حمید پیمان فر

حمید پیمان فر

برنامه نویس ارشد در حوزه بازی سازی، ساکن هلند

متا پس از سفارش توسط سازمان رقابت و بازار بریتانیا، Giphy را با ضرر صدها میلیون دلار به Shutterstock می‌فروشد

متا پس از دستور سازمان رقابت و بازار بریتانیا، Giphy را با ضرر صدها میلیون دلاری به شاتراستاک می‌فروشد

ارزش این خرید 53 میلیون دلار اعلام شده، درصورتی‌که متا سال 2020 حدود 400 میلیون دلار برای Giphy هزینه کرده بود.

بریتانیا در پایان سال 2021 به متا دستور داد تا Giphy را بفروشد و اکنون غول شبکه‌‌های‌اجتماعی مجبور شده است این پلتفرم را با ضرر به فروش برساند. خریدار جدید Giphy، شرکت شاتراستاک (Shutterstock) است و آن را با قیمت 53 میلیون دلار از متا می‌خرد؛ درحالی‌که متا در سال 2020، 400 میلیون دلار برای Giphy هزینه کرده بود.

همان‌طور که Shutterstock در وب‌سایت خود توضیح می‌دهد، انتظار می‌رود تا این خرید در ماه ژوئن نهایی شود. در بیانیه این شرکت آمده است که خرید Giphy به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با اضافه‌کردن گیف‌ها و استیکرها به کاتالوگ خود، سهم خود در «مکالمات معمولی» را افزایش دهند. همچنین باید اشاره کرد که شرکت‌های دیگری ازجمله مایکروسافت، تیک‌تاک و توییتر نیز از پلتفرم Giphy استفاده می‌کنند.

علاوه‌براین، خرید Giphy به تقویت استراتژی‌های شاتراستاک درزمینه هوش مصنوعی مولد، به‌ویژه در موبایل کمک خواهد کرد و همچنین باعث می‌شود تا این شرکت به تبلیغ‌کنندگان بیشتری دسترسی پیدا کند.

متا پس از دستور سازمان رقابت و بازار بریتانیا، Giphy را با ضرر صدها میلیون دلاری به شاتراستاک می‌فروشد

ضرر قابل‌توجه متا در فروش Giphy به شاتراستاک

متا (که البته در آن زمان فیسبوک بود) Giphy را در سال 2020 خرید تا بتواند مجموعه GIFهای خود را در پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام تولید کند. در آن زمان، Axios گزارش کرده بود که ارزش این معامله حدود 400 میلیون دلار است و گاردین این میزان را 315 میلیون دلار اعلام کرده بود. در هر دو صورت، برچسب قیمت 53 میلیون دلاری برای شاتراستاک یک سود قابل‌توجه و یک ضرر فوق‌العاده عظیم برای متا محسوب می‌شود.

درست پس از خرید Giphy توسط متا، سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) تحقیقات خود را برای تعیین اینکه آیا این معامله به رقابت در بازار صدمه می‌زند یا خیر آغاز کرد و متا را به‌دلیل عدم دریافت تأییدیه از سوی رگولاتورها، 69.6 میلیون دلار جریمه کرد. یک سال بعد نیز به متا دستور داد تا این پلتفرم را به دلیل تأثیر ناعادلانه‌اش بر بازار، بفروشد.

Shutterstock در بیانیه خود توضیح می‌دهد که پلتفرم Giphy درحال‌حاضر دارای 1.7 میلیارد کاربر روزانه، 15 میلیارد استفاده روزانه در رسانه‌ها و 1.3 میلیارد درخواست جستجوی روزانه است. اخیراً متا امکان کامنت‌گذاشتن با GIF از طریق Giphy را برای کاربران اینستاگرام فراهم کرده بود.

حمید پیمان فر
حمید پیمان فر برنامه نویس ارشد در حوزه بازی سازی، ساکن هلند

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋