🖊آخرین اخبار

جدیدترین خبرهای ایران و جهان🌍 پربیننده ترین اخبار روز. مهمترین اخبار روز. آخرین و جدیدترین اخبار جهان
توسط ۲۲ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

رکود ۶۰ درصدی بازار موبایل نسبت به سال گذشته

احتمال تعطیلی هزاران واحد صنفی عرضه موبایل/ضربه سخت کرونا به بازار موبایل کشور
حسین غروی رام رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  گروه اقتصادی اخبار ، ضمن ابراز نگرانی از صدمات شیوع بیماری کرونا بر بدنه صنعت موبایل گفت: علیرغم پیش بینی‌ها مبنی بر رونق بازار موبایل در شب عید، اما با شیوع ویروس کرونا در سطح کشور و تعطیلی کسب وکارها، نه تنها با رونق این بازار مواجه نشدیم بلکه شاهد رکودی ۶۰ درصدی در اسفندماه ۹۸ نسبت به بهمن ماه بودیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به شب عید سال گذشته خبر داد.

او افزود: پس از اطلاعیه اخیر ستاد ملی کنترل و مبارزه با کرونا مقرر شد برخی از کسب و کار‌های غیر ضروری در استان تهران تا تاریخ ۳۰ فروردین و در استان‌های دیگر تا ۲۳ فروردین تعطیل باشند که در این بین کسب و کار‌های حوزه موبایل هم قرار دارند که زنجیره‌ای از واردکنندگان، خرده فروشان و شرکت‌های خدمات پس از فروش را شامل می‌شوند.

این مقام مسئول تاکید کرد: اگرچه همه به این موضوع باور داریم که قطع زنجیره انتشار ویروس جدید کرونا جز با رعایت فاصله اجتماعی صورت نمی‌گیرد، اما باید این را هم بدانیم که ادامه این روند به ایست چرخه اقتصادی بسیاری از کسب و کار‌ها نیز می‌انجامد.

رییس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل گفت: هم اکنون شرکت‌های واردکننده به دلیل عدم امکال ارسال کالا از مبدا دبی، عراق و دیگر کشور‌ها قادر به تامین کالای مورد نیاز کشور نیستند. از سویی فروشندگان مراکز عرضه موبایل با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا چند هفته است که فروشگاه‌هایشان را تعطیل کرده‌اند.

او افزود: تمام این دلایل دست به دست هم داده تا بازار پر رونق شب عید برای فعالان این حوزه تبدیل به کابوس شود. رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ باعث شده تا بسیاری از فعالان این صنعت نتوانند به تعهدات مالیشان عمل کنند. بد نیست این را هم بدانید که عرضه موبایل توسط شرکت‌های وارکننده از ۲۰ اسفند ۹۸ تا به این لحظه به صفر رسیده است و عملا شرکت‌ها در این بازه زمانی هیچ کالایی عرضه نکرده‌اند.

او افزود: حال به تمام این مشکلات باید مهلت تحویل اظهارنامه‌های مالیات بر ارزش افزوده این فعالان را نیز بیافزاییم. اینکه به فعالین اقتصادی که با هدف قطع زنجیره انتقال و همراهی با تصمیمات دولت تن به تعطیلی کسب و کارشان داده‌اند و این روند را باید تا ۳۰ فروردین ادامه دهند، چطور فقط تا ۳۱ فروردین مهلت داده شده تا اظهارنامه‌های مالیات برارزش افزوده خود را تحویل دهند، پرسشی بی پاسخ از سوی دولت است!

غروی رام با اشاره به بحران بزرگ پیش روی فعالان حوزه موبایل کشور گفت: تدابیر اتخاذ شده اقتصادی برای برون رفت از بحران کرونا بیش از آنکه یاری دهنده باشد، دردسر ساز شده است. همانطور که می‌دانید ۷۰ هزار واحد صنفی در حوزه موبایل در سراسر کشور از شهر‌های بزرگ گرفته تا دورافتاده‌ترین مناطق درحال فعالیت هستند که به طور مستقیم و غیرمستقیم میلیون‌ها شغل را ایجاد کرده‌اند. اگر دولت چاره‌ای جهت حل بحران پیش آمده برای فعالین اقتصادی نیاندیشد، بی شک در هفته‌های پیش رو شاهد سیل عظیمی از تعدیل نیرو، پرونده‌های قضایی به دلیل چک‌های برگشتی و تعطیلی هزاران کسب و کار در حوزه موبایل خواهیم بود.

رییس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل گفت: حوزه تلفن همراه جزء معدود بخش‌های اقتصادی در کشور است که گردش مالی آن باعث رونق اقتصادی در دیگر حوزه‌ها می‌شود. از طرفی اهمیت موبایل و کاربرد آن در ایام سخت قرنطینه ملموس‌تر از گذشته شده است. عدم حمایت جدیدولت از این بخش از صنعت، نه تنها بسیاری را بیکار می‌کند بلکه در کوتاه مدت به دیگر حوزه‌های اقتصادی نیز لطمه خواهد زد.

او گفت: این بحران در دیگر کشور‌ها نیز رخ داده است، اما حمایت دولت‌ها از صنایع مولد و حوزه‌های اقتصادی جریان‌ساز همچون تکنولوژی و موبایل، باعث شده تا حداقل شاغلین این حوزه‌ها با کمترین تهدید مواجه شوند. دولت برایزنده نگه‌داشتن این صنعت باید چاره‌ای بیاندیشد. نگاه واقع بینانه به شرایط فعلی این است که هر روز که می‌گذرد به نابودی کسب و کارهای موبایل کشور یک روز نزدیک می‌شویم.

غروی رام همچنین از نشست هم اندیشی با روسای اتحادیه‌ها و اصناف در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: در روز‌های آینده و پس از بازگشایی واحد‌های صنفی حوزه موبایل و شرکت‌های واردکننده، نشست مشترکی را با اتحادیه‌ها و اصناف مرتبط خواهیم داشت تا ابعاد خسارات وارده را بررسی کرده و پیش بینی‌های خود را از آینده این صنف با ادامه‌ی روند فعلی به دستگاه‌ها و سازمان‌های تصمیم ساز ارائه دهیم.

🖊آخرین اخبار

جدیدترین خبرهای ایران و جهان🌍 پربیننده ترین اخبار روز. مهمترین اخبار روز. آخرین و جدیدترین اخبار جهان

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋