دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴
توسط ۴۶ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

وزیر ارتباطات: تذکر مراجع فرهنگی کشور باعث حذف بسته های شبانه اینترنت شد

وزیر ارتباطات: تذکر مراجع فرهنگی کشور باعث حذف بسته‌های شبانه اینترنت شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از تذکر مراجع فرهنگی کشور در رابطه با حذف بسته‌های شبانه اینترنت داد و از آن سو تاکید کرد که نظر وزارت ارتباطات اینست که این بسته‌ها عرضه شوند.

«محمدجواد آذری جهرمی» در گروه تلگرامی خود به سوالاتی که کاربران از او پرسیده بودند پاسخ داد. وزیر ارتباطات که از طریق این کانال مستقیم با مردم صحبت می‌کند درباره موضوعات مختلفی از جمله حذف بسته‌های اینترنت و شبانه صحبت کرد.

حذف بسته‌های اینترنت شبانه از سوی اپراتورها مسئله‌ی است که بارها توسط کاربران از وزیر ارتباطات پرسیده شده است. پاسخ به این سوال در گذشته این بود که رگولاتوری دستور حذف بسته‌ها را داده است اما وزیر ارتباطات در توضیحات خود جزییات تازه‌ای را درباره حذف این بسته‌ها ارائه کرد.

به گفته جهرمی ساختار شرکت‌های ارتباطی ایران در ارائه خدمات به بازار رقابتی است؛ تعرفه گذاری به صورت آزاد است و همین فضا قیمت بازار را تعیین می‌کند. دولت در بحث قیمت‌گذاری اینترنت دخالت نمی‌کند و اپراتورها در رقابت با یکدیگر نرخ بسته‌های خود را مشخص می‌کنند و ما فقط سقف قیمت اینترنت را مشخص می‌کنیم که در حال حاضر هر کیلوبایت ۰/۴ ریال است و سقف قیمت هر گیگابایت اینترنت می‌تواند به ۴۰ هزار تومان برسد (در اینترنت همراه) اما اپراتورها با یکدیگر رقابت می‌کنند و بسته‌های متنوعی را عرضه می‌کنند.

وزیر ارتباطات: تذکر مراجع فرهنگی کشور باعث حذف بسته‌های شبانه اینترنت شد

اما چرا بسته‌های شبانه و نامحدود حذف شد به شرایط رقابتی بین اپراتورها است؛ جهرمی به این سوال چنین پاسخ داد: «اپراتورها بسته‌های مختلفی برای گروه‌های گوناگون عرضه می‌کنند و باهمدیگر رقابت می‌کنند. اپراتورها زمانی که بسته‌ها را عرضه می‌کنند و یکی از آنها یک بسته را حذف و دیگری نگه می‌دارد، کاربران به سمت اپراتوری که بسته را هنوز عرضه می‌کند می‌روند. ما باید مراقب باشیم اپراتورها با یکدیگر تبانی نکنند و به کاربران صدمه بزنند مانند وقایعی که چندی پیش رخ داد و ایرانسل و همراه اول به طور همزمان بسته‌ها را گران کردند و برخی بسته‌ها را حذف کردند.

به گفته جهرمی، شرایطی برای اپراتور غالب در کشور وجود دارد که این اپراتورها باید از سازمان رگولاتوری اجازه بگیرند و آنها تلاش دارند با این مصوبات نگذارند قیمت اینترنت بالا برود.

جهرمی می‌گوید در بسیاری کشورهای دنیا بسته‌های شبانه و نامحدود ارائه می‌شود: «اما واقعیت این است که اعتراضاتی از سوی مراجع فرهنگی در کشور در رابطه با بسته‌های شبانه مطرح شد و ما ابلاغیه‌ای دریافت کردیم که می‌گفت کاربران به سمت بسته‌های اینترنت رایگان شبانه سوق پیدا نکنند. چرا که تاثیر منفی روی دانش‌آموزان و دانشجویان داشت و آن‌ها را شب بیدار نگه می‌داشت و صبح نمی‌توانستند سر کلاس حاضر شوند.» او می‌گوید این توصیه‌ها به اپراتورها هم ارسال شد.

وزیر ارتباطات: تذکر مراجع فرهنگی کشور باعث حذف بسته‌های شبانه اینترنت شد

وی ارائه بسته‌های شبانه اینترنت از سوی اپراتورها را یک درخواست درست و منطقی خواند. او باور دارد منطق حکم می‌کند شبکه‌های ارتباطی نیز مانند شبکه‌های برق که ساعت اوج مصرف و کم مصرفی دارند، در ساعات کم مصرفی بسته‌هایی با قیمت کمتر ارائه بدهند تا به این واسطه مشتریان را به سمت ساعات کم‌مصرف هدایت کنند. و تاکید دارد که دو ماه پیش از اپراتورها خواستند که بار دیگر این بسته‌ها را به صورت انبوه ارائه کنند:

«بر اساس این ابلاغیه، منطق زیر پا گذاشته بود؛ منطقی که ایجاب می‌کند ساعت ۱ شب بسته‌های ارزان قیمت ارائه شود. همین منطق باعث شد ما دوباره اپراتورها را فرا بخوانیم و به آن‌ها توصیه کنیم بسته‌های شبانه را ارائه کنند تا بخشی از بار شبکه به ساعت‌های کم‌باری انتقال دهند. البته ما دخالتی در این موضوع نداریم و به نظر می رسد اگر یک اپراتور بسته شبانه ارائه کند، در بازار رقابتی اپراتورهای دیگر نیز چاره‌ای ندارند جز این که بسته شبانه تعریف کنند.»

دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋