flower perfume

تعریف عطر و ادکلن

 

خیلی از مردم از تفاوت بین عطر و ادکلن آگاه نیستند و این دو نوع محصول را در واقع یکی می دانند برخی نیز گمان می کنند که ادکلن فقط مخصوص مردان یا فقط مخصوص زنان است که تمامی این تصورات در مورد عطر و ادکلن نادرست می باشد .

در واقع عطرها گروه های مختلفی از مواد معطر نظیر ادو پرفیوم ، ادو تویلت ، ادکلن و ... را در بر می گیرند که بر اساس غلظت و ماندگاری که دارند طبقه بندی می شوند . به دلیل این تنوع من تصمیم گرفتم که در مقاله کامل به صورت دقیق تعریفی از عطر و ادکلن و تفاوت هایی که با یکدیگر دارند را به شما دوستان ارائه دهم . برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص دنباله مقاله را حتما مطالعه کنید .

 

اسانس عطر چیست ؟

قبل از بخواهم توضیحات خود را مبنی بر تفاوت عطر و ادکلن بگوییم باید بدانید که هر یک از مواد معطری که انسان ها از آنها استفاده می کنند از یک عصاره و اسانس خالص به وجود آمده اند . این اسانس یا عصاره ها از منابع مختلفی نظیر گل ها ، روغن های اساسی حاصل از چوب درخت سرو و صندل ، منابع حیوانی ( مشک ، عنبر ) و حتی مواد مصنوعی و شیمیایی بدست می آیند . متغییر بودن درصد این اسانس ها با حلال نوع عطر را تعیین می کند .

اضافه بر این مورد باید بدانید که عطر از سه نوع نت مختلف تشکیل می شوند . تفاوت این نت ها بر اساس میزان ماندگار آنها مشخص شده و آنها را به سه دسته نت پایه ، میانی و ابتدایی دسته بندی می کنند . نت ابتدایی بیشترین ناپایداری را دارد . هنگام استفاده از عطر اولین رایحه ای که حس می کنید را نت ابتدایی می نامند . پس از پخش شدن بوی نت ابتدایی ، نت های میانی و پایه خود را نمایانگر می کنند و برای مدت طولانی تری ماندگاری خواهند داشت . سازنده عطر بر اساس علم و هنری که دارد ، نت های عطر را ترکیب بندی می کند و می تواند تجربه ای خاص و منحصر به فرد را به مصرف کنندگان هدیه دهد .

نوع استفاده از روغن های اساسی به چه شکلی می باشد ؟

روغن های اساسی به خودی خود بسیار غلیظ هستند به همین دلیل شرکت های تولید کننده محصولات مثل عطر و ادکلن آنها را تا حدودی رقیق کرده تا میزان عصاره موجود در یک عطر یا ادکلن به میزان مناسبی برسد . اگر این رقیق سازی اتفاق نیافتد ممکن است رایحه این عصاره های خالص ناخوشایند به نظر آیند . آب و الکل به رقیق کردن این مواد کمک می کنند . سطح و میزان غلظت این ماده با حلال اصلی ترین تفاوت بین عطر و ادکلن است . عطر غلظت و ماندگاری بیشتر نسبت به ادکلن داشته به گونه ای که برخی عطرها حاوی 15 تا 40 درصد ماده معطر می باشند و ماندگاری آنها حدود 8 ساعت است . این میزان غلظت در مدل های خاصی از عطر می تواند کم تر و درحدود 15 تا 30 درصد نیز باشد . معمولا عطر گرانتر از ادکلن می باشد . البته این مورد در صورتی است که هر دو این محصولات اصل و اورجینال باشند .

تفاوت دیگری که بین عطر و ادکلن وجود دارد میزان چربی این مواد می باشد . محلول عطر به دلیل اینکه درصد بیشتری از عصاره و روغن اساسی را در خود جای داده به نسبت ادکلن ها چربی بیشتری دارند .

عطر برای کسانی که پوست حساسی و خشک دارند مناسب تر از ادکلن می باشد . چون ادکلن نسبت به عطر حاوی مقادیر بیشتری از الکل است .

 

ادو پرفیوم چیست ؟

در طبقه بندی محصولات معطر ادو پرفیوم بعد از پرفیوم از بیشترین غلظت اسانس برخوردار بوده و ماندگاری آن کمی کم تر از عطر خالص می باشد . ادوپرفیوم برای  خیلی از کسانی که به الکل حساسیت داشته و مایل اند ماندگاری عطری که استفاده می کنند زیاد باشد ، مناسب ترین گرنیه برای انتخاب شدن خواهد بود .

ادو تویلت چیه ؟

در مقیاس طبقه بندی مواد معطر ادو تویلت بر اساس میزان غلظت ماده معطر بعد از ادو پرفیوم جای می گیرد . یکی از محبوب ترین نوع رایحه ها بوده و به طور گسترده مورد استفاده عموم جوامع مختلف قرار می گیرد . این نوع عطر به دلیل قیمت مناسبی که دارد جزو رایج ترین گزنیه های خرید مردان و زنان در جوامع مختلف می باشد . مسلما با توجه به غلظتی که دارد ( حدود 5 تا 15 درصد ) میزان ماندگاری کمتری نسبت به دو مورد بالا داشته ( حدود 3 ساعت ) اما برای استفاده روزمره گزنیه مناسبی می باشد . به خصوص برای افرادی که مدام از عطر استفاده می کنند .

ادکلن یا ادو کلن چیست ؟

ادکلن که به صورت مختصر آن را Edc می نامند فقط در حدودو 2 تا 6 درصد از اسانس خالص برخوردار بوده و ارزان ترین نوع عطر شمرده می شود . به دلیل ماندگاری کم و ارزان قیمت بودن کارخانه های تولید کننده ادکلن معمولا این ماده را در ظروف بزرگتری به بازار عرضه می کنند و رایحه آن نهایت بین دو تا سه ساعت دوام خواهد داشت .

توجه داشته باشید که این میزان ماندگاری عطرهای اشاره شده تنها در صورت صحیح هستند که کالای خریداری شده شما اصل بوده و کیفیت خوبی داشته باشد .

چگونه مناسب ترین غلظت عطر را انتخاب کنیم ؟

به دلیل متغیر بودن درصد اسانس و عصاره به کارگرفته شده در هر یک از انواع مواد معطر ذکر شده ، قیمت آنها با هم متفاوت خواهد . به جز قیمت ، میزان ماندگاری رایحه این گزنیه ها نیز با همدیگر فرق دارند . اگر به دنبال ماندگاری بالا هستید و به حساسیت پوستی خاصی نیز ندارید عطر و ادوپرفیوم گزنیه ها مناسبی برای شما هستند اما چنانچه تمایل دارید با قیمت مناسب تری در تمام طول روز از رایحه خوش یک ماده معطر لذت ببرید انواع ادکلن ها را می توانید برای خودتان انتخاب کنید و یا به عزیزانتان هدیه دهید .

flower perfume

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋