🖊آخرین اخبار

جدیدترین خبرهای ایران و جهان🌍 پربیننده ترین اخبار روز. مهمترین اخبار روز. آخرین و جدیدترین اخبار جهان
توسط ۲۹ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

انتشار کتاب پژوهشگر نوش آبادی تعزیه

کتاب «اسطوره، شاهنامه، تعزیه» اثر پژوهشگر نوش آبادی منتشر شد.

محمد خداداد مولف کتاب «اسطوره، شاهنامه، تعزیه» ، در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های اخبار از اصفهان ، گفت: این کتاب برگرفته از رساله‌های دکتری و ارشد این پژوهشگر تعزیه مشتمل بر ۶ فصل بن مایه‌های اساطیری تعزیه، کهن الگو‌ها در ساختار تعزیه نامه ها، بررسی تطبیقی داستان سیاوش و روایت مادر تعزیه نامه ها، خویشکاری و هم نوایی عرفان و اسطوره در نسخ تعزیه، وام‌گیری‌های تعزیه از شاهنامه فردوسی و مروری بر چند باور اساطیری و عرفانی در چند نسخه تعزیه است.


او، تصریح کرد: تصاویر این کتاب از تعزیه و آیین‌های عاشورایی نوش آباد در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۹ توسط دکتر محمد مشهدی، جواد گرامی، مصطفی سلمانیان و سید وحید سکوت عکاسی و انتخاب شده است. این کتاب در ۳۷۴ صفحه در شمارگان ۵۰۰ نسخه از سوی انتشارات آرون چاپ شده است.


این پژوهشگر تعزیه که خود از شبیه خوانان تعزیه خوانی نیز است گفت: تعزیه، نمایشی آیینی بر پایه کهن الگو‌های اساطیری و آموزه‌های دینی و اخلاقی هویت یافته است که رویداد‌های تاریخی، اساطیری، عرفانی و سرگذشت پیشوایان دینی را با روایت‌هایی برآمده از باور‌های عامیانه با محوریت واقعه تاریخی عاشورا ارائه می‌کند.


خداداد، در پایان ضمن تقدیر از همراهی، راهنمایی و مشاوره‌های استادان خود در مسیر تالیف آیت کتاب اظهارداشت: همکاری آقایان دکتر سعید خیرخواه، دکتر امیرحسین مدنی و دکتر محمد مشهدی نوش‌آبادی، زحمات فراوان خانم فاطمه رصافیان در تنظیم این مجموعه و مساعی شهرام سلطانی مدیر انتشارات آرون در تألیف کتاب ستودنی است.


 محمد خداداد متولد ۱۳۵۲دانش آموخته دکتری ادبیات فارسی در زمینه پژوهشی تعزیه است که تاکنون نزدیک ۱۵ عنوان مقاله علمی پژوهشی، علمی ترویجی و تخصصی در حوزه تعزیه پژوهی از وی نوشته چاپ شده است.

 

🖊آخرین اخبار

جدیدترین خبرهای ایران و جهان🌍 پربیننده ترین اخبار روز. مهمترین اخبار روز. آخرین و جدیدترین اخبار جهان

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋