانه‌های خارجی به بررسی و نقد تحقیقات جدید دانشمندان در رابطه با اصول بهداشتی در حفظ فاصله گذاری اجتماعی کودکان، نوجوانان و البته جوانان اختصاص داشت. در این میان گمانه زنی‌ها از زمان و چگونگی تولید و مصرف واکسن نیز از دیگر موضوعات مورد بحث بود. علاوه برمعضل همه گیری کرونا، تحقیقات جدیدی نیز پیرامون ضرورت توجه به چکاب‌های سالانه و غربالگری‌های مربوط به برخی سرطان‌های پرخطر انجام شده است.

پارس لاین ، برخی از مهمترین عناوین خبری حوزه سلامت را مرور می‌کنیم:

زنگ خطرشیوع بالای سرطان روده در میان جوانتر‌ها
دانشمندان در تحقیقات جدید پیرامون سرطان روده به این نتیجه رسیده اند که سن ابتلا به این بیماری کاهش یافته است. از آنجایی که که سرطان کلون و یا روده بزرگ همچون سرطان پستان و سرطان ریه از مهمترین دلایل مرگ و میر دربسیاری از کشور‌های جهان شناخته می‌شوند، توجه به کاهش سن ابتلا به این بیماری (زیر پنجاه سال) از اهمیت بالایی برخوردار است.

در همین رابطه پزشکان پیشنهاد می‌کنند که غربالگری و چکاب‌های دوره‌ای مربوط به سرطان روده و مقعد از سن ۴۵ سالگی به صورت دوره‌ای و مرتب آغاز شود.

باید بدانیم که چاقی می‌تواند یکی از ریسک فاکتور‌های افزایش دهنده سرطان روده باشد. البته چاقی به تنهایی عامل ابتلا به این بیماری نیست. رژیم غذایی نامناسب و مصرف برخی دارو‌ها نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها که باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید روده می‌شوند، نقش کلیدی در ابتلا به سرطان روده دارند.

نتایج این تحقیقات زنگ خطری را برای پزشکان و مراکز درمانی به صدا در می‌آورد تا در صورت مواجه با علائم و نشانه‌های این بیماری درمراجعان جوانتر مشکل را به صورت دوره‌ای چک و کنترل نمایند. تا با تشخیص زود هنگام بیماری امکان درمان موثر و کارامد فراهم شود.

تزریق یک مرحله‌ای واکسن کرونا کافی نیست؟

کودکان ناقلان بی علامت ویروس کرونا
یافته‌های جدید بدست آمده از پژوهش‌های پیرامون ویروس کرونا حاکی از این واقعیت است که کودکان در معرض خطر اندک ابتلا حاد به بیماری کرونا و مرگ ناشی از این ویروس قرار دارند.

علیرغم این قبیل یافته‌های امیدوار کننده در رابطه با سلامت کودکان در دوران شیوع کرونا، محققان کره جنوبی به تازگی دریافته اند که ویروس کووید-۱۹ هفته‌ها در دستگاه تنفسی کودکان باقی می‌ماند. در حالیکه کودک هیچ علائمی از بیماری نشان نمی‌دهد، ویروس را هفته‌ها در بینی و گلوی خود حمل می‌کند و ویروس را انتقال می‌دهد و به نوعی منجر به گسترش خاموش ویروس می‌شود.

اگرچه اطلاعات دقیقی از نحوه سرایت این بیماری از کودکان به بزرگسالان وجود ندارد باید به ارتباط کودکان در مدارس و خانواده و حفظ فاصله گذاری فیزیکی نیز توجه شود.

خردسالان و اجبار استفاده از ماسک
بر طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی و یونیسف نباید خردسالان زیر پنج سال را به پوشیدن ماسک مجبور کرد. با توجه به خطر اندک ابتلای خردسالان و کودکان زیر پنج سال به ویروس کرونا نباید کودکان را مجبور به پوشیدن ماسک کرد.

اما اصول راهنما برای پوشیدن ماسک در کودکان ۶ تا ۱۱ سال به تراکم محل زندگی، محیط اجتماعی، فرهنگی و نظارت والدین آن‌ها وابسته است و در رابطه با کودکان ۱۲ سال به بالا و دیگر نوجوانان اصول راهنمای سازمان بهداشت جهانی بر پوشیدن ماسک تاکید دارد.

از سوی دیگر این سازمان بر این نکته اشاره می‌کند که نباید عدم دسترسی به ماسک به ممانعت از تحصیل و حضور در کلاس منجر شود.

بیم آن می‌رود که تزریق یک مرحله‌ای واکسن کرونا کافی نباشد
طبق پیش بینی دانشمندان در صورت ورود واکسن کرونا به بازار‌ها و دردسترس قرار گرفتن آن، احتمالا تزریق این واکسن در دومرحله انجام گیرد و تزریق یک دوز از این واکسن کافی نخواهد بود.

فرایند دومرحله‌ای واکسیناسیون ممکن است باعث ایجاد مشکلات متعددی شود، موضوعی که محققان و دست اندرکاران نظام درمان را نگران می‌کند.

نگرانی اول این است که فراهم آوردن تجهیزات و ادوات مورد نیاز برای واکسیناسیون تمام کشور، اقدامی به غایت دشوار باشد. بنابر این در صورت دو مرحله‌ای شدن این روند مصائب اجرای کامل طرح دو چندان می‌شود.

نگرانی دوم مربوط به عامل انسانی است. متقاعد ساختن همه‌ی شهروندان جهت پذیرش واکسیناسیون سراسری دومرحله‌ای بسیار دشوار است.

نگرانی آخر به اجرای صحیح بزرگترین برنامه واکسیناسیون جهانی مربوط است، بدون شک این طرح دارای پیچیدگی‌های بسیار خواهد بود. به لحاظ تاریخی این اولین واکسیناسیون جهانی در ابعاد اینچنین وسیع خواهد بود، که خود مسایل را بسیار پیچیده می‌کند.

مترجم: زهرا پورنعمت

مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان

پارس لاین: مقالات آموزنده، خبرهای داغ ایران و جهان، ویدیوهای جذاب و دیدنی را در صفحه ما در آیدت ببینید.

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋