all analytics

ریزش مو با الگوی زنانه چیست؟

ریزش مو با الگوی زنانه (FPHL) نوعی متمایز از ریزش موی منتشر است که در زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک اتفاق می افتد. بسیاری از زنان تحت تأثیر FPHL قرار دارند. حدود 40٪ از زنان در سن 50 سالگی علائم ریزش مو را نشان می دهند و کمتر از 45٪ از زنان با یک پر مو کامل به سن 80 سالگی می رسند.

در FPHL ، به دلیل افزایش ریزش مو یا کاهش حجم مو ، یا هر دو ، نازک شدن مو در پوست سر وجود دارد. از دست دادن روزانه تا 50-100 تار مو طبیعی است. بیماری دیگری به نام تلوژن افلوویوم مزمن نیز با افزایش ریزش مو بروز می کند و اغلب با FPHL اشتباه گرفته می شود. تفاوت بین این شرایط مهم است زیرا مدیریت برای هر دو شرایط متفاوت است.

FPHL کاملا متفاوت از طاسی با الگوی مردانه است که به راحتی قابل تشخیص است و معمولاً با یک خط موی جلویی در حال عقب رفتن شروع می شود و به یک تکه طاس در بالای سر تبدیل می شود. بسیار غیرمعمول است که زنان از الگوی مردانه کچل می شوند مگر اینکه تولید بیش از حد آندروژن در بدن وجود داشته باشد.

الگوی ریزش مو زنان به صورت تدریجی است، یعنی فولیکول های مو قدم به قدم کوچک می شوند و در نتیجه موهای جدیدی که رشد می کنند، نازک تر می شوند، آنقدر نازک که وقتی دست در موهای خود میکنید، موهای شما به راحتی از ریشه جدا شوند. زنان از قسمت بالای سر موهای خود را از دست می دهند و ممکن است شقیقه های آنها نیز کم مو شوند. 
 

چه عواملی باعث ریزش موی زنان می شود؟
FPHL استعداد ژنتیکی شدیدی دارد. روش وراثت چند ژنی است ، نشان می دهد که ژن های زیادی وجود دارند که به FPHL کمک می کنند و این ژن ها می توانند از هر یک از والدین یا هر دو به ارث برسند. آزمایش ژنتیک برای ارزیابی خطر طاسی در حال حاضر توصیه نمی شود ، زیرا غیر قابل اعتماد است.

در حال حاضر مشخص نیست که آندروژن ها (هورمون های جنسی مردانه) در FPHL نقش دارند ، اگرچه آندروژن ها نقش مشخصی در طاسی الگوی مردانه دارند. اکثر زنان مبتلا به FPHL دارای میزان طبیعی آندروژن در جریان خون خود هستند. به دلیل این رابطه نامشخص ، اصطلاح FPHL به "آلوپسی آندروژنتیک زن" ترجیح داده می شود.

نقش استروژن نامشخص است. FPHL بیشتر پس از یائسگی مشاهده می شود که استروژن ها ممکن است محرک رشد مو باشند. اما آزمایش های آزمایشگاهی همچنین نشان داده است که استروژن ها ممکن است رشد مو را سرکوب کنند.

چرخه رشد طبیعی مو چیست؟
همه افراد با تعداد مشخصی از فولیکول های مو در پوست سر متولد می شوند که در طول زندگی مو ایجاد می کنند. موها از قاعده فولیکول با سرعت حدود یک سانتی متر در ماه و حدود سه سال رشد می کنند. این مرحله رشد آناژن نام دارد. پس از آناژن ، مو می میرد (موی کاتاژن) و دیگر رشد نمی کند. به مدت سه ماه به نام تلوژن در فولیکول خوابیده است. بعد از تلوژن ، فولیکول مو تحت یک مرحله آناژن دیگر قرار می گیرد و موهای جدیدی تولید می کند که از همان فولیکول رشد می کنند. با رشد ، موهای تلوژن قدیمی از بین رفته یا بیرون رانده می شوند. چرخه مو در طول زندگی ادامه دارد.

ریزش مو
افزایش ریزش مو یا تلوژن افلوویوم از ویژگی های FPHL است. زنان می توانند از راهنمای ریزش مو در زیر برای تعیین طبیعی یا زیاد ریزش مو استفاده کنند ،

برای ارزیابی ریزش مو ، زنان باید انتخاب کنند که کدام یک از شش عکس بسته های مو ، به طور متوسط میزان موی ریخته شده در روز را نشان می دهد.

پزشکان می توانند از مقیاس ریزش مو برای ارزیابی ریزش مو در هر مراجعه بیمار برای ارزیابی پاسخ به درمان استفاده کنند. همچنین می تواند در آزمایشات بالینی برای ارزیابی روشهای درمانی جدید برای ریزش موهای اضافی مورد استفاده قرار گیرد

کوچک سازی مو
برخلاف سایر نواحی بدن ، موها روی پوست سر به صورت دسته های 3 تا 4 رشد می کنند. در آلوپسی آندروژنتیک ، دسته ها به تدریج موهای خود را از دست می دهند. سرانجام ، وقتی تمام موهای توف از بین می روند ، پوست سر طاس بین موها ظاهر می شود.

چه مدت طول می کشد تا FPHL پیشرفت کند؟
FPHL می تواند زنان در هر گروه سنی را تحت تأثیر قرار دهد ، اما بعد از یائسگی بیشتر اتفاق می افتد. روند ریزش مو ثابت نیست و معمولاً به طور متناوب ایجاد می شود. فازهای سریع ریزش مو به مدت 3-6 ماه و به دنبال آن دوره های پایداری به مدت 18-18 ماه غیر معمول نیست. بدون دارو ، در دهه های بعدی زندگی به شدت شدت می یابد.

اثرات ریزش مو با الگوی زنانه چیست؟
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ریزش مو صرفاً یک مسئله آرایشی نیست ، بلکه باعث پریشانی روانی قابل توجهی نیز می شود. در مقایسه با زنان بدون تأثیر ، افرادی که تحت تأثیر قرار می گیرند دارای تصویری منفی از بدن هستند و کمتر قادر به کنار آمدن با عملکرد روزانه هستند. ریزش مو می تواند با عزت نفس پایین ، افسردگی ، درونگرایی و احساس عدم جذابیت همراه باشد. زندگی در جامعه ای که به ظاهر و جذابیت جوانی بسیار اهمیت می دهد ، به خصوص سخت است.

آیا باید آزمایش هورمون انجام شود؟
آزمایش خون شامل بخشی از هورمون های جنسی زن و مرد و همچنین عملکرد تیروئید به عنوان بخشی از مراحل تشخیصی است.

اکثر زنان مبتلا به FPHL اختلالات هورمونی زمینه ای ندارند. با این حال ، مشخص شده است که تعداد کمی از زنان مبتلا به FPHL بیش از حد آندروژن دارند. این زنان همچنین از آکنه ، قاعدگی نامنظم و موهای زائد صورت و بدن رنج می برند. این علائم مشخصه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است اگرچه اکثر زنان مبتلا به PCOS ریزش مو را تجربه نمی کنند. کمتر ممکن است هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیه باشد.

چه روش های درمانی موجود است؟
درمان ها برای FPHL در دسترس هستند اگرچه درمانی وجود ندارد. مدیریت انتظارات هنگام مراجعه به درمان بسیار مهم است ، زیرا هدف این است که سرعت ریزش را کاهش داده یا متوقف کنیم نه اینکه رشد مجدد مو را تقویت کنیم. با این حال ، برخی از زنان با درمان مجدد رشد مو را تجربه می کنند. نتایج متغیر است و نمی توان پیش بینی کرد که چه کسی می تواند از درمان بهره مند شود یا نباشد.

در یک بررسی سیستماتیک کاکرین که در سال 2012 منتشر شد ، نتیجه گیری شد که محلول ماینوکسیدیل برای FPHL مثر است. ماینوکسیدیل به صورت محلول های 2٪ و 5٪ در دسترس است. آماده سازی قوی تر احتمالاً تحریک شده و ممکن است باعث رشد ناخواسته مو در مناطقی غیر از پوست سر شود.

درمان هورمونی ، یعنی داروهای خوراکی که اثرات آندروژن ها را مسدود می کنند (به عنوان مثال اسپیرونولاکتون ، سیپروترون ، فیناستراید و فلوتامید) نیز اغلب آزمایش می شود.

نشان داده شده است که ترکیبی از ماینوکسیدیل خوراکی با دوز کم (0.25 میلی گرم در روز) و اسپیرونولاکتون (25 میلی گرم در روز) به طور قابل توجهی باعث بهبود رشد مو ، کاهش ریزش و بهبود تراکم مو می شود.

پس از شروع ، درمان باید حداقل برای شش ماه قبل از ارزیابی مزایا ادامه یابد و مهم این است که درمان را متوقف نکنید بدون اینکه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. درمان طولانی مدت معمولاً برای حفظ مزایا لازم است.

استتارهای آرایشی شامل اسپری های رنگی مو برای پوشاندن مناطق نازک پوست سر ، پودر فیبر حجیم کننده مو و کلاه گیس های مو است. کاشت مو برای FPHL محبوبیت بیشتری پیدا کرده است اگرچه همه برای این روش مناسب نیستند.

لیزر درمانی سطح پایین در طاسی الگو فایده اثبات نشده ای دارد ، اما یک دستگاه توسط FDA برای بازاریابی تأیید شده است. تزریقات پلاسمای غنی از پلاکت نیز تحت بررسی است. برای تعیین میزان سود در صورت وجود ، مطالعات بیشتری لازم است. برای مطالعه در مورد درمان ریزش مو می توانید به مجله مهتاطب (mag.mahtateb.com) مراجعه نمایید.

 

all analytics

شاید خوشتان بیاید

پاسخ ها

نظر خود را درباره این پست بنویسید
منتظر اولین کامنت هستیم!
idat.ir در آیدت، فایل‌های خود را به فروش بگذارید و یا مقالات‌تان را منتشر کنید👋