دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴
توسط ۶۲ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

کامپیوترهای ویندوزی با چیپ جدید کوالکام می توانند با M1 اپل رقابت کنند

کامپیوترهای ویندوزی با چیپ جدید کوالکام می‌توانند با M1 اپل رقابت کنند

کولاکام احتمالا در حال توسعه یک چیپست برای رقابت با چیپ M1 اپل است. این چیپست در سیستم‌های مبتنی بر ویندوز تعبیه خواهد شد.

زمانی که اپل از مک‌بوک‌های جدید رونمایی کرد قدرت قابل توجه چیپست M1 مبتنی بر ARM، همه را تحت تاثیر قرار داد و این چیپ حتی موفق شد بر اسنپدراگون 8cx Gen 2 برای کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز غلبه کند. از همان زمان تاکنون همه منتظر بودند تا کوالکام و مایکروسافت هم خبر از چیپ مبتنی بر ARM با قابلیت رقابت با M1 برای کاربران ویندوز بدهند. گمان می‌رود چیپ با اسم رمز SC8280 کوالکام پاسخی برای M1 اپل و ویژه دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز باشد.

سیستمی که تست چیپست SC8280 کوالکام روی آن فاش شده از یک نمایشگر ۱۴ انیچی به همراه ۳۲ گیگابایت رم LPDDR5 بهره می‌برد. علاوه بر این احتمالا شاهد معرفی دو مدل از این چیپست خواهیم بود؛ یکی به عنوان مدل پایه و دیگری به عنوان یک مدل قوی‌تر.  اسنپدراگون 8cx اولین تلاش کوالکام برای ورود به کامپیوترهای شخصی بود و نسخه دوم (Gen 2) تنها افزایش سرعت ساعت را تجربه کرده بود. انتظار می‌رود با عرضه نسل سوم، شاهد تغییرات قابل توجه نسبت به قبل باشیم.

اسنپدراگون 8cx

چیپ جدید کوالکام که احتمالا در نهایت با نامی به غیر از SC8280 روانه بازار می‌شود، به طور داخلی به مودم 5G اسنپدراگون X55 مجهز می شود. گفته شده که سایز این چیپ ۲۰ در ۱۷ میلی‌متر است که در مقایسه با بزرگترین چیپ مشابه قبلی کوالکام با اندازه ۲۰ در ۱۵ میلی‌متر، بزرگتر به حساب می‌آید. همین موضوع نشان می‌دهد که احتمالا شاهد هسته‌های بیشتر خواهیم بود.

اما اگر نگاهی به روند طراحی چیپ اپل و کوالکام داشته باشیم متوجه تفاوت‌هایی می‌شویم. اپل پردازنده‌های مبتنی بر ARM را خودش از ابتدا طراحی کرده اما کوالکام از هسته‌های با طراحی آماده و با حق مجوز بهره می‌برد. با این حال هسته‌های کورتکس X1 امکان شخصی‌سازی بیشتری دارند و همین موضوع می‌تواند در مقایسه با گذشته مزیت بیشتری برای کوالکام به همراه داشته باشد.

از طرف دیگر مایکروسافت قصد دارد در سال جاری میلادی شبیه‌ساز معماری X64 برای کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر ARM را هم عرضه کند. در حال حاضر کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر ARM تنها امکان اجرای اپلیکیشن‌های توسعه داده شده بر اساس معماری این چیپ‌ها و نیز شبیه‌سازی برنامه‌های ۳۲ بیتی را دارند.

توضیح: تصویر تیتر مطلب تزئینی است.

دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋