دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴
توسط ۳۳ نفر دنبال می شود
 ۴ نفر را دنبال می کند

ابداع رنگ سفیدی که 95.5 درصد نور خورشید را منعکس می کند

ابداع رنگ سفیدی که 95.5 درصد نور خورشید را منعکس می‌کند

محققان دانشگاه «پوردو» موفق به تولید رنگ کاملا سفیدی شدند که می‌تواند بیش از 95 درصد نور خورشید را منعکس کند. درنتیجه دمای سطحی که با این رنگ پوشش داده شود، کمتر از دمای محیط خواهد بود. استفاده از این رنگ جدید در ساختمان‌ها، باعث خنک شدن ساختمان و در نتیجه کاهش مصرف انرژی در فصل تابستان می‌شود.

از نظر قوانین فیزیک، سطوح سفید نور بیشتری را منعکس می‌کنند، درنتیجه خنک‌تر می‌مانند. از نظر تئوری از این قانون می‌توان برای خنک نگه داشتن ساختمان‌ها استفاده کرد. فصل تابستان که سیستم‌های سرمایش، انرژی زیادی را صرف می‌کنند، به کار گرفتن رنگ سفید در طراحی ساختمان می‌تواند به عاملی برای کاهش مصرف انرژی تبدیل شود.

محققان در طی سال‌های اخیر، پوشش‌های مختلفی را به عنوان خنک کننده تابشی مانند شیشه، تفلون (Teflon) و اخیرا دی اکسید تیتانیوم را مورد بررسی قرار داده‌اند که البته همگی آنها مشکلات و مسایل خاص خودشان را داشتند.

ابداع رنگ سفیدی که 95.5 درصد نور خورشید را منعکس می‌کند

در مطالعه جدید، محققان پوردو به جای دی اکسید تیتانیوم از کربنات کلسیم استفاده کردند که می‌تواند نور ماورا بنفش کمتری را جذب کند و قیمت پایین‌تری نیز دارد. این رنگ با غلظت ذرات 60 درصدی، به بازتاب بیشتر نور خورشید کمک می‌کند.

در واقع رنگ جدید می‌تواند 95.5 درصد از نوری را که به آن تابیده می‌شود را منعکس کند. رنگ‌های بسیاری دیگری در بازار در حال توسعه هستند که بین 80 تا 90 درصد نور تابیده شده را منعکس می‌کنند. تنها پوشش تفلون رکورددار بازتاب نور است که می تواند 98 درصد نورتابیده شده را منعکس کند.

تیم تحقیقاتی، پوشش جدید را به مدت دو روز در فضای باز آزمایش کردند. دمای سطحی که با این رنگ پوشش داده شده، زیر نور مستقیم خورشید 1.7 درجه سانتیگراد (3 درجه فارنهایت) خنک‌تر از دمای محیط است و دارای قدرت خنک کنندگی 37 وات بر متر مربع است. آزمایش‌ها نشان داد که در شب دمای سطح رنگی به 10 درجه سانتیگراد (18 درجه فارنهایت) و کمتر از دمای محیط کاهش یافته است.

محققان معتقدند که رنگ جدید علاوه بر اینکه می‌تواند به خنک سازی ساختمان‌ها کمک ‌کند؛ از گرم شدن بیش از حد سیستم‌های برقی در فضای باز نیز جلوگیری خواهد کرد.

دنیای دیجیتال🖥

جدیدترین اپلیکیشن ها، معرفی بازی، خبرهای تکنولوژی، معرفی گجت ها، کنسول و بازی ها، موبایل و تبلت، مقالات علمی و فناوری، کسب و کارهای نو، بررسی سخت افزار، همه چیز از دنیای دیجیتال🔴

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋