مهسا دیبا

فعال در حوزه رمزارزها و برنامه‌نویسی ⠀
توسط ۱ نفر دنبال می شود

آینده رمز ارز ها در ایران | آیا ارزهای دیجیتال در ایران آینده‌ ای دارند ؟

با اینکه اکثر ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکز دارند و یکی از ویژگی های اصلی آنها عدم کنترل توسط دولت ها است، ولی در واقعیت ایـن بـازار بـرای عـمـوم مـردم حالت متمرکز پیـدا کـرده است و تصمیم دولت ها می تواند اثر بزرگــــــی بـر بـازار داشـته باشـد. به همین دلیـل نگرانی بسیاری در ایران قبـل از سرمایه گذاری در بازار رمزارز قابل درک است، اگر دولت ایران بخواهد با ارزهای دیجیتال مقابله کند آیا خطری سرمایه شما و مردم را تهدید می کند یا خیر؟

 

قبل از هرچیز بهتر است نقاط مثبت و منفی رمزارز برای ایران را بررسی کنیم. به دلیل تحریم ها و جا به جایی راحت پول، بیت کوین و ارزهای دیجیتال می توانند راه حل خوبی برای دور زدن تحریم ها باشند. همچنین فعالیت رمزارز درکشوردرآمدزیادی برای دولت به ارمغان داشته است.

در سمت مقابـل، ورود سرمایه مـردم بـه بازاری که تحت کنترل دولت نیست می تواند یک زنگ خطر باشد. به همین دلیل و ضررهای احتمالی سرمایه گذاران در گذشته افرادی ماننـد محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره رمزارزها هشدار داده اند.

علاوه بر اینکه دولت آقای روحانی و در ادامـه دولت آقای رئیسی مشکلی با استخراج ارزهای دیجیتال نداشته‌اند و مجوزهای رسمی بـرای فعالیت های آنها صادر کرده اند، در چند وقت اخیر صحبت هایی درباره رمزارز ملی یا ریال دیجیتال نیز مطرح شده است.

 

در مجمـوع بـا توجـه بـه عملکرد گذشته و حال ایران، به نظر نمی رسد که قانون گذاران موافق ممنوعیت رمزارزهـا باشند. اما پیش بینی می شـود بـزودی قانون گذاری های جدیدی در ایـن زمینه انجام و چهارچوبی قانونی مشخصی برای فعالیت های ارزدیجیتـال تعييـن شـود.

مزایای فعالیت های ارزدیجیتال در حال حاضـر بـرای دولت ایران بسیار بیشتر از مشکلات آن است. فرصت های زیادی وجود دارد که دولت آقای رئیسی می تواند از آنها در راستای افزایش درآمد دولت، رفع اثر تحریم ها و حتی بهبود خدمات دولتی استفاده کند.

علاوه بر آن ممنوعیت رمزارز علاوه بر مشکلات و پیچیدگی های خود، نارضایتی مردم را نیز به همراه خواهد داشت. ممنوعیت کامل معاملات همانند چیزی که در چین مشاهده شد نمی تواند فعلا جایگاهی در برنامه اقتصادی ایران داشته باشد، اما ممکن است بزودی شاهد قوانین جدیدی باشیم.

شما میتوانید ارزهای دیجیتال را با کمترین کارمزد و در سریع‌ترین زمان، از صرافی‌های معتبر داخل کشور مثل سرمایکس یا اوکی‌اکسچنج خریداری کنید.

مهسا دیبا

فعال در حوزه رمزارزها و برنامه‌نویسی ⠀

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋