مدیریت

مدیریت

دلايل مختلف براي کشيدن دندان

دلايل مختلف براي کشيدن دندان


عليرغم آنکه دندان‌هاي دائمي هر شخص مي‌توانند تا پايان عمر براي او ماندگار باشند، ولي دندان‌هايي که آسيب مي‌بينند و يا پوسيدگي پيدا مي‌کنند، ممکن است نياز به کشيدن داشته باشند. ساير دلايل احتمالي براي کشيدن دندان‌ها عبارتند از:

شلوغي و نامرتبي دندان‌ها. گاهي اوقات دندانپزشک بعضي از دندان‌هاي يک بيمار را مي‌کشد تا وضعيت دهان او را براي انجام ارتودنسي آماده نمايد. هدف دندانپزشک از کشيدن دندان‌ها در اين شرايط آن است که دندان‌هاي باقيمانده را به شکل صحيح بر روي هم رديف کند. در صورتي که اندازه دندان‌هاي شما نسبت به دهانتان بزرگ باشد، اين امکان وجود ندارد و ممکن است کشیدن دندان برای ارتودنسی لازم باشد .

دندان‌هاي نهفته يا دندان عقل . اگر يک دندان دائمي يا يک دندان عقل به خاطر آنکه در دهان شما فضاي کافي براي رشد آن وجود ندارد، نتواند به شکل طبيعي و سالم از لثه خارج شود، ممکن است دندانپزشک به شما توصيه کند که آن را بکشيد.

کشیدن دندان  دندانپزشک خانم در رشت بدون درد و بسیار راحت امکان پذیر است.

عفونت. اگر پوسيدگي يا شکستگي دندان به مغز دندان (قسمت مرکزي ساختار دندان که حاوي اعصاب و رگ‌هاي خوني مي‌باشد) برسد، باکتري‌هاي موجود در حفره دهان مي‌توانند از طريق آن به فضاي مغز دندان نفوذ کنند و در آنجا عفونت ايجاد کنند. اگر شدت اين عفونت به قدري زياد باشد که با استفاده از داروهاي آنتي‌بيوتيک نتوان آن را درمان کرد، ممکن است لازم باشد که دندان آسيب‌ديده کشيده شود تا عفونت به قسمت‌هاي ديگر دهان سرايت نکند.

خطر بروز عفونت. اگر سيستم ايمني بدن شما به هر دليلي ضعيف شده باشد (مثلاً به خاطر معالجه يک بيماري به روش شيمي درماني و يا هنگامي که عمل پيوند عضو انجام داده باشيد)، حتي احتمال آنکه يک دندان در معرض خطر عفونت باشد هم باعث مي‌شود که آن دندان کشيده شود.

بيماري‌هاي لثه. در صورتي که بيماري‌هاي لثه، اعم از عفونت استخوان‌ها يا بافت‌هاي نرم اطراف دندان، باعث لق شدن دندان‌ها شود، ممکن است لازم باشد که يک يا تعدادي از دندان‌هاي آسيب‌ديده کشيده شوند.

انواع راهکارها براي کشيدن دندان

روش‌هاي مختلفي براي کشيدن يک دندان وجود دارد که مهم‌ترين آن شامل موارد زير است:

کشيدن ساده براي دندان‌هايي انجام مي‌شود که ميناي آن به راحتي در داخل دهان ديده مي‌شود. اين دندان‌ها ممکن است به خاطر پوسيدگي يا شکستگي نياز به کشيدن داشته باشند. عمل کشيدن اين دندان‌ها معمولاً تحت شرايط بی‌حسي موضعي انجام مي‌گيرد.

کشيدن دندان به روش جراحي براي دندان‌هايي استفاده مي‌شود که از محل خط لثه شکسته شده و يا اصلاً از لثه خارج نشده باشند (مانند دندان‌هاي عقل)

کشيدن دندان به کمک ليزر. اين پيشرفته‌ترين تکنيک براي کشيدن دندان است که با استفاده از يک دستگاه ليزر مخصوص بافت‌هاي سخت دهاني انجام مي‌شود. مهم‌ترين مزاياي اين روش علاوه بر توليد کمتر گرما و آسيب‌ديدگي کمتر بافت‌هاي دهان و دندان آن است که بعد از پايان عمل جراحي، بيمار هيچ گونه ورم و ناراحتي در محل عمل نخواهد داشت.

مدیریت
مدیریت
Xخرید ارز دیجیتال

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!