asa ghohari

دستگاه های تصفیه هوای خانگی

 

دستگاه تصفیه هوا

بخش عمده ای از آلودگی هوا در ایران توسط وسایل نقلیه مانند خودرو ها تولید می شود که در شهر تهران تا 70 درصد این آلودگی سهم آن ها می باشد، باقی مانده این آلودگی ها نیز نتیجه فعالیت نیروگاه ها، صنایع، و مراکز تجاری، اداری و مسکونی می باشد.

آلاینده هایی که نقش به سزایی در آلودگی هوا دارند، عبارتند از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، گاز co2، دی اکسید کربن و غیره، که این آلاینده ها می توانند موجب افزایش عفونت های ریوی شوند. برای تصفیه هوای اماکن مسقف با کاربری خانگی، اداری، بیمارستانی و غیره می توان از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کرد.

دستگاه تصفیه کننده هوا متناسب با طراحی و ساخت، شامل چند مرحله فیلتر می باشد که قادر به حذف انواع آلاینده ها، بوی بد، ویروس ها و باکتری ها و به طور کلی هرگونه ذرات معلق تا دقت 0.1 میکرون می باشد.

استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی می تواند تا حدود زیادی ابتلا به بیماری های قلب، عروق، حساسیت های فصلی ناشی از ذرات معلق و گرده درختان و بیماری های تنفسی نظیر آسم و تنگی نفس را کاهش دهد.

عملکرد دستگاه تصفیه هوای خانگی معمولاً به گونه ای است که برای تصفیه هوای حجم معینی از فضا طراحی و ساخته شده است به عنوان مثال برای تصفیه هوای فضاهایی با زیربنای 20 الی 300 متر مربع با توجه به نوع مدل، اکثر دستگاه های تصفیه هوای خانگی مناسب هستند. در زندگی امروزه با توجه به حجم بالای آلودگی به خصوص در کلانشهر ها، استفاده از دستگاه تصفیه هوا دیگر کالای لوکس نیست و یک نیاز ضروری به شمار می رود.

هوا در داخل منازل ، جایی که بیشتر وقت خود را می گذرانیم ، اغلب از هوای بیرون خطرناک تراست. شاید برای شماهم زیاد پیش آمده که برخی شب ها نمی توانید راحت بخوابید و یا در خوابیدن مشکل دارید، یکی از دلایلی که می تواند این مشکل، که مشکلی رایج است را بوجود آورد، هوای اطراف شماست.

بله ، هوای اطراف شما به همان شکلی که فکر می کنید،  تمیز نیست و آلودگی هوای داخلی منزلتان می تواند تا 5 برابر بیشتر از هوای خارج از منزل باشد. گرد و غبار، شوره های حیوان خانگی، اسپورهای قالب ، باکتریها ، آلرژنهای بیشمار و کیفیت نامناسب هوا در محیط داخلی خانه باعث ایجاد حساسیت و علائم آسم می شود. بهترین راه برای سالم ماندن و حفظ کیفیت هوا در محیط داخلی استفاده از دستگاه تصفیه هوا است.

در زندگی امروز کلان شهرها انتخاب بهترین دستگاه تصفیه هوا از نقطه نظراتی بسیار حائز اهمیت است، دستگاه تصفیه هوایی که بتواند هوا را به طور موثر پاک کند ، متناسب با سبک زندگی شما باشد ، شکل ظاهری مطلوبی داشته باشد، ابعاد آن متناسب با اندازه فضای داخلی منزل شما باشد و در محدوده قیمت شما قرار داشته باشد می تواند انتخابی مناسب باشد.

انتخاب دستگاه تصفیه هوا متناسب با اندازه فضای داخلی منزل

اگر دستگاه تصفیه هوا متناسب با اندازه فضای داخلی منزل انتخاب شود، در هر ساعت به تعداد دفعات معینی به تبادل و تعویض هوای اتاق می پردازد.

خرید یک دستگاه بزرگتر به شما این امکان را می دهد تا تصفیه هوا را با سرعت بیشتر و در زمان کمتری اجرا کنید و همچنین می توانید عملکرد سیستم را در سرعت های کمتر تنظیم کنید و از مزایای دیگری چون آرام و بی صدا بودن دستگاه تصفیه هوا بهره ببرید.

این در حالیست که اگر دستگاه تصفیه هوا با ظرفیت کمتری انتخاب شود دستگاه  برای تصفیه هوا به ناچار باید تعداد دفعات بیشتری عمل تعویض و تبادل هوا را انجام دهد که سرعت و کارایی سیستم را پایین میاورد.

 

راندمان تصفیه هوا در دستگاه تصفیه هوا

عوامل زیادی در تغییر کارایی و راندمان دستگاه تصفیه هوا تاثیر گذار است ولی بطور کل راندمان عددی است که به درصد ذرات به دام افتاده در فیلتر تصفیه هوا حین انجام عمل تبادل هوا اختصاص داده می شود. بهترین مقدار برای راندمان عددی بیش از 90 یعنی بیش از 90% است. دستگاه تصفیه هوای مناسب تا زمانیکه به تعویض فیلتر نیاز نباشد با راندمان بالا کار می کند.

چراغ های نشانگر تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

چراغ های نشانگر در دانستن زمان بهینه برای تعویض فیلتر، به ویژه از آنجا که دستگاه معمولاً دقیق تر است ، بسیار مفید هستند. تعویض به موقع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چرا که اگر فیلتر ها را دیرتر از زمان مشخص عوض کنیم هوای خروجی از کیفیت لازم برخوردار نبوده و برای سلامتی ایده آل نیست. و اگر فیلترها را زودتر از زمان مشخص تعویض کنیم هزینه ای بی مورد در بر خواهد داشت.

 

آسان بودن تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

مکان و طراحی برخی از فیلترهای تصفیه کننده هوا ، تعویض آنها را دشوار کرده و باعث می شود بسیاری از افراد نتوانند خود به راحتی فیلتر ها را تعویض کنند واین موضوع سبب می شود که تعویض فیلتر ها به تاخیر بیفتد و در زمان مشخص انجام نشود .

بهترین دستگاه های تصفیه هوا ، دستگاه هایی هستند که برای جایگزینی فیلترها نیازی به ابزار ندارند. بهترین دستگاه تصفیه هوا به شما امکان می دهد تا به راحتی یک درب را باز کنید ، فیلتر را بیرون بیاورید و آن را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید.

 

سبک وقابل حمل بودن دستگاه تصفیه هوا

ممکن است شما در منزل و یا محل کارتان نیاز به تغییر مدل، دکوراسیون و یا حتی جابه جایی داشته باشید که این امر نیازمند آن است که دستگاه تصفیه هوای شما سبک و قابل حرکت باشد.

 

دستگاه تصفیه هوا و تولید ازن!

اطلاعات بدست آمده حاکی از آن است که با وجود مزایای بیشمار دستگاه های تصفیه هوا، در برخی برند ها دستگاه ها ازن تولید می کنند. انتشار ازن ، که یک ماده سمی است؛ برای هیچ انسانی مطلوب نیست. اما ، عوارض ناشی از آن برای افرادی که آلرژی ، آسم و یا حساسیت های شیمیایی متعدد داشته باشد بدتر است زیرا ازن تحریک کننده دستگاه تنفسی است. به همین دلیل توصیه می شود از دستگاه های تصفیه هوایی استفاده کنید که دارای برند معتبر و تاییدیه بین المللی هستند.

 

هزینه های نگهداری از دستگاه تصفیه هوا

این یکی دیگر از عواملی است که اغلب مورد توجه خریداران دستگاه تصفیه کننده هوا قرار می گیرد.

اکیدا به شما توصیه میکنیم به دنبال خرید دستگاه تصفیه هوا با قیمت پایین نباشید، چرا که  این دستگاه ها از کیفیت لازم برخوردار نبوده و به علت عملکرد ضعیف و به دنبال آن مصرف برق بالاتر و تعویض مکرر فیلتر ها به هیچ وجه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود. بهترین دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار که دارای تاییدیه بین المللی هستند قیمت های به نسبت بالاتری دارند ولی از کیفیت خوبی برخوردار بوده، مصرف برق و هزینه های نگهداری نیز در این دستگاه ها به مقدار چشم گیری پایین تر است.

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه هوا:

1) متراژ محل مورد نظر
توجه داشته باشید متراژ کل منزل و یا آپارتمان مد نظر نیست؛ شما باید متراژ یک محل خاص مانند اتاق خواب و یا پذیرایی که مایل به تصفیه هوای آن هستید را در نظر بگیرید.

2) آیا شما کودک و یا نوزاد در منزل دارید؟
اگر فرزند نورسیده ای دارید و نگران ویروس ها و باکتری های محیط اطرافش هستید، باید از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید و با ضد عفونی کردن هوای منزل سلامتی بیشتری برای کودک خود فراهم آورید.

3) آیا دستگاه های بزرگتر قدرت بیشتری دارند؟
این سوالی است که ممکن است برای مشتریان خرید دستگاه تصفیه هوا پیش بیاید؛ واقعیت این است که علاوه بر اندازه بزرگتر و مراحل فیلتر کاملتر دستگاه ، اندازه و مقدار سطح مقطع فیلتراسیون آنها در مساحت تحت پوشش و بهبود کیفیت هوای خروجی کاملاً موثر است.

4) پس از تعیین نوع تکنولوژی دستگاه تصفیه هوا، مهمترین نکته تعداد و سطح فیلتر های تصفیه کننده هوا می باشد.
هرچه مساحت فیلتر های دستگاه  تصفیه هوا بزرگتر  و تعداد  مراحل تصفیه (که عمدتا شامل: پیش فیلتر،فیلتر هپا،فیلتر کربن اکتیو،فیلتر الکترواستاتیک ،فیلتر دائمی نانو پلاسما,لامپ UV و مولد یون منفی است) بیشتر باشد، دستگاه مورد نظر توانایی بیشتری در جذب ذرات معلق و آلودگی هوا،ویروس ها ،قارچ  ها و ...در هوای محل کار و زندگی ما را خواهد داشت و طبیعتاً مساحت بیشتری را جهت تصفیه هوا تحت پوشش قرار خواهد داد.

asa ghohari

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋