دیبا درخشنده

دیبا درخشنده

خیام اگر ز باده مستی خوش باش.. با ماهرخی اگر نشستی خوش باش
توسط ۱ نفر دنبال می شود

بالاخره 206 بخریم یا لندکروز؟

پس از بالا گرفتن بحث بر سر مقایسه کیفیت خودروی داخلی و خارجی، ۲ خودروی پر بحث این روزها را با هم مقایسه کردیم

زومیت: پس از بالا گرفتن بحث بر سر مقایسه کیفیت خودروی داخلی و خارجی، ۲ خودروی پر بحث این روزها را با هم مقایسه کردیم

 

کاردار-با توجه به بحث‌هایی که این روزها درباره صنعت خودروسازی درگرفته   و در یک برنامه تلویزیونی هم مناظره‌ای در این باره پخش شده و البته خیلی هم سروصدا کرده است، تصمیم گرفتیم یک بررسی ساده و ابتدایی درباره یکی از خودروهای تولید داخل و یک خودروی خارجی انجام دهیم. در این میان چه خودروهایی بهتر از پژو ۲۰۶ و تویوتا لندکروز که هر دو طرفدار هم دارند و البته در آن برنامه تلویزیونی هم ذکر خیرشان شد. براساس قیمت حدودی که در آخرین ساعت اداری روز چهارشنبه ثبت کردیم، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدودا ۵۴۰ میلیون تومان و تویوتا لندکروز ۲۰۱۹ حدودا ۸۵ هزار دلار قیمت دارد. پس با مقایسه این دو خودروی جذاب با ما باشید.

مشخصات بدنه

از نظر ظاهری 206 هاچ‌بک است و لندکروز شاسی بلند محسوب می‌شود. این اولین و البته بارزترین تفاوت این دو خودروست. خودروی 206 وزنش 1025 کیلوگرم و لندکروز 2637 کیلوگرم است که تقریبا معادل 2.5 برابر 206 فقط مصالح دارد! در تعداد سرنشین هم همین‌طور، 206 به طور استاندارد 4 نفر و لندکروز 8 نفر در خود جا می‌دهد. طول و عرض 206 هم به ترتیب حدود 3 متر و 90 در یک متر و 70 سانتی‌متر و لندکروز حدود 5 متر در 2 متر است.

قوای محرکه

موتور 206 خطی با 1360 سی‌سی گنجایش، حدودا یک چهارم موتور خرجینی لندکروز با 5700 سی‌سی ظرفیت است. تعداد سیلندرها هم همان نسبت دو برابر را دارند، 206 دارای 4 سیلندر و لندکروز 8 سیلندر. اما در حداکثر توان‌ها نسبت 1 به 5 برقرار است، یعنی توان 206 معادل 75 اسب بخار و توان لندکروز 381 اسب بخار است، 5 برابر خودروی داخلی. زمان صفر تا 100 هم در 206 برابر با 14 ثانیه و در لندکروز 7 ثانیه است. با این یادآوری که حداکثر سرعت اولی 170 کیلومتر بر ساعت و دومی 210 کیلومتر بر ساعت است. جعبه دنده 206 دستی و 5 دنده بوده، در حالی که لندکروز دنده اتومات با 8 دنده دارد. به اضافه این که اولی دیفرانسیل جلو و دومی 4 چرخ است. یکی از اشتراکات این دو خودرو هم فرمان هیدرولیک آن‌هاست.

مصرف سوخت

و اما در بحث مهم سوخت، میزان مصرف سوخت 206 به‌طور ترکیبی در شهر و جاده 6.5 لیتر در 100 کیلومتر و لندکروز 15.5 لیتر است. به اضافه این که حجم اسمی باک 206 معادل 50 لیتر و برای لندکروز بیش از 90 لیتر است.

امکانات دیگر

به جز کیسه هوا برای راننده و سرنشین کناری که در هر دو خودرو مشترک است، لندکروز کیسه هوای کناری و پرده‌ای هم دارد. البته این فهرست موارد دیگری است که لندکروز دارد و 206 ندارد:سیستم ترمز اضطراری خودکار، سیستم حفظ خودرو بین خطوط، سیستم کمکی حرکت در سربالایی، کروز کنترل، تشخیص نقاط کور، سیستم کمکی پارک خودکار، ورود و خروج بدون کلید، فشار باد تایرها، پیش‌کشنده‌ کمربند ایمنی، چراغ روشنایی در روز، فعال شدن خودکار چراغ‌ها، تنظیم خودکار چراغ جلو، سنسور پارک جلو، استارت بدون کلید، سنسور باران، قطب نما، آینه الکتروکروماتیک، گرم‌کن آینه، دوربین دنده عقب، سانروف، قفل صندلی کودک، گرم‌کن و سردکن صندلی‌ها و فرمان، سیستم تهویه خودرو، صندلی چرم، یخچال، نمایشگر مرکزی، مسیریاب، نمایش ترافیک، ساب ووفر و...

دیبا درخشنده
دیبا درخشنده خیام اگر ز باده مستی خوش باش.. با ماهرخی اگر نشستی خوش باش

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
آیدت: فروش فایل، مقاله نویسی در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋