حمید پیمان فر

حمید پیمان فر

برنامه نویس ارشد در حوزه بازی سازی، ساکن هلند

سرمایه گذاری در استارتاپ های اروپایی به نصف کاهش یافت. 45 میلیارد دلار در سال 2023

سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های اروپایی نصف شد؛ 45 میلیارد دلار در سال 2023

پس از رشد خارق‌العاده جذب سرمایه در سال‌های 2021 و 2022، سال جاری میلادی برای استارتاپ‌های اروپایی چندان خوشایند نبوده است.

رکود در بازار تکنولوژی همچنان ادامه دارد. این رکورد ناشی از تورم، نرخ‌های بهره بالاتر و رویدادهای ژئوپلیتیکی است. یکی از حادترین حوزه‌هایی که تحت تأثیر قرار گرفته، تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها بوده است؛ به‌ویژه آن‌هایی که خارج از ایالات‌متحده هستند. به گفته شرکت اتمیکو (Atomico)، استارتاپ‌های اروپا تا پایان سال جاری میلادی، مجموعاً 45 میلیارد دلار جذب سرمایه خواهند داشت که تقریباً نصف 85 میلیارد دلاری است که استارتاپ‌ها در سال 2022 جذب کردند. این رقم در سال 2021 حدود 100 میلیارد دلار بود.

براساس گزارش سالانه اتمیکو، استارتاپ‌های اروپایی در هر مرحله‌ای که به‌سر می‌برند، از مرحله جذب سرمایه‌ تا مراحل بالاتر، امسال بودجه کمتری نسبت به سال‌های قبل جذب کرده‌اند؛ براساس این گزارش، فقط 7 یونیکورن (استارتاپ‌هایی با ارزش‌ بیش از 1 میلیارد دلار) قرار است امسال در اروپا ظهور کنند؛ تعداد یونیکورن‌ها در سال گذشته میلادی 48 و در سال 2021، 108 عدد بوده است.

تحلیل میزان رشد استارتاپ‌ها در اروپا

براساس تحلیل‌های اتمیکو، سال‌های 2021 و 2022 سال‌هایی تقریباً استثنایی بودند و با خارج‌کردن این دو سال از تحلیل‌ها، می‌بینیم که ارقام از یک منحنی رشد کندتر و شاید سالم‌تر به‌سمت بالا تبعیت می‌کنند. به نظر اتمیکو، استارتاپ‌ها در سال‌های 2021 و 2022 پیرو نرخ بهره پایین‌تر و افزایش استفاده از فناوری در اوج همه‌گیری کرونا به این نتایج خارق‌العاده رسیدند.

سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های اروپایی نصف شد؛ 45 میلیارد دلار در سال 2023
میزان بودجه استارتاپ‌های اروپایی از سال 2014 تا 2023؛ سال‌های 2021 و 2022 رشدی استثنایی به خود دیدند.

نکته مثبتی که در این تحلیل‌ها وجود دارد، ارزش کلی اکوسیستم فناوری اروپا است؛ یعنی مجموع ارزش سهام همه شرکت‌های فناوری دولتی و خصوصی که پس از کاهش 400 میلیارد دلاری در سال 2022، امسال مشابه سال 2021، به رکورد 3 تریلیون دلاری خود بازگشته است. این موضوع به‌لطف فعالیت پابرجای استارتاپ‌های جدید رخ داده است.

این گزارش یکی از دلایل کاهش بودجه استارتاپ‌ها در سال 2023 را مربوط به سرمایه‌گذاران متقاطع در اروپا می‌داند. سرمایه‌گذاران متقاطع، یعنی کسانی که در شرکت‌های فناوری خصوصی و دولتی سرمایه‌گذاری می‌کنند، در سال 2023 فعالیت کمتری داشتند. در سال 2021، این سرمایه‌گذاران بودجه‌های بالاتری را به استارتاپ‌ها تزریق کردند. در سال 2022 این فعالیت‌ها کاهش پیدا کرد. امسال نیز به‌دلیل عملکرد ضعیف شرکت‌های فناوری دولتی و خصوصی، سرمایه‌گذاران متقاطع تنها چهار سرمایه‌گذاری در اروپا انجام دادند.

سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های اروپایی نصف شد؛ 45 میلیارد دلار در سال 2023
مقایسه بودجه استارتاپ‌های اروپا با سایر کشورها در سال 2023

به‌طور کلی، میانگین ارزش استارتاپ‌های اروپایی 30 تا 60 درصد پایین‌تر از همتایان آمریکایی است. براساس تحلیل اتمیکو، اگرچه در ایالات‌متحده و اروپا تقریباً در تمامی مراحل رشد یک استارتاپ بودجه‌ها کاهش یافته، اما ایالات‌متحده میزان سرمایه بیشتری به استارتاپ‌های تازه‌تأسیس اختصاص داده است.

حمید پیمان فر
حمید پیمان فر برنامه نویس ارشد در حوزه بازی سازی، ساکن هلند

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋