بیتوته😎😍

مجله اینترنتی بیتوته🥳 اخبار روز، ورزشی، سبک زندگی، چهره ها، گردشگری، آشپزی، سلامت، دکوراسیون، فرهنگ و هنر، موفقیت، دانش و فناوری و سرگرمی
توسط ۶۵ نفر دنبال می شود
 ۵ نفر را دنبال می کند

فاصله اندک ما با معتادترین کشور ها به گوشی هوشمند!گوشی های هوشمند,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی

 

نگاهی به پژوهش دانشگاه «مک گیل» کانادا درباره میزان وابستگی مردم 24 کشور جهان به گوشی های هوشمند و بررسی تاثیرات مخرب آن

 

 از ترکیه، ژاپن، فرانسه و حتی آلمان و سوئیس هم سبقت گرفته ایم و در جایگاه ششم جهان ایستاده ایم، اما ای کاش در این رتبه بندی بین المللی جایگاه آخر بودیم و در ارزیابی  میزان اعتیاد به تلفن همراه، ششم نمی شدیم.محققان دانشگاه «مک گیل» کانادا به تازگی نتایج یک مطالعه بین المللی درباره اعتیاد مردم جهان به تلفن های همراه هوشمند را منتشر کرده اند که به شیوه متاآنالیز و با تحلیل 81 پژوهش قبلی بین سال های 2014 تا 2020 انجام شده است. علاوه بر آن، در تحقیق جدید، 34 هزار نفر در 24 کشور جهان (60 درصد زنان، 40 درصد مردان) به عنوان جامعه نمونه انتخاب شده اند. نکته مهم این که بازه سنی این افراد بین 15 تا 35 سال و میانگین سنی شان 28.8 سال بوده که نشان می دهد جمعیت مورد مطالعه جوان بوده و حاصل کار آن چیزی شده است که در ادامه می خوانید:

 

فاصله کم  ما با چین و عربستان 

* ایران رتبه ششم رده بندی این مطالعه بر اساس بیشترین میزان استفاده از تلفن های هوشمند را داشته و قبل از ما، رتبه های یک تا پنج به ترتیب چین، عربستان، مالزی، برزیل و کره جنوبی 

 

بوده اند. کشورهایی مانند سوئیس، فرانسه و آلمان هم در انتهای جدول 24 تایی هستند و کمترین مشکل را دارند. همچنین در این فهرست، رتبه ترکیه 8، ژاپن 15، انگلستان 16، آمریکا 18 و سوئیس 22 بوده است.

 

* موضوع مورد مطالعه در این تحقیق، استفاده مشکل ساز از گوشی های هوشمند و وابستگی روانی و رفتاری به آن بوده که در واقع همان اعتیاد به گوشی تعریف می شود و در این تحقیق برای آن، نمره ای بین 10 تا 60 تعیین شده است. بر این اساس چینی ها با نمره 36.18 بدترین وضعیت را داشته اند و آلمانی ها با نمره 18.44 بهترین وضعیت. نمره ما هم 31.52 بوده است.

 

* طبق این مطالعه، احتمالا یکی از دلایل تفاوت کشورها در این حوزه، هنجارهای اجتماعی و انتظارات فرهنگی متفاوت درباره اهمیت استفاده مداوم و ارتباط منظم از گوشی تلفن، یا همان دست به تلفن بودن است و به نظر می رسد علت این که کشورهایی مانند آلمان و فرانسه شرایط بهتری دارند، ناشی از روحیه و فرهنگ فردگرایی آن هاست که  آن ها را ملزم به پیروی از هنجارهایی که در دیگر کشورها حاکم است، نمی کند.

 

* و نکته پایانی هم این که طبق این پژوهش استفاده مشکل ساز از گوشی های همراه طی سال های 2014 تا 2020 به طور کلی در سراسر جهان افزایش یافته است.

 

مشکلات و پیامد ها 

اما حالا بشنویم درباره مشکلات، عوارض و پیامدهای فردی و اجتماعی متعددی که اعتیاد به گوشی های هوشمند به همراه داشته و خواهد داشت. محققان دانشگاه «مک گیل» و روزنامه «دیلی میل» در این زمینه اطلاعاتی منتشر کرده اند که اگر چه پیش از این نیز به گوشمان خورده بود اما حالا در یک پژوهش بین المللی بر آن تاکید شده است:

- اعتیاد به گوشی های هوشمند می تواند «عواقب روانی و پیامدهای روان شناختی» متعددی به همراه داشته باشد.

 

- متوسط سنی کودکانی که صاحب گوشی هوشمند هستند به 10 سال کاهش یافته و این نشان می دهد که وابستگی جوانان و کم سن و سال ترها به گوشی هوشمند در حال افزایش است.

 

- تحقیقاتی که در کره جنوبی انجام شده نشان 

می دهد که این اعتیاد مدرن حتی می تواند روی مغز برخی از نوجوانان تاثیرات مخربی داشته باشد.

 

- نوجوانانی که به گوشی های هوشمند خود معتاد هستند، بیشتر در معرض اختلالات روانی از جمله افسردگی و اضطراب قرار دارند.

 

- یک نتیجه قابل تامل دیگر این که افرادی که وابستگی شدید به گوشی تلفن خود دارند به سادگی و حتی با خوشحالی، آداب اجتماعی را زیر پا می گذارند.

 

چه باید کرد؟

این گزارش بین المللی دوباره ثابت کرد که نه فقط ما، بلکه بسیاری از کشورها تحت سلطه گوشی های هوشمندی قرار گرفته ایم که اگر چه در دنیای امروز، واقعا بدون آن نمی توان زندگی کرد اما استفاده اعتیادگونه از آن هم تبعات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت. برای حل این مشکل کشورهای مختلف برنامه هایی را اجرایی کرده اند، مثلا چین، ژاپن و حتی هند برای حفظ سلامت نوجوانان، استفاده از تلفن همراه را در مدارس ممنوع کرده اند، هر چند که یکی از بدترین پیامدهای کرونا برای بسیاری از کشورها از جمله ما، افزایش میزان استفاده دانش آموزان از گوشی های هوشمند بوده و کنترل آن را هم سخت تر کرده است. به هر حال باید برای جلوگیری از مشکلات فردی و اجتماعی این موضوع فکری کرد و نمی شود بی تفاوت از کنار آن گذشت.

  

   نتایج جالب یک نظرسنجی؛ ترجیح اینترنت  به ارتباطات انسانی

درباره اعتیاد به تلفن همراه، پژوهش دیگری هم انجام شده و از 1700 نفر در آمریکا سوالاتی شده که نتایج جالبی داشته است:

 

* این اعتیاد به گونه ای بوده که 72 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده اند حتی در هنگام مراجعه به سرویس بهداشتی هم نیاز دارند گوشی هوشمند خود را چک کنند. به جز آن، 11 درصد هم گفته اند حتی در هنگام شرکت در مراسم تشییع جنازه این نیاز را دارند و نمی توانند به تلفن خود بی توجه باشند.

 

* دو سوم این افراد گفته اند زمانی که تلفن همراهشان به اینترنت متصل نیست مضطرب می شوند و عجیب تر این که بسیاری از آن ها اعلام کرده اند حاضرهستند برای داشتن اینترنت، خیلی از کارهای دیگر را انجام ندهند.

 

* در مجموع 61 درصد این افراد گفته اند از نظرشان نداشتن اینترنت و آفلاین بودن تلفن همراه برایشان غیرممکن است، در حالی که فقط 41 درصدشان گفته اند که نمی توانند سیگار نکشیدن را ترک کنند.

 

* این نتیجه هم در نوع خود جالب است که 19 درصد پاسخ دهندگان اعلام کردند که حاضرهستند ارتباطات انسانی نداشته باشند اما اینترنت تلفن همراهشان برقرار باشد.

 

 خراسان

مصطفی عبدالهی

 

بیتوته😎😍

مجله اینترنتی بیتوته🥳 اخبار روز، ورزشی، سبک زندگی، چهره ها، گردشگری، آشپزی، سلامت، دکوراسیون، فرهنگ و هنر، موفقیت، دانش و فناوری و سرگرمی

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋