دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴
توسط ۴۹ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

توسعه یک «بینی رباتیک» که با تقلید از سگ ها، سرطان را بو می کشد

توسعه یک «بینی رباتیک» که با تقلید از سگ‌ها، سرطان را بو می‌کشد

سگ‌های آموزش دیده می‌توانند برخی از خطرناک‌ترین سرطان‌ها و بیماری‌ها را فقط با بینی خود تشخیص دهند. حالا تیمی از پژوهشگران از این روش برای خلق یک «بینی رباتیک» استفاده کرده‌اند که می‌تواند با تقلید این فرایند، در آینده بیماری‌ها را با سرعت بالاتری تشخیص دهد.

پژوهش اخیر توسط محققان دانشگاه MIT به همراه چندین موسسه دیگر مانند سازمان خیریه بریتانیایی «Medical Detection Dogs» انجام شده است. سگ‌های این سازمان خیریه می‌توانند با آموزش برخی از سرطان‌ها را بو بکشند، با این وجود آموزش آن‌ها طول می‌کشد و پژوهشگران می‌خواهند با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی و هوش مصنوعی سریعتر به نتیجه برسند.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که سگ‌های آموزش دیده می‌توانند تا ۷۱ درصد سرطان پروستات را به درستی تشخیص دهند و همچنین نمونه‌های منفی را رد کنند. علاوه بر این، قادر به شناسایی دیگر بیماری‌های مربوط به پروستات هم هستند.

بینی رباتیک

بینی رباتیک پژوهشگران فرایند بو کشیدن سگ‌ها را تقلید می‌کند و می‌تواند به لطف یک دستگاه الکترونیکی، چنین بیماری‌ها را تشخیص دهد. به گفته یکی از نویسندگان و پژوهشگران دانشگاه MIT به نام دکتر «آندریس مرشین»، شاید چنین قابلیتی روزی به عنوان یک اپ در اختیار افراد قرار بگیرد:

«روزی را تصور کنید که گوشی هوشمندتان می‌تواند برای خطر سرطان پروستات به شما هشدار دهد و اینکار را چندین سال زودتر از اینکه پزشکان با استفاده از افزایش سطح «آنتی‌ژن اختصاصی پروستات» (PSA) تشخیص دهند، انجام خواهد داد.»

پژوهشگران در چندین سال گذشته مشغول کار روی این دستگاه بوده‌اند که حالا به شکل یک آشکارساز کوچک درآمده است. داده‌های جمع‌آوری شده به لطف توانایی‌های گوشی‌های هوشمند می‌توانند در زمان واقعی تحلیل شوند.

به گفته مرشین، این سیستم آشکارساز در زمینه ردیابی و شناسایی مولکول‌های مختلف تا ۲۰۰ برابر حساسیت بیشتری نسبت به بینی سگ‌های آموزش دیده دارد. با این وجود برای اینکه عملکرد مناسبی از خود نشان دهد، با هوش مصنوعی همراه شده است.

تلاش‌های پژوهشگران به مرحله مناسبی رسیده و آن‌ها به توسعه چنین محصولی ادامه می‌دهند تا بتوان بطور بالینی از آن استفاده کرد.

دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋