digilearn4u

همه چیز در مورد سابسیژن (انواع و نحوه انجام)

سابسیژن ( Subcision ) به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود، این روش درمانی نیمه جراحی و تهاجمی است که برای درمان مشکلات پوستی در زیر پوست استفاده می شود. سابسیژن بهترین روش توصیه شده برای افرادی که اسکار آکنه (چال)، زخم های عمیق، سالک، خط خنده و اخم، چروک های عمیق و سلولیت شدید دارند می باشد. با توجه به میزان مشکلات پوستی می توان  این تکنیک را با روش های لیزری و یا میکرونیدلینگ به صورت ترکیبی استفاده کرد.

نحوه انجام سابسیژن

انجام کار با ضدعفونی کردن پوست شروع می شود. در بعضی موارد بی حسی به زیر پوست تزریق می شود و در موارد دیگر فقط از پماد بی حسی استفاده می گردد. پزشک برای مشخص کردن نواحی که چال ایجاد شده از ماژیک جراحی استفاده می کند و دور آن نواحی را خط می کشد.

این روش درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

•    افراد مبتلا به جای جوش های عمیق و آکنه.
•    افراد با خط خنده عمیق.
•    افراد مسن با چین وچروک های واضح و آسیب های ناشی  از آفتاب
•   افراد با جوشگاه ( اسکار ) های وسیع فرورفته.

مدت زمان درمانی

  • به طور کلی سابسیژن روش درمانی پیچیده ای نیست و هر جلسه آن مدت زمان زیادی لازم ندارد. بلافاصله پس از درمان فرد مرخص شده و می تواند با رعایت مراقبت های توصیه شده به فعالیت روزانه خود بپردازد.
  • برای تکمیل درمان و نتیجه گیری بهتر 4 تا 6 جلسه ماهی یکبار نیاز است. سابسیژن یک درمان دائمی و ماندگار می باشد.

در این بخش با انواع اسکار آکنه یا جای جوش آشنا می‌شوید. سابسیژن می‌تواند اسکار آکنه را به میزان سی تا هفتاد درصد از بین ببرد.

اسکار چکشی

اسکار چکشی در اثر از بین رفتن بافت ایجاد می‌شود و معمولاً روی گونه‌ها به چشم می‌خورد. اسکار چکشی معمولاً کوچک است و مانند جای زخم چکش یخ‌شکن اسکاری فرورفته با لبه ناهموار است. اسکار چکشی مانند یک کانال کوچک است و عرض آن در سطح پوست بیشتر از دو میلی‌متر نیست.

اسکار کلوئیدی

اسکار کلوئیدی اسکاری برجسته و ضخیم است و معمولاً در افراد با پوست تیره دیده می‌شود.

اسکار چرخشی

اسکار چرخشی شایع‌ترین و زشت‌ترین اسکار آکنه است. اسکار چرخشی اسکاری نرم و عمیق یا سطحی است. لبه‌های اسکار چرخشی شیب ملایمی دارد که در نهایت با پوست سالم یکی می‌شود. اسکار چرخشی معمولاً کوچک است و شکل خطی یا مدور دارد. بخش پایینی اسکار چرخشی معمولاً با فیبرهای کلاژنی به فاسیای عمقی‌تری متصل می‌شود.

اسکار آکنه واگنی

آکنه اسکار واگنی اسکاری فرورفته و تشکیل شده از بافت همبند است که معمولاً بزرگ است و لبه‌هایی تیز با شیب زیاد دارد. ریشه اسکار واگنی سفت است. اسکار چکشی گاهی اوقات به مرور زمان به اسکار واگنی فرورفته تبدیل می‌شود.

پیگمانتاسیون پساالتهابی

پیگمانتاسیون پساالتهابی (PIH) به تغییر رنگ پوست در محل ضایعه ملتهب در حال التیام یا التیام یافته گفته می‌شود. این عارضه بیشتر در افراد با پوست تیره دیده می‌شود، هرچند اشخاصی که پوست سفید و روشن دارند، نیز گاهی با مشکل تغییر رنگ پوست مواجه می‌شوند. درمان زودهنگام گسترش پیگمانتاسیون پساالتهابی را به حداقل می‌رساند. بعضی موارد عارضه بیشتر از 18 ماه استمرار دارد، هرچه بیمار بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، مدت زمان استمرار عارضه نیز بیشتر می‌شود.

 

درمان جوش های عمقی با استفاده از سابسیژن

بعضی از جوش های روی صورت به قدری عمیق هستند که پس از بهبودی اثر آن برجای می ماند به این صورت که روی پوست فرورفتگی هایی دیده می شود. در واقع علت این فرورفتگی ها ، چسبندگی و فیبروز زیر پوست است که باعث می شود پوست به سمت داخل کشیده شود.
برای درمان جوش های عمیق یکی از بهترین روش ها استفاده از سابسیژن با کانولا است. این روش سرپایی و بی خطر است و با یک استراتژی قوی و متفاوت با سایر روش ها می تواند تا حد بسیار زیادی به درمان جوش های عمقی بپردازد.
در این روش از سوزنهای مخصوص و بسیار نازکی به اسم سوزن نوکور استفاده میشود. با آزاد کردن بافت های همبند سفت فرورفتگی های روی پوست از بین میرود.

اقدامات مهم قبل از انجام سابسیژن :

بهتر است در مورد هر گونه سابقه ی بیماری با پزشک خود در میان بگذارید.
عکس قبل از درمان از خود بگیرید تا بعد از درمان تغییرات را به خوبی مشاهده کنید.
در صورت هر گونه آرایش صورت خود را به طور کامل شست و شو دهید.

روش های انجام سابسیژن

هدف از انجام عمل سابسیژن رها کردن باندهای فیبروتیک قسمت زیر اسکار است و روش های مختلفی برای انجام آن وجود دارد:

سابسیژن با استفاده از سوزن نوکور :

نوکورها نوعی سوزن های خاصی می باشد که نوک آن شبیه به خنجر می باشد
در این روش که روشی مرسوم تر است از سوزن نوکور استفاده می شود. سوزن نوکور ، سوزن بخصوصی است که نوک آن شبیه به خنجر است. این سوزن در فواصل مختلفی وارد بافت پوست می شود . بعد از آنکه به حالت افقی در زیر پوست درآمد جراح شروع به برش بافت های فیبروتیک پوست می کند. در این هنگام شاهد خونریزی خفیف روی پوست هستیم.


سابسیژن با استفاده از کانول:

کانول ها نوعی میله های خاص می باشند که اختصاصاً برای انجام سابسیژن طراحی شدند و در عمق های مختلف و در قسمت های مختلف صورت بکار برده می شوند.
کانول ها نوعی میله های خاص می باشند که اختصاصاً برای انجام سابسیژن طراحی شدند ، کانول ها کند هستند و موجب آسیب به بافت پوست نمی شوند. در عمق های مختلف و در قسمت های مختلف صورت بکار برده می شوند. در این روش معمولا در کنار گوش و از قسمت داخل موهای خط ریش برش بسیار ریز در حد یک سوراخ ایجاد می شود. و عمل سابسیژن و پاره کردن بافت های فیبروتیک انجام می شود. در این روش هیچ خطری به جهت آسیب دیدن عروق و اعصاب بافت پوست وجود ندارد. بعد از این عمل پوست شما ممکن است کمی متورم باشد که نه تنها جای نگرانی ندارد بلکه به بازکردن و طراوت پوست نیز کمک می کند.

digilearn4u

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋